Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Συνδέεις άσχετα πράγματα. Ο κωδ. 666 αφορά την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και εμφανίζει όλες τις δαπάνες που δεν έχουν ή απαλλάσονται ή εξαιρούνται του ΦΠΑ. Οι κωδ. 566 και 562 έχουν να κάνουν με τη φορολογία εισοδήματος και σωστά αθροίζονται τα μεγέθη του 562 με τον 566 δεδομένου ότι στον τελευταίο θα εμφανισθούν όσες δαπάνες δεν αναγνωριζονται φορολογικά στην φορολογία εισοδήματος (οι λεγόμενες λογιστικές διαφορές).

Ωραία, το έσβησα. Αυτόν τον 666 δεν τον ξαναγράφω κάπου έτσι?

 

Βρήκα σημείωση από άλλο λογιστή (4ο κατά σειρά που παίρνω απόψεις) που είχα ρωτήσει πριν μέρες και μου είχε πει να γράψω στον 566, ποσοστό του 666 που δεν εκπίπτει (πχ το 30%

Στο 566 γράφει αριστερά "Δαπάνες μη εκπιπτώμενες". Γιατί δεν εκπίπτουν και τις αθροίζει?

 

Στο Ε1 στο 501 τελικά τι γράφουμε, διάβασα το θέμα 2 φορες, δεν κατάλαβα τελικα.

Έχω ακαθαριστα πχ 15Κ (517) και έξοδα 3Κ. Άρα γράφω 12Κ στο 501?

 

Δίπλα στο αυτοκίνητό μου στο 851 εμφανίστηκε ένα ποσό. Τι είναι, τεκμήριο χρήσης?

 

 

Εφόσον δεν εκπίπτπουν φορολογικά σωστά τις αθροίζει με το λογιστικό αποτέλεσμα (δηλ. το αυξάνει).

Οι μη εκπιπτόμενες φορολογικά (στη φορολογία εισοδήματος) δαπάνες δεν είναι όσες αναγράφονται στον κωδ. 666 της εκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

Είναι συγκεκριμένες δαπάνες και τις προσδιορίζει το άρθρο 31 του ΚΦΕ (Ν 2238/94) και διάφορες υπουργικές αποφάσεις (οι λεγόμενες ΠΟΛ ).Προσωπικά αμφιβάλω αν συνάδελφος σας είπε τέτοια σαχλαμάρα.

Στο Ε1 στον κωδ. 501 θα αναγράψετε το ποσό που υπάρχει στον κωδ. 346 (ΠΊΝΑΚΑΣ Ζ) του Ε3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον δεν εκπίπτπουν φορολογικά σωστά τις αθροίζει με το λογιστικό αποτέλεσμα (δηλ. το αυξάνει).

Με συμφέρει αυτό? Εγώ καταλαβαίνω το αντίθετο.

 

Οι μη εκπιπτόμενες φορολογικά (στη φορολογία εισοδήματος) δαπάνες δεν είναι όσες αναγράφονται στον κωδ. 666 της εκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

Είναι συγκεκριμένες δαπάνες και τις προσδιορίζει το άρθρο 31 του ΚΦΕ (Ν 2238/94) και διάφορες υπουργικές αποφάσεις (οι λεγόμενες ΠΟΛ ).Προσωπικά αμφιβάλω αν συνάδελφος σας είπε τέτοια σαχλαμάρα.

Και όμως, το έγραψα σε χαρτι, ενώ μιλάγαμε.

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενοικιαστης σε ενα διαμερισμα οπου κατοικω και παραλληλα ιδιοκτητης αλλου διαμερισματος το οποιο ειναι ανοικιαστο.

Στον πινακα 5.1 τι πρεπει να συμπληρωσω? Στο κιτρινο εδαφιο μου προτεινει το διαμερισμα που ειμαι ιδιοκτητης, αλλα αν καταχωρισω αυτο κλωτσαει με των κωδικο 801 ,091 του πινακα 7( ενοικιο που πληρωσω για ενοικιο κυριας κατοικιας)

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο 769 του Ε1 "αντικειμενική δαπάνη για δίδακτρα σε σχολεία" θα μπορούσαν να μπουν τα δίδακτρα του ΕΑΠ?

Link to comment
Share on other sites

τα δίδακτρα του ΕΑΠ τα περνάς όπως τις αποδείξεις των spa :evil:

αποτελούν έξοδα για την προσωπική σου ευχαρίστηση κατα την εφορία

Link to comment
Share on other sites

:

αποτελούν έξοδα για την προσωπική σου ευχαρίστηση κατα την εφορία

 

 

Mπορεί πάντως να είναι και τέτοια (δεν αναφέρομαι φυσικά στην περίπτωση του φίλου (η) που έκανε την ερώτηση )

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτση για κατι που μου φανηκε περιεργο..

 

Τεκμηρια 20.000Ε

Δηλουμενο εισοδημα 17000Ε

Εσφαλιστικες εισφορες : 2000Ε

 

Φορολογητεο εισοδημα 20.000Ε (οσο τα τεκμηρια) - 2000Ε (οσο οι ασφαλιστικες εισφορες) = 18000Ε

 

Ειναι σωστο αυτο???

Δλδ οι ασφαλιστικες εισφορες αφαιρουνται ακομα και απο τα τεκμηρια???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.