Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτήριο με αυθαιρεσίες


Faethon11

Recommended Posts

Συγνώμη παιδιά γιατί κάπου σας έχασα. Υπάρχει κάπου διάταξη που να αναφέρει, ότι σε ακίνητο που έχει άδεια αλλά και υπερβάσεις που δεν έχουν νομιμοποιηθεί, πρέπει πρώτα να γίνει υποχρεωτικά τακτοποίηση και μετα να εκδοθεί ΠΕΑ;

 

Εγώ ξέρω ότι πας καταγράφεις το θερμενόμενο χώρο που βλέπεις και εκδίδεις ΠΕΑ για αυτό τον χώρο. Αν είναι προ '83 δεν δηλώνεται καν άδεια.

 

Αν φυσικά υπάρχει τακτοποίηση τότε φυσικά και καταχωρείς τα στοιχεία, αλλά αν δεν θέλει να το τακτοποιήσει, δεν νομίζω ότι απαγορεύεται να εκδοθεί ΠΕΑ.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το ΠΕΑ δεν έχει ισχύ βεβαίωσης μηχανικού. Απλώς είναι υποχρωτικό να περιλαμβάνει όλους τους χώρους που καταναλώνουν ενέργεια.

 

Εδώ δεν πάνε να βγάλουν φύλλο συντήρησης λέβητα, που έχει €100 προκειμένου να εκδοθεί ΠΕΑ, θα πάνε να τακτοποιήσουν αυθαιρεσίες, ειδικά αν δεν υπάρχει και σχετική διάταξη; Δεν νομίζω.

 

Πάντως αν κάποιος έχει βρει σχετική διάταξη που να απαιτεί τακτοποίηση προκειμένου να εκδοθεί ΠΕΑ, ας μας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο ξερω....

Και εφαρμοζω κιολας...

Δεν καθοριστηκαν οι ενεργειακοι επιθεωρητες ως ελεγκτες νομιμοτητας κτηριων

Καταναλωσεις υπολογιζουμε....

Νομιμο η αυθαιρετο ουδωλως με ενδιαφερει....

Σαμπως αν νομιμοποιηθει θα μεταβληθει η καταναλωση του?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα συνάδελφοι.

Η εφορία το μόνο που έχει αρμοδιότητα να κάνει είναι να ελέγξει εάν είναι υπαρκτό το ΠΕΑ και εάν το μισθωτήριο αναγράφει τα στοιχεία του ΠΕΑ.

Άντε να δουν και στο Ε9 εάν ο ιδιοκτήτης δηλώνει ακίνητο σε εκείνη την διεύθυνση. Thats all.

Εάν ζητούν κάτι παραπάνω και δημιουργούν πρόβλημα, δίνετε το όνομα της υπαλλήλου στην ΕΥΕΠΕΝ και επικοινωνούν εκείνοι μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στις μεταβιβάσεις νομιμοποιείται ο συμβολαιογράφος να συγκρίνει επιφάνειες συμβολαίων και ΠΕΑ. Υπάρχει σχετικό έγγραφο που κοινοποιήθηκε στους συμβολαιογράφους, τον αριθμό του θα τον ποστάρω μόλις πάω στον άλλο υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά γιατί κάπου σας έχασα. Υπάρχει κάπου διάταξη που να αναφέρει, ότι σε ακίνητο που έχει άδεια αλλά και υπερβάσεις που δεν έχουν νομιμοποιηθεί, πρέπει πρώτα να γίνει υποχρεωτικά τακτοποίηση και μετα να εκδοθεί ΠΕΑ;

.....................................

 

Έχεις δίκαιο σε ΟΛΑ όσα αναφέρεις παραπάνω.

 

Η μόνη σχετική διευκρίνηση υπάρχει στις "Ερωτήσεις - Απαντήσεις" από το ΤΕΕ:

 

Στην περίπτωση που ένα τμήμα κτηρίου είναι αυθαίρετο (δεν αναφέρεται στην οικοδομική άδεια),

πως λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίων κατά την έκδοση ΠΕΑ;

 

Αν υπάρχει αυθαίρετο τμήμα στο κτήριο (π.χ. ημιυπαίθριος χώρος), με ενιαία λειτουργία ως

προς τους υπόλοιπους χώρους του κτηρίου, θα πρέπει να καταγραφεί και λαμβάνεται υπόψη

(ως λειτουργικός θερμαινόμενος χώρος) στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοση του κτηρίου.

Κατά την ενεργειακή επιθεώρηση κτηρίου καταγράφονται όλοι οι λειτουργικοί χώροι του κτηρίου

ως κατασκευασθέν, ανεξάρτητα με τα όσα αναφέρονται στην οικοδομική άδεια και
οι ενεργειακοί

επιθεωρητές δεν φέρουν καμία ευθύνη
για τυχόν παραβάσεις της πολεοδομικής νομοθεσίας.

Δεν αναφέρεται πουθενά στην κείμενη νομοθεσία ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές εντέλλονται

να ελέγξουν πολεοδομικές παραβάσεις.

Ο ιδιοκτήτης, πριν καλέσει τον ενεργειακό επιθεωρητή, θα πρέπει πρώτα να έχει τακτοποιήσει

ή νομιμοποιήσει το αυθαίρετο τμήμα, σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος που έλεγα πιο πάνω είναι η "παράγραφος 3 της 10ης Εγκυκλίου (ΑΠ 22/26-1-2011) της Συντονιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος)".

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τη βρω αυτούσια, ωστόσο έτσι μου απάντησαν σε αίτημα ανάκλησης ΠΕΑ από την ΕΥΕΠΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.