Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Δεν έχει κοινοποιηθεί πρόστιμο. Υπάρχει η αυτοψία με τον υπολογισμό ανέγερσης-διατήρησης κ τπτ άλλο. Το οτι θα πάω πολεοδ. ειναι το μόνο σίγουρο.

Τα ερωτήματα ειναι αλλα....

-Παραγραφή δεν υπάρχει; 16 χρόνια πέρασαν.

-το να μην ενταχθεί στον 4178 πως το

βλέπετε;;;

3,4 κ ...κάτι ακόμα. (Βλ πιο πάνω...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Έχω μια περίπτωση τακτοποίησης σε ακίνητο που έχει ολοκληρώσει τις 2 φάσεις του Τρίτση. Στο ακίνητο βγήκε το 2009 Άδεια οικοδομής "επισκευής στέγης και τοιχοποιίας"  το 2009  και κατασκευαστήκανε επιπλέον παρανομίες. Σήμερα καλούμε να τακτοποιήσω τις παρανομίες του 2009. Επιπλέον, το 2003 εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης εάν αυτό παίζει κανένα ρόλο. Η ερώτηση μου είναι :

- Τακτοποιώ σαν να μην υπάρχει οικοδομική άδεια ή θεωρώ την άδεια του 2009 "επισκευής στέγης και τοιχοποιίας" οικοδομική άδεια ή θεωρώ την τακτοποίηση Τρίτση άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο της άδειας θα επιλέξεις όχι.

 

Απο κει και πέρα αν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με τον Τριτση και έχει πάρει εξαίρεση μπορείς να θεωρήσεις ότι περιγράφεται εκεί νόμιμο και να τακτοποιήσεις τα υπόλοιπα. Διαφορετικά κάνεις υπαγωγή για τα πάντα και αφαιρείς τα πρόστιμα που πλήρωσε τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι ότι σου δίνεται επι της ουσίας η δυνατότητα να εκδόσεις βεβαίωση (αφού τακτοποιήσεις το ρυμοτομούμενο κτίσμα) για κτίριο του οποίου τμήμα είναι σε κοινόχρηστο τμήμα πόλης

Link to comment
Share on other sites

johnjohn1

Δεν μπόρεσα μεν να βρω αν και σε ποιά απάντηση συναδέλφου αναφέρεται η παραπάνω δική σου,  όμως σχετικά με το συμπέρασμα σου θα ήθελα να παρέμβω στο ότι τακτοποίηση αυθαιρέτου και βεβαίωση για ρυμοτομούμενη ιδιοκτησία μπορεί ένας ιδιοκτήτης να κάνει μόνο στην περίπτωση που έχει μεν κηρυχθεί  η απαλλοτρίωση, πλην όμως δεν έχει καταβληθεί ακόμη το ποσό της αποζημίωσης στον ιδιοκτήτη. (αρ.2.2α)

Σε περίπτωση δε που η ρυμοτόμηση γίνεται με την ένταξη στο σχέδιο πόλης κατά τον ν.1337/83, τότε μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής και την μετεγγραφή της στο υποθηκοφυλακείο, ο ιδιοκτήτης έχει απεκδυθεί πλέον των εμπραγμάτων δικαιωμάτων του  από το ρυμοτομούμενο τμήμα και ως εκ τούτου δεν δύναται να προβεί σε τακτοποίηση του.  Η τακτοποίηση πλέον θα αφορά τότε μόνον σε ότι υφίσταται μέσα στο περίγραμμα του τελικού του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΣΕ ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΟ ΛΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΕΣ ΣΤΑ ΜΠΕΤΑ ( ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΟΧΙ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗ Α ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΣΙ ΤΩΡΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΡΩΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΟΝ 4178

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

johnjohn1

Δεν μπόρεσα μεν να βρω αν και σε ποιά απάντηση συναδέλφου αναφέρεται η παραπάνω δική σου,  όμως σχετικά με το συμπέρασμα σου θα ήθελα να παρέμβω στο ότι τακτοποίηση αυθαιρέτου και βεβαίωση για ρυμοτομούμενη ιδιοκτησία μπορεί ένας ιδιοκτήτης να κάνει μόνο στην περίπτωση που έχει μεν κηρυχθεί  η απαλλοτρίωση, πλην όμως δεν έχει καταβληθεί ακόμη το ποσό της αποζημίωσης στον ιδιοκτήτη. (αρ.2.2α)

Σε περίπτωση δε που η ρυμοτόμηση γίνεται με την ένταξη στο σχέδιο πόλης κατά τον ν.1337/83, τότε μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής και την μετεγγραφή της στο υποθηκοφυλακείο, ο ιδιοκτήτης έχει απεκδυθεί πλέον των εμπραγμάτων δικαιωμάτων του  από το ρυμοτομούμενο τμήμα και ως εκ τούτου δεν δύναται να προβεί σε τακτοποίηση του.  Η τακτοποίηση πλέον θα αφορά τότε μόνον σε ότι υφίσταται μέσα στο περίγραμμα του τελικού του οικοπέδου.

 

 

Συνεπώς μου λές οτι αν κυρωθεί η πράξη εφαρμογής σε μεταγενέστερο χρόνο από αυτό που έγινε η τακτοποίηση με το Ν.4178 ο τότε ιδιοκτήτης δεν θα μπορεί να κάνει μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεπώς μου λές οτι αν κυρωθεί η πράξη εφαρμογής σε μεταγενέστερο χρόνο από αυτό που έγινε η τακτοποίηση με το Ν.4178 ο τότε ιδιοκτήτης δεν θα μπορεί να κάνει μεταβίβαση?

Εσύ τι θα τακτοποιήσεις? Έχει γίνει πράξη εφαρμογής, κυρώθηκε? Αν ναι τακτοποιείς τα εντός του οικοπέδου και μεταβιβάζεται όποτεδήποτε. Αν έχει και τμήμα εκτός οικοπέδου που προκύπτει από τη ρυμοτόμηση αλλά μπορεί να τακτοποιηθεί, προφανώς αν κυρωθεί πράξη εφαρμογής μετά την τακτοποίηση απλά θα γίνει ειδική μνεία στη βεβαίωση και την κάτοψη του μηχανικού ώστε και στο συμβόλαιο να μεταβιβασθούν τα εντός οικοπέδου και φυσικά με σωστό τοπογραφικό για το συμβόλαιο. 

Τώρα δεν θυμάμαι αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά όταν τα εντός και εκτός οικοπέδου τμήματα είναι στατικώς εξαρτημένα αλλάζει κάτι? Πρέπει να περιγράψουμε κατασκευαστικές παρεμβάσεις για τη στατική επάρκεια του εντός οικοπέδου κτίσματος σε περίπτωση κατεδάφισης του εκτός?

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΣΕ ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΟ ΛΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΕΣ ΣΤΑ ΜΠΕΤΑ ( ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΟΧΙ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗ Α ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΣΙ ΤΩΡΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΡΩΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΟΝ 4178

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

 
Έχεις υπερυψωμένο λυόμενο? Και από κάτω δυο ορόφους και όχι υπόγειους? Πόσο υπερυψωμένο είναι αυτό το λυόμενο!!
Αν έχουν οι δύο όροφοι υπαχθεί μόνο στην Α' φάση Τρίτση θεωρούνται αυθαίρετοι και πρέπει να υπαχθούν στο ν.4178. Στα ''μπετά'', δηλαδή μόνο σκελετός? Λογικά έπειτα θες άδεια δόμησης και όχι αποπεράτωσης 
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.