Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Συνάδελφοι πρέπει να καταθέσω τροποποιητική δήλωση φορολογίας εισοδήματος για τη χρήση του 2011. Τα έντυπα Ε1 και Ε3 τα υποβάλλω σε έντυπη μορφή (χειρόγραφα) στην αρμόδια ΔΟΥ. Με την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης τι γίνεται πως υποβάλλεται ? Δεν βρίσκω το έντυπο.

Edited by izervakis
Link to comment
Share on other sites

Αφού υποβάλεις χειρόγραφα τα Ε3 και Ε1 τότε το ίδιο μάλλον θα κάνεις και με την κατάσταση φορ.αναμ. εδώ το αρχείο....

 

http://www.forologikanea.gr/data/modules/TaxFiles/77/forologikianamorfosipinakas1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Στον πίνακα ΙΙ Α της αναμόρφωσης για δαπάνες ΙΧ<1600 κ.εκ.  έχω έξοδα πχ 1200€ και το μη εκπιπτώμενο ποσό (Χ 30%) βγαίνει στον κωδικό 1102  360€. Στο Ε3  στο κελί 566 τι θα γράψω; Την διαφορά τους 840€; ή το 360€ ;

Link to comment
Share on other sites

Το 1102 μπαινει και στο 1005, και το 1124 ή (ή μήπως +, το αθροισμα?) 1128 μπαίνει στο 1012 (αφορα τα κινητά). Σε μενα 1128=1012

 

Τα 1005 και 1012 αθροιζονται στο 1100 και το άθροισμα αυτό μπαινει στο 566 του πινακα ΣΤ

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, έχεις δίκιο και σε εμένα είναι ίδιοι οι κωδικοί που λες μεταξύ τους, οπότε το 1100 που είναι το σύνολο το βάζουμε στο 566. σ' ευχαριστώ!

 

(οπότε αυτό που λέω στο #233 δεν ισχύει!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (? - η ώρα είναι 12:26) συνάδελφοι

 

¨Εχω ένα πρόβλημα με τη φορολογική αναμόρφωση του 2012...

 

Γιατί όταν πατάω ''οριστικοποίηση'' του αρχείου μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα...και προσπαθώ απο τις 7:30μμ τις 20/7 (δηλαδή απο χθές το απόγευμα) αλλα δεν καταφέρνω να το κάνω ?

 

Κάποιος exper στα pc να μου εξηγήσει τι κάνω λάθος ...

 

Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να προχωρήσω στο Ε3 --> Ε2 --> Ε1....

post-29845-0-72809500-1374355976_thumb.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο οτι βλεπω εχω μονο εσοδα με φπα (απυ) και εξοδα με φπα ,οχι κινητες τηλεφωνιες ,οχι αυτοκινητο....

επισης χρειαεται να κανω τροποποιητικη φπα του τεταρτου τριμηνου,μπορει καποιος να με καθοδηγησει τι γραφω και σε ποιους κωδικους για την φορολογικη αναμορφωση?

εστω εσοδα 3000,εξοδα 280 ευρω

Σημ.δεν προλαβαινω τωρα να κανω τροποποιητικη τεταρτου τριμηνου και εκκαθαριστικης.....

edit δεν εχω ποσα προς αναμορφωση κατα αρθρο 31 ....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μία σύντομη απορία: Αν έχω καταλάβει καλά, η υποβολή της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης πλέον συμπεριλαμβάνεται στο Ε3.

Καταργήθηκε ο παλιός τρόπος υποβολής; (με το πρόγραμμα?)

 

Ο λόγος που το ξεθάβω είναι αυτό και αυτό...

 

Επιβεβαιώστε παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

Edited by theoxarhs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.