Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

πελάτης μου θέλει να συνενώσει δύο όμορα ισόγεια καταστήματα ίδιας ιδιοκτησίας και στην ίδια πολυκατοικία.Τα καταστήματα έχουν ένα κοινό τοίχο. Η συνένωση θα γίνει με καθαίρεση αυτού του τοίχου. Εκατέρωθεν του τοίχου υπάρχουν οι μετρητές ("ρολόι") της ΔΕΗ.

Είχα σκοπό να κάνω την συνένωση με Ε.Ε.Μ.Κ.(19. Εσωτερικές διαρυθμίσεις) αλλά διάβαζοντας την ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΚΑ οικ. 55174/4-10-2013 με ΑΔΑ: ΒΛΛΗ0-ΤΑΗ, άρθρο 2, παράγραφος 1.ιθ  μου δημιουργήθηκε ο εξής προβληματισμός: α) η αποξήλωση και αλλαγή θέσης των μετρητών (που ούτως ή άλλως μετά την συνένωση θα υπάρχει μόνο ένα ρολόι) θεωρείται τροποποίηση των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων και οπότε πρέπει να εκδωθεί Άδεια Δόμησης?

β) στην περίπτωση που κατασκευάσω τουαλέτα σε σημείο που πρέπει να κάνω νέα εγκατάσταση υδραυλικών και αποχεύτευσης θέλω πάλι άδεια δόμησης σύμφωνα με το παραπάνω?

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για να βγάλω άκρη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θέση μου σε αυτά που αναφέρεις είναι η παρακάτω:

1) Στην ΑΔΑ: ΒΛΛΗ0-ΤΑΗ, άρθρο 2, παράγραφος 1.ιθ αφορά σε ειδικά κτίρια.
ΓΟΚ 73: "Ειδικά κτίρια καλούνται τα ως εκ του προορισμού των αμιγώς χρησιμοποιούμενα δι' άλλην χρήσιν πλην κατοικίας εξαιρέσει της κατοικίας του τυχόν υπηρετούντος προσωπικού."
ΓΟΚ 85:"Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων κύριος προορισμός δεν είναι η κατοικία και η διαμόρφωσή τους προσδιορίζει αποκλειστικά ειδική χρήση."
ΝΟΚ: "21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύριχρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία.
22. Ειδικά κτίρια και εγκαταστάσεις δημόσιου ενδιαφέροντος είναι όσα χαρακτηρίζονται με απόφαση του αρμόδιου κατά περίπτωση Υπουργού στον οποίο υπάγεται η χρήση του κτιρίου."

Εσύ έχεις τέτοια περίπτωση;

2) Αν όχι τότε στην ΕΕΜΚ θεωρώ ότι θα πας με 28 & 19 και τίτλο εργασίας "(A)Λειτουργική συννένωση αυτοτελών ιδιοκτησιών στο ισόγειο του ιδίου κτιρίου δύο (2) όμορων καταστημάτων & (Β) Εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων"
και προσοχή θα πρέπει όλες εργασίες να αφορούν αποκλειστικά και μόνο στο εσωτερικό τμήμα των καταστημάτων, θα πρέπει να γίνουν χωρίς να μεταβάλλεται δομικά η αρχική όψη του κτιρίου, δεν θα παραβιάζονται οι πολεοδομικές και κτιριοδομικές διατάξεις, δεν θα δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και δεν θα θίγεται ο φέρον οργανισμός του κτιρίου που ανήκουν οι χώροι που συνενώνονται λειτουργικά.

Τουλάχιστον αυτά μου ζήτησαν πρόσφατα σε ίδια περίπτωση να αναφέρονται στην τεχνική έκθεση.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Δεν είμαι σε καμία απο αυτές τις κατηγορίες ειδικού κτιρίου καθότι το κτίριο μου είναι του '56. Θα κοιτάξω στον ΓΟΚ '55 αν έχει εκεί κάποιον ορισμό και αν δεν έχει θα συνεχίσω με Ε.Ε.Μ.Κ. σύμφωνα με τα παραπάνω. Έχω ξανακάνει στο παρελθόν συνένωση καταστημάτων αλλά με άνοιγμα πόρτας μόνο και τώρα με τους μετρητές της ΔΕΗ αποπροσανατολίστηκα λίγο. Ευχαριστώ και για τα link. Θα τα μελετήσω εκτενώς.

Απο περιεργια και μόνο, τελικά η αλλαγή των μετρητών της ΔΕΗ θεωρείται αλλαγή Η/Μ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι επί του θέματος όταν πρόκειται για λειτουργική συνένωση καταστημάτων υπάρχει δυνατότητα συνένωσης μόνο με ένα τμήμα του καταστήματος ή απαραίτητα πρέπει να γίνει συνένωση με το σύνολο του προς συνένωση καταστήματος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απόφαση 63234/2012: Έγκριση Τεύχους Τεχνικών Οδηγιών Εφαρμογής του νόμου 4067/2012 (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός)
"[...]

"Για τη λειτουργική συνένωση χώρων του ιδίου ή ομόρων κτιρίων διακρίνονται οι κάτωθι
περιπτώσεις:
Α) Συνένωση αυτοτελών ιδιοκτησιών εντός του ιδίου κτιρίου:
[...]"

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

γεοργιε

πολυ σωστα

 

μονον να προσθεσω οτι η  αποφαση 63234/12 εκδοθηκε το 2012

 

αλλά το αρθρο 23  του 4067/12 τροποποιήθηκε μετα  απο αυτη  την απόφαση,  με τον 4258/14

[δξ αν εχει γινει σχετικη  ενημέρωση  της απόφασης στο σημειο αυτο]

 

Παντως, για το αρθρο 23 σημερα  ισχυει οτι

 

«5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (67%) όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις. Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, πελάτης θέλει να ΄κάνει συνένωση καταστημάτων στην ίδια ιδιοκτησία - κτίριο.

Υπάρχει ένα κατάστημα στο ισόγειο βάση άδειας καΙ θέλει να τα κάνει συνένωση με το δίπλα χώρο που ήταν ΚΘΣ και άλλαξε χρήση με το Ν.3843/10 ως κατάστημα.

Μπορώ με ΕΕΜΚ  ?

 

υγ. ο συνολικός χώρος λειτουργεί ήδη ως ενιαίος - κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

οταν εκανε την τακτοποιηση απο "ΚΘΣ" γιατι δεν εβαλε και την καθαιρεση της μεσοτοιχιας??

 

 

[τι ειναι το ΚΘΣ]

 

η συνενωση γινεται με ΕΕΜΚ

 

αρα  ισως "πιθανον" να σκεφεται να συνενωσει...

 

οπότε ζητας μια ΕΕΜΚ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.