Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εξαρτάται το σύστημα που ακολουθεί η κάθε τράπεζα είναι η αλήθεια. Στην ΑΤΕ δεν εμπλέκονται τα "κεντρικά". Έχουμε να κάνουμε με τα ξεχωριστά καταστήματα (αυτά μας αναθέτουν, αυτά μας πληρώνουν, δεν χρειάζεται να πάει αλλού η απόδειξη). Και πάλι η καθυστέρηση ακόμα και λίγων (έως πολλών όπως την περίπτωση της fotinoula) ημερών, είναι απαράδεκτη! Άλλαξε το 3μηνο του ΦΠΑ. Τον ΦΠΑ πως τον απέδωσες; Ποιά τράπεζα έχει τέτοια χάλια;

 

στελνω μεσω μαιλ πινακιο αμοιβης έτσι λέγεται και κάθε μήνα μου στέλνουν μεσω μαιλ συγκεντρωτικα το ποσό της αμοιβής που μου αναλογέι αφου έχουν κανει παρακράτηση φόρου αυτοί.ευτυχώς δεν έχω κόψει αποδείξεις ακόμη και εδω ειναι το παράλογο. συναδελφος εκτιμητης τησ ιδιας τράπεζας μου είπε οτι δεν κόβω απόδειξη και αφού μπει η αμοιβή( θεός ξέρει πότε)τότε κόβω απόδειξη.γιαυτο και το έκανα και ερώτηση στο φορουμ γιατι μου φαίνονται πολυ περιέργα ολα αυτα.ειναι καποιος συνάδελφος εκτιμητης στην εθνική για να διασταυρώσω τις ενέργειες που πρέπει να κάνω?το θέμα είναι οτι και στο κατάστημα που ρώτησα δεν γνώριζαν τιποτα.αντε βρες άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, πρέπει να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών βάσει του εκκαθαριστικού σημειώματος, που σου στείλανε, μαζί με τα έντυπα αμοιβής μηχανικού κατ' εκτίμηση, σφραγισμένα και υπογεγραμμένα και εντός του μήνα θα πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου. Αν δεν στείλεις πρώτα την απόδειξη, δε θα σου πιστώσουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα... Τρέχα γύρευε... Ωραία συστήματα έχει η Εθνική και έλεγα για μας. Πρέπει να παρακολουθείς συνέχεια τις κινήσεις του λογαριασμού σου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, πρέπει να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών βάσει του εκκαθαριστικού σημειώματος, που σου στείλανε, μαζί με τα έντυπα αμοιβής μηχανικού κατ' εκτίμηση, σφραγισμένα και υπογεγραμμένα και εντός του μήνα θα πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου. Αν δεν στείλεις πρώτα την απόδειξη, δε θα σου πιστώσουν τα χρήματα.

ευχαριστω πολυ συναδελφε.χαοτικη η κατασταση tpanag.και το ωραιο ειναι οτι στην τραπεζα που πηγα σημερα να ρωτησω ΠΑΛΙ ο υπαλληλος πηρε εναν αλλο συναδελφο εκτιμητη για να μαθει την διαδικασια............!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι την κατασκευαστική αξία ενός προς εκτίμηση κτιρίου πως την υπολογίζετε?

Βάζετε τις σημερινές κατασκευαστικές τιμές/m2 αυτούσιες ή τις απομειώνετε κιόλας με συντελεστές απομείωσης λόγω παλαιότητας.

 

Θα με ενδιέφερε αν έχει κάποιος να ανεβάσει ή να μου αποστείλει τίποτα σημειώσεις που να αναλύουν τον τρόπο υπολογισμού και γιατί πρέπει να γίνεται απομείωση αυτής.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην περιοχή των σελίδων 6-10 αυτού του θέματος υπάρχει σχετικό υλικό και από ότι θυμάμαι οι BAS και tranag έχουν αντίστοιχη εμπειρία σ' αυτό που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της παρούσας Υλικής Αξίας κτιρίου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παρακάτω τύπο:

 

(Υ.Α.) = (Μ.Κ.Κ.)*(Εμβαδόν)*(1+Ε.Ο.)*(1+Επ.Ο)*(Κ.Ε.)*(Σ.Π.)*(Σ.Ε.Σ.)

 

όπου:

Μ.Κ.Κ. = Μέσο Κατασκευαστικό Κόστος, που ισχύει σήμερα

Ε.Ο. = Εργολαβικό Όφελος

Επ.Ο. = Επιχειρηματικό Όφελος

Κ.Ε. = Κτιριακή Ετοιμότητα

Σ.Π. = Συντελεστής Παλαιότητας, ο οποίος υπολογίζεται βάσει του παρακάτω τύπου:

 

(Σ.Π.) = (1-α)^t

Όπου: α = Συντελεστής απαξίωσης βάσει της χρήσης του ακινήτου (1,5% για αποθήκες, βιομηχανίες / 2% για γραφεία, καταστήματα / 3% για κατοικίες)

t = ο χρόνος σε έτη

 

Σ.Ε.Σ. = Συντελεστής Ειδικών Συνθηκών, που μπορεί να είναι είτε αυξητικός, είτε μειωτικός.

 

Ελπίζω να βοήθησα, αν και λίγο καθυστερημένα. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα με προλαβε ο συναδελφος παραπανω.αυτος ακριβως ειναι ο τυπος.εχω ανεβασει στα downloads τους συντελεστες παλαιοτητας:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.