Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Σωστό αυτό που λες, αλλά με τις υπουλες διατυπώσεις τους μπορε΄λι να βγάλουν καμιά κουλή ερμηνεία, του στυλ "δικαιολογώ με΄χρι 3.000 εξρα αποδείξεις"

 

(Δεν ειναι τυχαιο το νουμερο, κάπου αναφέρεται ως μαξ ζητουμενες 12.000+3.000 για μπονους)

 

οι ανθρωποι δεν παλευονται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανερχομαι στον πινακα στ του Ε3. Τα στοιχεια που συμπληρωνουμε εκει εχω την αισθηση οτι χρειαζονται οχι για εξωλογιστικο προσδιορισμο οπως αναφερεται στον τιτλο (που αφορα επιχειρησεις με Α κατ. βιβλια) αλλα ως πληροφοριακα στοιχεια που ειναι χρησιμα για τον αυτοελεγχο (αν κανει καποιος).

Ξερει κανεις πως συμπληρωνεται η στηλη "Κωδ. αριθμ. πινακων ΜΣΚΚ" οπως ζηταει στο (1) ??

Link to comment
Share on other sites

Μου περασε και μενα αυτη η σκεψη, οτι δηλαδη ισως πρεπει να δηλωσουμε τον ΜΣΚ στον υποπινακα στ), αλλά το δοκίμασες στην πράξη να δεις μήπως μετά γίνεται κάποια αυτοματη πραξη ή μεταφορά απο το λογισμικο και δημιουργηθεί μπλέξιμο?

Τελικά εγώ καταλήγω στο να ακολουθήσω τις χρήσιμες οδηγίες των "προλαλησάντων" συναδέλφων, οπότε θα αφήσω τα πάντα κενά πλην των 304 - 344, αφού ούτως ή άλλως, στον πίνακα Ι του αυτοελέγχου, ζητείται να γράψεις τον ΜΣΚ (βλέπε κωδ 138).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο Taxis net στο πινακα των ενοικιων

 

τις ημερομηνιες τις παιρνει ??

 

εμενα μου πεταει μηνυματακι συμπληρωσε με συγκεκριμενη μορφη το κανω αλλα συνεχιζεται το ιδιο μηνυμα ....

 

 

αλλαξα browser και τις πηρε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντως την απορία γιατί ασχολείστε με τον πίνακα του αυτοελέγχου, εφόσον αν έχετε πρόθεση να κάνετε αυτοέλεγχο, η δήλωση θα πρέπει να αναγκαστικά να υπογραφεί από λογιστή. Αφήστε τον λογιστή σας σε τέτοια περίπτωση να βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ερωτημα. Αγορασα το καρο περσυ 14523 με φπα. Ειναι κατω απο 1600 cc. Ως μηχανικος που το χρησιμοποιει στην εργασια του το βαζω στα βιβλια, δεν γλιτωνω φπα, και κανω καθε χρονο αποσβεση (10-15%) απο το 70% της αξιας του???

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 μείναμε 6 μήνες σε ένα σπίτι στον Ταύρο με ενοίκιο και 6 μήνες μετακομίσαμε σε άλλο σπίτι πάλι με ενοίκιο. α) τί ποσοστό συνιδιοκτήτης να βάλω απ' τη στιγμή που είμαστε απλοί ενοικιαστές και ΟΧΙ ιδιοκτήτες των σπιτιών; β) Πώς μπορώ να δηλώσω και τα δυο σπίτια; Αν κάνω προσθήκη και δεύτερης εγγραφής για να κατοχυρώσω και το δεύτερο σπίτι μου εμφανίζει αυτομάτως και τον κωδικό 707 αναγνωρίζοντάς το ως δευτερεύουσα κατοικία ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 3000 μπόνους δεν το έχει πάρει το μάτι μου, θα το ψάξω όμως!!

 

Βρήκα αυτό "Το ποσό της μείωσης του φόρου δεν μπορεί να υπερβεί τις τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ." αναφέρεται στο άρθρο 1 του 3842 και είναι λογικό. Αυτό εννοείτε μπονους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.