Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Προσπαθώ να υποβάλλω ηλεκτρονικά (όπως είναι υποχρεωτικό) την φορολογική μου δήλωση και τώρα στο έντυπο Ε3 αντιμετωπίζω το εξής μήνυμα λάθους:

Μου ζητάει να συμπληρώσω τον κωδικό 344 (εξωλογιστικός υπολογισμός κερδών) επειδή έχω συμπληρώσει τον κωδικό 551 (λογιστικός υπολογισμός κερδών).

Χθες δεν μου έβγαζε αυτό το μήνυμα, αν και είχα συμπληρώσει τον κωδικό 551. Προφανώς κάτι άλλαξαν σήμερα στην Γ.Γ.Π.Σ. και βγαίνει αυτό το (ακατανόητο σε εμένα) μήνυμα. Αναρωτιέμαι αν έχει καμία λογική να υποβάλλουμε φορολογική δήλωση και παράλληλα να τροποποποιούν τους κανόνες υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε μένα το έβγαλε αυτό και τα παράτησα μέχρι να δω τι γίνεται. Είναι ακατανόητο να μας έχουμε γυρίσει σε λογιστικό υπολογισμό κερδών και να μην γίνεται δεκτή η δήλωση Ε3 γιατί δεν έχουμε συμπληρώσει στοιχεία του εξωλογιστικού προσδιορισμού. Δηλαδή τι θέλουνε να το κάνουμε και με τους δύο τρόπους και να διαλέξουμε το δυσμενέστερο; Να το κάνουμε και με τους δύο τρόπους και να αφήσουμε το λογιστικό; Τι θέλουν επιτέλους...;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν έχω λάβει ακόμη από το τσμεδε την συγκεντρωτική κατάσταση για τις εισφορες του 2010. Ξέρετε αν μπόρω να πάρω βεβαίωση από το τοπικό γραφείο?

 

καπου θα εχει χαθει καλυτερα πηγαινε μια βολτα απο εκει ή ακομα καλυτερα παρε στα κεντρικα

 

 

--------------------

τελικα βρηκα οτι

την επιδοτηση του ΟΑΕΔ για το προγραμμα ΝΕΕ την βαζουμε στο 904 που λεει επιχορηγηση

 

--------------------

akisD ρωτησα στην τοπικη εφορια για αυτο και μου ειπαν δεν ξερουμε τιποτα παρε στην μηχανοργανωση

 

και μου ειπαν οτι μεχρι τις 28 εχω χρονο και να μην βιαζομαι :P

 

-------------------

 

μια ερωτησουλα:

 

Ασφαλιστικες Εισφορες

Κρατησεις ΤΕΕ-Ταμειων

 

που μπαινουν (κωδικο) στο Ε3 ή δεν μπαίνουν και πάνε σε κάποιο κωδικο του Ε1;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές σου εισφορές (ειδοποιητήρια εξαμήνου και τυχόν ποσά που κατέβαλες με διακανονισμό) μπαίνουν στο Ε1 (δε θυμάμαι κωδικό), με βάση τη βεβαίωση που σου στέλνει το ΤΣΜΕΔΕ.

Οι κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ αποτελούν επαγγελματικές δαπάνες και μπαίνουν στο Ε3 μαζί με τις υπόλοιπες δαπάνες σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές σου εισφορές (ειδοποιητήρια εξαμήνου και τυχόν ποσά που κατέβαλες με διακανονισμό) μπαίνουν στο Ε1 (δε θυμάμαι κωδικό), με βάση τη βεβαίωση που σου στέλνει το ΤΣΜΕΔΕ.

Οι κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ αποτελούν επαγγελματικές δαπάνες και μπαίνουν στο Ε3 μαζί με τις υπόλοιπες δαπάνες σου.

 

1. Οι ασφαλιστικές εισφορές στον κωδ. 053 ή 054 στο Ε1.

2. Οι κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ στο Ε3 ,αφού προηγουμένως καταχωρηθούν στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αλαλούμ με την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων Ε1 & Ε3

1. Παρόλο που φέτος καταργήθηκε ο εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών και συμπληρώνουμε στο Ε3 μόνο τους πίνακες ΣΤ'(δ),(ζ),(η) το TAXIS ζητάει να συμπληρωθεί και ο πίνακας (στ) ! ! ! !

Δοκίμασα να τον συμπληρώσω (ακαθάριστα έσοδα και συντελεστής καθαρού κέρδους) και μετά ζητάει ο κωδικός 346 να είναι το άθροισμα 345+571 δηλ. κέρδη εξωλογιστικά+κέρδη λογιστικά ! ! !

Να τους δώσουμε όλα τα έσοδα μήπως και ηρεμήσουν ;

2. Στο Ε1 επίσης βγάζει παρατήρηση ότι το ποσό του κωδικού 425, που αφορά ακαθάριστα έσοδα από εμπορική επιχείρηση ( ! ! ! ) δεν συμφωνεί με τα ακαθάριστα έσοδα των πινάκων του Ε3. Μα οι ελ.επαγγελματίες συμπληρώνουν μόνο τους κωδικούς 501 και 517 στον πίνακα Δ του Ε1.

3. Παρόλο που τα στοιχεία των κατοικιών συμπληρώνονται αυτόματα, λείπουν τα στοιχεία επιφανείας των βοηθητικών χώρων και πρέπει να συμπληρωθούν από εμάς

4. Τα στοιχεία των Φ.Ι.Χ. δεν ενημερώνονται αυτόματα, παρόλο που βρίσκονται καταχωρημένα στην ηλ. βάση οχημάτων του TAXIS. Μπορείς βέβαια να κάνεις εισαγωγή νέου αυτοκινήτου αλλά σε αυτή την περίπτωση εισάγεται αυτόματα και το τεκμήριο διαβίωσης και δεν μπορεί να διορθωθεί, παρόλο που τα Φ.Ι.Χ. δεν έχουν τεκμήριο ! Εξάλλου και στις οδηγίες συμπλήρωσης αναφέρεται : " Για εκείνο ή εκείνα τα αυτοκίνητα που δεν εφαρμοζεται η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης δεν θα συμπληρώνονται οι κωδικοί 851-858. Θα συμπληρώνονται μόνο τα υπόλοιπα στοιχεία της ένδειξης 1γ του Πίνακα5."

Έλεος πιά ! Κάντε και κάτι σωστό σ' αυτή τη χώρα ! :-x

Link to comment
Share on other sites

παω λιγο offtopic

 

Έλεος πιά ! Κάντε και κάτι σωστό σ' αυτή τη χώρα ! :-x

 

δεν μπορουν γιατι δεν ξερουν πως να το κανουν

 

απο οτι καταλαβαινω το site το εφτιαξε καποια εταιρεια προγραμματισμου

 

αυτοι προφανως δεν ειναι λογιστες ουτε και μηχανικοι για να μπορουν να ξερουν την νομοθεσια ολη

 

και αν ρωτησαν θα επεσαν σε καποιον που θα τους ειπε "βαλ`το ετσι τωρα και βλεπουμε"

 

ευθυνη εχει η εταιρεια που δεν εβγαλε μια beta εκδοση για να μαζεψει γνωμες απο την χρηση

και ευθυνη εχει και το κρατος που δεν μπορει να κανει διαχειριση σε τιποτα

 

αυτα με το οφφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω εφικτό να αποστέλλονται ηλεκτρονικά οι δηλώσεις φέτος... Ταχυδρομείο και εκκαθάριση σε καμιά 5ετία όπως δουλεύει το πράγμα... Αλλιώς δεν υποβάλλουμε δήλωση καθόλου και αρχίζουμε ταυτόχρονα τις μηνύσεις κατά όλων των υπευθύνων. Ειδικά όσοι πρόκειται να πληρώσετε και φόρο από πάνω δε βλέπω κανένα λόγο να βιάζεστε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

γουσταρω φορολογικα δικαστηρια

 

οπου η αγορευση θα ειναι τυπου

 

εδω εχω εγγραφο του provider οτι η IP του πελατη μου την ταδε ημερομηνια εκανε log in αλλα taxis του εκανε pop-up οτι username και password ειναι invalid

κλπ κλπ

 

πολυ γελιο

Link to comment
Share on other sites

πολυ γελιο

 

Ή πολύ κλάμα... Για γέλια και για κλάματα ταυτόχρονα είναι η κατάσταση...

Και για όλα αυτά φταίει ότι κλήθηκαν να νομοθετήσουν στο "νέο φορολογικό νομοσχέδιο", άνθρωποι οι οποίοι καταφανώς (πλέον) δεν είχαν ιδέα του τι συμβαίνει, του τι ίσχυε και του γιατί ίσχυε. Θέλει πολύ χρόνο και βαθιά γνώση των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν για να μπορείς να κάνεις αλλαγές τέτοιας εμβέλειας στο φορολογικό σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.