Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Στις δηλωσεις του κτηματολογιου παντως, οι κατοικιες και τα παρακολουθηματα νοουνταν ως ανεξαρτητες ιδιοκτησιες

 

Κάνεις λάθος. Ποτέ δε συνέβαινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κύριοι συνάδελφοι.Μου ζήτησε ένας πελάτης βεβαίωση για οικόπεδο δίχως κτίσμα. Τί αναφέρουμε μέσα στο υπόδειγμα του υπουργείου όταν δεν έχει κτίσμα? Και τί αμοιβή να ζητήσω μιας και ακόμα δεν καθορίστηκαν? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ,ΕΠΑΡΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΟΔΩΝ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΟΓΕΙΟΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΑΤΩΘΕΝ ΒΕΡΑΝΤΩΝ (Νομιμως υφισταμενων), ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ( 15 μετρων για επαρχιακη οδο) ΤΗΣ ΠΑΡ.3/Α/ΒΒ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4014/2011, ΥΠΆΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΠΑΡ. 2/ΣΤ , ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΑΝΕΓΕΡΘΕΙΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ .

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ( ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΕΧΩΔΕ 38819/6704/10-6-1986 ) ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ ΠΡΑΣΙΑ , Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.3 ΤΟΥ ΑΡ.23 .

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι συνάδελφοι.Μου ζήτησε ένας πελάτης βεβαίωση για οικόπεδο δίχως κτίσμα. Τί αναφέρουμε μέσα στο υπόδειγμα του υπουργείου όταν δεν έχει κτίσμα? Και τί αμοιβή να ζητήσω μιας και ακόμα δεν καθορίστηκαν? Ευχαριστώ.

 

εχτές που έκανα ερώτηση στο τεε για το ίδιο θέμα δεν πήρα απάντηση,περιμένουν διευκρινήσεις. ένα ενδεχόμενο είναι η διαδικασία να γίνεται μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ!(βάση του ΦΕΚ 2167 Β΄/2011 άρθρο 5,παρ.2)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το άρθρο αναφέρει ότι και στα αδόμητα οικόπεδα απαιτείται βεβαίωση που βγάζει το πρόγραμμα του ΤΕΕ, σαν την βεβαίωση που βγάζει όταν κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτου!!! Δεν είναι η βεβαίωση του Μηχανικού ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τώρα είναι που μπερδεύτηκα.. Κανείς συνάδελφος που έχει δώσει βεβαίωση ???

Link to comment
Share on other sites

1.Στην βεβαιωση μηχανικου αναφέρει στο τελος "........ δεν εληφθησαν υποψη οι εξης αποκλισεις: μέχρι 2%των διαστασεων του μεταβ/νου ακινητου....."

Τελικα το ερωτημα είναι : αν στα σχεδια έχω διασταση 7μ και μετραω στην πραξη 7,20μ δινω την βεβαιωση οτι ειναι οκ?

2. Εχω άδεια του '78 που στις κατοψεις φαινεται φωταγωγος η επιφανεια του οποιου δεν εχει αφαιρεθει απο την δομηση!!! Στην πραξη ο φωταγωγος εχει κλιση και χρησιμοποιειται ως αποθηκη. Κατα την αποψη μου δεν εχω υπερβαση δομησης αλλα αλλαγη χρησης.

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα παραπανω. Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ,ΕΠΑΡΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΟΔΩΝ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΟΓΕΙΟΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΑΤΩΘΕΝ ΒΕΡΑΝΤΩΝ (Νομιμως υφισταμενων), ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ( 15 μετρων για επαρχιακη οδο) ΤΗΣ ΠΑΡ.3/Α/ΒΒ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4014/2011, ΥΠΆΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΠΑΡ. 2/ΣΤ , ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΑΝΕΓΕΡΘΕΙΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ .

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ( ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΕΧΩΔΕ 38819/6704/10-6-1986 ) ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ ΠΡΑΣΙΑ , Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.3 ΤΟΥ ΑΡ.23 .

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

απευθύνσου στο ΤΕΕ τότε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ??????

 

Η ΕΚΔΟΣΗ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΕ ΑΔΟΜΗΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ.

 

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ...." ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΜΕΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ".

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΠΛΕΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ .

 

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΔΟΜΗΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΓΣΑ 87 .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικογενειακο τριωροφο ακινητο (εντος σχεδιου) το οποιο ειναι ακριβως οπως στα σχεδια (απιστευτο)

εχει στον ακαλυπτο μια αποθηκη 8τ.μ ισως και προ του 55 (δεν αποδεικνυεται).

εμεινε απο παλια, δε την κατεδαφισαν!

Μου ζητηθηκε χορηγηση βεβαιωσης για συσταση συμβολαιου οριζοντιου ιδιοκτησιας.

Πρεπει να τακτοποιηθει η αποθηκη ως αυθαιρετο?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς πως στο υπόδειγμα της βεβαίωσης μηχανικού στον τίτλο αναφέρει ''σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 1 (???) του Ν.4014/2011''? Μήπως έπρεπε να αναγράφεται ''του άρθρου 23''?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.