Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Μήπως υπάρχουν και τίποτα σχετικές σημειώσεις με το θέμα να μου στείλετε?

 

Αυτός ο τύπος σε ποια βιβλιογραφία αναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

ilias,ένα καλό βιβλίο για εκτιμήσεις θα βρεις εδώ: http://www.apistis.com/βιβλιο-εκτιμησεων-ακινητων/.Δυστυχώς δεν έχω scanner αυτό τον καιρό για να σου στείλω 1-2 παραδείγματα που έχει με τη μέθοδο του κόστους.

Βρήκα όμως το παρακάτω αρχείο(από σεμινάριο του ΤΕΕ) που έχει ένα συνοπτικό τυπολόγιο πάνω στις εκτιμήσεις.[ATTACH]3596[/ATTACH]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στα επισκευαστικά δάνεια τι ισχύει; Μου είπε κάποιος οτι του ζήτησαν εκτίμηση της αξίας του οικοπέδου(!) απο τη τράπεζα, τον ρώτησα μήπως του είπαν για αξία του διαμερίσματος ή των εργασιών και δεν ήταν πολύ σίγουρος. Στα επισκευαστικά εκταμιεύεται όλο το ποσό χώρις έλεγχο της προόδου των εργασιών; Γιατί το δάνειο το θέλει για άλλο σκοπό και οι εργασίες δεν θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του επισκευαστικού δανείου δε διαφέρει από τα υπόλοιπα είδη δανειοδοτήσεων. Από τη στιγμή, που προσημειώνεται το ακίνητο ως εγγύηση για τη λήψη του δανείου, υπολογίζεις τόσο την αξία του κτιρίου, όσο και την αξία του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα με προσοχή και τις 21 σελίδες του παρόντος post και έβγαλα αρκετά σημαντικά συμπεράσματα. Ως εκ τούτου, απέρριψα την πρόταση της τράπεζας Πειραιώς για εκτιμήσεις ακινήτων. Ενδεικτικά να αναφέρω τον πίνακα αμοιβών της συγκεκριμένης τράπεζας:

 

α) Διαμερίσματα, καταστήματα κλπ αυτοτελείς χώροι

59,00 ευρώ

 

β) Μονοκατοικίες, εξοχικές κατοικίες κλπ

88,00 ευρώ

 

γ) Βιομηχανικές εγκαταστάσεις, αυτοτελή κτήρια γραφείων κλπ

αξίας<300.000 => 59 ευρώ

300.000<αξίας<530.000 => 88 ευρώ κ.ο.κ

 

δ)Πρόοδος εργασιών

59,00 ευρώ (73 ε πάνω από 300.000, 88 ε πάνω από μισό εκατομμύριο κ.ο.κ.)

 

Η εκτίμηση ακινήτων είναι αρκετά σημαντική υπόθεση για να τιμολογηθεί με τόσο ευτελή ποσά. Αν υπολογιστούν κάποια στοιχειώδη βήματα όπως:

α) Επίσκεψη στο κατάστημα για ενημέρωση και παραλαβή απαραίτητων σχεδίων

β) Προετοιμασία γραφείου

γ) Επίσκεψη στο σημείο για αυτοψία. Φωτογραφίες κλπ

δ) Έρευνα αγοράς (αγγελίες, τηλέφωνα σε μεσίτες κλπ)

ε) Υπολογισμός και δουλειά γραφείου

 

Σκεφτείτε πόσο τιμολογείτε τον χρόνο σας και πόσος χρόνος χρειάζεται για να γίνει σωστά η εκτίμηση.

Ρωτήστε επίσης κάποιον γνωστό σας δικηγόρο που συνεργάζεται με κάποια τράπεζα για τις δικές του αμοιβές. Εγώ προσωπικά δεν θα μπω στην διαδικασία να πέσω τόσο χαμηλά την στιγμή μάλιστα που όλοι γνωρίζουμε τα κέρδη των τραπεζών. Ίσως δεχόμουν να μου πετάξουν κανένα κοκκαλάκι αλλά όχι λίγα ψίχουλα!!

Οι τράπεζες θα δίνουν το ελάχιστο ποσό με το οποίο θα βρίσκουν νέους μηχανικούς με ανάγκες για διεύρυνση του κύκλου τους. Εγώ στον ίδιο χρόνο μπορώ να ασχοληθώ με καλύτερα πράγματα που θα μου αποδώσουν περισσότερα. Στο χέρι μας είναι να μην αφήσουμε να απαξιώνεται η δουλειά και το επάγγελμα μας. Δεν μου προκαλεί έκπληξη πως το ΤΕΕ έχει μείνει αμέτοχο σε αυτή την κοροϊδία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά που αναφέρεις, είναι πραγματικά "ξεφτίλα"... Πίστευα ότι η ΑΤΕ έχει μάλλον τις χαμηλότερες αμοιβές, αλλά κατά πως φαίνεται τα ιδιωτικά "μαγαζιά" δεν έχουν το Θεό τους... Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να ασχοληθείς για τέτοια νούμερα παρά μόνο ίσως αν έχεις 3 αναθέσεις την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

@CYBERSYMEON

Προσωπικά, θέλω να σε συγχαρώ για την ωριμότητα της σκέψης σου και τον απόλυτα τεκμηριωμένο τρόπο, με τον οποίο τη διατύπωσες.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα συμφέρουν μόνο αν ασχολείσαι μόνο με εκτιμήσεις (σχεδόν), έχεις συνεργασία με 5-6 τράπεζες με "δικό" σου άνθρωπο σε κάθε τεχνικό τομέα ώστε να σου δίνουν τις δουλειές και κύκλο μηχανικών ώστε να ανταλλάζετε γνώσεις,εμπειρίες, τιμές, αντικειμενικές κλπ.

Να αναφέρω μόνο ότι το καλοκαίρι μεγάλη τράπεζα μετά από διήμερο σεμινάριο μας έχρισε (εμένα και άλλους 40-50)εξωτερικούς συνεργάτες της. Οι αμοιβές ήταν περίπου αυτές που αναφέρετε παραπάνω αλλά...Για κάθε εκτίμηση έπρεπε να κόβουμε ΑΠΥ, η παρακράτηση (αν ήταν άνω των 300ευρώ, την βάζαμε εμείς) και το ΦΠΑ θα μας το έδιναν όταν μας πλήρωναν. Πότε θα μας πλήρωναν;;; Όταν το ποσό αμοιβής μας θα έφτανε περίπου τα 600 ευρώ...το ΦΠΑ όμως εμείς έπρεπε να το δίνουμε από την τσέπη μας μέχρι η αμοιβή να φτάσει στο πλαφόν ώστε να πληρωθούμε.

Καλύτερα στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς μου να ξεφορτώνω γάλα και πατάτες 4:00~7:30: το πρωί με 25,00 ευρώ και ΙΚΑ δικό τους. Αυτό είπα στους εκπαιδευτές και μπροστά στα 40 άτομα του σεμιναρίου και με κοίταζαν χωρίς να μπορούν να πουν τίποτα.

Το θέμα δεν είναι για τα λεφτά ΑΛΛΑ η ευθύνη!!! που σε τρέχει, διότι καθώς μας είπαν: -Αν εκτιμήσετε λάθος η Τράπεζα ή ο πελάτης της έχει δικαίωμα να καταθέσει ασφ. μέτρα, μήνυση για δόλο κλπ. Επίσης πρέπει! να αγοράσεις πρόγραμμα αντικειμενικών αξιών και έχεις 3 μέρες προθεσμία εντός Αττικής-5 για επαρχία από τη στιγμή που θα σε πάρουν τηλέφωνο να δώσεις εγγράφως και τεκμηριωμένα, με υπογραφή ΚΑΙ σφραγίδα την εκτίμηση που έκανες.

Τους έκανα μία ερώτηση η οποία συνδύαζε την αξία του ακινήτου με

α) Την υποβάθμιση του ακινήτου λόγω ανθεκτικότητας κατασκευής (Ροδόπουλος) και αν θα πρέπει να κάνουμε και τέτοιου είδους ελέγχους.

β) Την μείωση αξίας λόγω αμοιβής τακτοποίησης αυθαιρεσιών (και όχι άρνηση δανείου λόγω αυθαιρεσιών, το κόλπο αυτό το έμαθα από συνάδελφο εδώ μέσα).

Μετά τις αόριστες απαντήσεις που πήρα τους είπα και την ατάκα με το σούπερμάρκετ και τέλος.

Συμπέρασμα: τα 40 άτομα στο τέλος χωρίστηκαν σε 2 ομάδες. Οι 35 οι οποίοι κατάλαβαν τι παίζει με τους άλλους 5 (ιδιοκτήτες μεγάλων γραφείων εκτιμήσεων, όχι μόνο εντός Ελλάδος) και οι 5 όπου πλέον μπορούν να συνεργαστούν και με αυτή τη τράπεζα, διότι δεν αξίζει ούτε για συμπλήρωμα αυτή η εργασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.