Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συναδελφοι μια ερωτηση...

Επειδη εχει γινει χαμος με τις βεβαιωσεις..

Ο καθενας ιδιοκτητης ζηταει να του υπογραψεις χωρις καν να κανεις αυτοψια..

 

Εγω θα βγαζω φωτο προοπτικες του κτηριου...

Επισης θα κραταω αντιγραφο της ΥΔ του ιδιοκτητη...

Ερωτημα..

Πως μπορουμε να θεωρησουμε τις φωτο??

Υπαρχει περιπτωση να κανει ΥΔ ο ιδιοκτητης οτι οι φωτο ειναι αληθεις και να σφραγιστει η ΥΔ και οι φωτο σε ΚΕΠ???

 

Συνάδελφοι ΠΡΟΣΟΧΗ!

Οι συνέπειες που έχει ο ιδιοκτήτης περί ψευδούς δηλώσεως είναι αυτές του Ν. 1599/86 (διασταυρωμένο από σοβαρούς νομικούς), δηλαδή μηδαμινές μπροστά σ΄αυτές που έχουμε εμείς με τον Ν. 4014/2011. Δεν είναι θέσφατο η δήλωση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι κυρώσεις είναι το μόνο σίγουρο σε αυτόν τον νόμο.

Έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία φίλη μου Συμβολαιογράφο, της γύρισε πίσω ο Υποθηκοφύλακας το συμβόλαιο γιατί η βεβαίωση δεν είχε το ίδιο λεκτικό με το υπόδειγμα!!!!

 

 

Θα βρουμε τον μπελα μας με τους ασχετους ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

την περίπτωση να εχει κτιστεί μικρότερη οικοδομή τη συζητήσαμε?

 

κατα 30-40 τρεχ. πόντους πχ?από τη μια διάσταση της οικοδομής.(θεωρώ πως έχει δυο)

 

εκεί τί γίνεται?

 

έχει πάρει και ρεύμα με όλες τις δηλώσεις των μηχανικών.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι,

έχω το εξής θέμα με τράπεζα που θέλει να κάνει προσημείωση υποθήκης σε ακίνητο που αγόρασα για να μου πληρώσει το δάνειο που μου ενέκρινε. Τους λέω ότι θα υπογράψω ο ίδιος τη δήλωση ιδιοκτήτη και την βεβαίωση μηχανικού, και τί μου απαντούν: Επειδή δεν μπορούμε να σου πούμε ότι δεν μπορείς να το κάνεις, θα περιμένουμε (δε θα σου δώσουμε το δάνειο) μέχρι να (όποτε) βγάλουμε άκρη. Γνωρίζει κανείς αντίστοιχες περιπτώσεις; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την ειδικότητα στο προφίλ σου, Ευχαριστώ. Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αντίστοιχες περιπτώσεις; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Σε ερώτησή μου στο ΤΕΕ αν υφίσταται ασυμβίβαστο μεταξύ ιδιόκτητη και μηχανικού που βεβαιώνει

μου απάντησαν (μετά από σκέψη) πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ακουσα περιπτωση με υποθηκοφυλακες να ζητανε ηλεκτρονικη βεβαιωση νομιμοτητας για να εγγραψουν ακινητο απο τη στιγμη που δεν υφισταται ακομα η πλατφορμα....

 

Τι να λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο σύλλογος των συμβολαιογράφος, έκτοτε, ζητάει από τον Υποθηκοφύλακα εγγράφως την όποια αρνητική τους απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τι γινεται σε περιπτωση που εχουν χαθει τα σχεδια απο τη πολεοδομια και δε βρισκονται πουθενα? Πως θα χορηγησουμε βεβαιωση για τη μεταβιβαση διαμερισματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.