Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Φίλε @kfil το παρακάτω είναι τμήμα μιας στατικής μελέτης που έπεσε στα χέρια μου και που ξαναέκανα εγώ τα στατικά.....

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ έμπειρο ώστε να δω κατευθείαν ότι "κάτι" είναι λάθος.

Εσύ μπορείς να το διακρίνεις; Είναι κακή αυτή η μελέτη ή ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ βάση τίτλου θέματος;

Που θα την κατέτασσες;

Δεν χρειάζεται προφανώς να πω (γιατί είναι αυτονόητο) ότι όλη η μελέτη κινείται σε αυτή τη φιλοσοφία, αλλά δεν την ανεβάζω, δεν έχει ουσία.

ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΤΙΚΑ-Model.jpg

Edited by ilias
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αμην.

Βάζω και εγω ενα για να το σχολιάσει ο συνάδελφος kfil

Και μετα λεμε για "αποψεις του μελετητη", δικαστηρια, δεοντολογιες κλπ

image.png.5d0e460858c1409a990667215a584daa.png

Edited by cvlengnr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου απαράδεκτη είναι αυτή που δεν ικανοποιεί τους κανονισμούς.

(αυτό έλεγχε βάσει υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων και η πολεοδομία παλαιότερα όπως θα θυμούνται οι κάπως παλαιότεροι)

Κακή αυτή που από την εμπειρία μου ή από ζητήματα που έχουν τεθεί σε συνέδρια σε βιβλιογραφία κ.λ.π θέλει βελτιώσεις .

Η παρέμβαση μου σε άλλην μελέτη (αν μου ζητούταν φιλικά και όχι τυπικά μέσω σύμβασης) θα ήταν για την πρώτη περίπτωση.

Άλλωστε αυτά τα έγραψα και παραπάνω.

Τώρα ο καθένας κανί ότι νομίζει και αναλαμβάνει φυσικά  όλη την ευθύνη για τα περαιτέρω.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, kfil said:

Κατά την γνώμη μου απαράδεκτη είναι αυτή που δεν ικανοποιεί τους κανονισμούς.

@kfil νομίζω ασχολείσαι με στατικά από αυτά που σε διαβάζω κατά καιρούς. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. 

Βάσει λοιπόν των ορισμών που έδωσες, το τμήμα της μελέτης που ανέβασα εγώ πιο πάνω, ειναι κακό ή απαράδεκτο; 

Θα ήθελα την άποψη σου πραγματικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μας έχει φλομώσει στην φλυαρία ο συνάδελφος.

Ενδεικτικό της αδυναμίας του να βρει λογικά επιχειρήματα.

Τα πράγματα είναι απλά. Όταν διαπιστώνεις ΕΞΩΦΘΑΛΜΟ λάθος, ακόμα και σε συζήτηση σε καφενείο..., είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ, να αντιδράσεις.

Τα λοιπά, φλυαρίες...

 

Παρατήρηση

Δεν προσβάλουμε τους συνομιλητές μας. Μπορούμε να κρίνουμε και να κριτικάρουμε απαντήσεις.

Didonis

Edited by Didonis
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ξυλότυπος που ανέβασε ο συνάδελφος @ilias δείχνει μη εμπειρο μηχανικό.
Ειδικά ο οπλισμός που έρχεται αριστερά από την Κ1 στον πρόβολο δείχνει μη γνώση του αντικειμένου.
Αν ήταν το παραπάνω μάθημα στην σχολή ο παραπάνω θα είχε κοπεί.

Ο ξυλότυπος που ανέβασε ο συνάδελφος @cvlengnr δεν είναι μόνο επικίνδυνος αλλά δηλώνει και άγνοια του αντικειμένου. Στην περίπτωση που ήταν μάθημα στο οπλισμένο σκυρόδεμα δεν θα περνούσε το μάθημα.

On 16/8/2023 at 7:58 ΜΜ, kfil said:

Και είσαι τόσο σίγουρος ότι εσύ θα είσαι ο σωστός και ο συνάδελφος λάθος;

Σε αυτήν την περίπτωση και ο συνάδελφος θα ανατρέξει σε άλλον και ο άλλος σε άλλον κ.λ.π

Ουαι και αλίμονο αν μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες.

Όχι βέβαια όσο αφορά τα εκ των κανονισμών απαιτούμενα δεδομένα άλλα για την μελέτη αυτή καθ εαυτή.

Ο υπογράψας είναι αποκλειστικά και ο μόνος υπεύθυνος .Όλοι οι άλλοι περισσεύουμε.

Σε αντίθετη περίπτωση προκαλούμε όλους τους ενδιαφερόμενους να αμφισβητούν μελέτες και να ανατρέχουν να βρουν την "αλήθεια".

 

Για τον συνάδελφο @kfil μπορώ να τον διαβεβαιώσω όχι μόνο μπορώ να δω αν μια μελέτη είναι σωστή (πχ. από τον έλεγχο του στατικού τεύχους) αλλά μπορώ και σε έναν ξυλότυπο να δω και τα κατασκευαστικά λάθη εκτός αυτών της μελέτης με πάρα πολυ μεγάλη ευκολία.

Και επναλαμβάνω, αν τα παραπάνω σχέδια είχαν πέσει στα χέρια μου, θα επιδίωκα την επικοινωνία με τον μηχανικό και αν άβλεπα ότι είναι άσχετος (όπως φάνηκε στα σχέδια) και δεν έκανε τις απαραίτητες διορθώσεις, θα ενημέρωνα την δημόσια αρχή.
 

Edited by Steelman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Steelman said:

Ο ξυλότυπος που ανέβασε ο συνάδελφος @ilias δείχνει μη εμπειρο μηχανικό.
Ειδικά ο οπλισμός που έρχεται αριστερά από την Κ1 στον πρόβολο δείχνει μη γνώση του αντικειμένου.
Αν ήταν το παραπάνω μάθημα στην σχολή ο παραπάνω θα είχε κοπεί.

Ο ξυλότυπος που ανέβασε ο συνάδελφος @cvlengnr δεν είναι μόνο επικίνδυνος αλλά δηλώνει και άγνοια του αντικειμένου. Στην περίπτωση που ήταν μάθημα στο οπλισμένο σκυρόδεμα δεν θα περνούσε το μάθημα.

Για τον συνάδελφο @kfil μπορώ να τον διαβεβαιώσω όχι μόνο μπορώ να δω αν μια μελέτη είναι σωστή (πχ. από τον έλεγχο του στατικού τεύχους) αλλά μπορώ και σε έναν ξυλότυπο να δω και τα κατασκευαστικά λάθη εκτός αυτών της μελέτης με πάρα πολυ μεγάλη ευκολία.

Και επναλαμβάνω, αν τα παραπάνω σχέδια είχαν πέσει στα χέρια μου, θα επιδίωκα την επικοινωνία με τον μηχανικό και αν άβλεπα ότι είναι άσχετος (όπως φάνηκε στα σχέδια) και δεν έκανε τις απαραίτητες διορθώσεις, θα ενημέρωνα την δημόσια αρχή.
 

Να επέμβει η δημόσια αρχή; Να κάνει τι;

Δεν έχει δικαίωμα παρά μόνο (εκτός αν πρόκειται γιο μελέτη του δημοσίου)

1) Αν δεν έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές που αναφέρονται στα κανονιστικά κείμενα (και μόνο) οπότε αρμόδια είναι η αρχή που εξέδωσε την άδεια.

2) Αν διαταχθεί από δικαστήριο πραγματογνωμοσύνη.

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημόσια ξεδημοσια μελέτη, με τέτοια καουμποϊλίκια, κάποιος μπορεί να βρεθεί βαθιά μπλεγμενος (να μην γίνει φερ' ειπείν τίποτα και ο συνάδελφος να κινηθεί κατά του πρώτου, για συκοφαντική δυσφήμιση).

Θέλω να πω, καλά είναι κάποια πράγματα στη θεωρία. Η πράξη όμως και μια πιθανή εξέλιξη των πραγμάτων, απέχει παρασάγγας.

Στην τελική, είμαστε όλοι διπλωματούχοι. Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του και το βάρος της υπογραφής του.

 

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kfil επιτρέπεται πλέον να παρεμβαίνει η Δημόσια Αρχή και σε μελέτες ιδιωτικών έργων ... Υπενθυμίζω ότι  πλέον κατατείθενται με ευθύνη ιδιώτη μηχανικού και δεν ελέγχονται από την ΥΔΟΜ ... εκτός και αν ζητηθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.