Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Πας στο σύστημα των αμοιβών , όπως κάνουμε για τις οικοδομικές άδειες.Αν έχεις και λογισμικό άλλο χρησιμοποιησέ το

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα τη γνώμη σας, γιατί τα έχω χάσει εντελώς.

 

Προκειμένου να κάνω τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας σε πολυκατοικία που ανεγείρεται από κατασκευαστική εταιρία στην οποία συμμετέχω ως μέτοχος, ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε μία βεβαίωση για κάθε ιδιοκτησία. Συνολικά δηλαδή 14 βεβαιώσεις (7 διαμερίσματα + 7 αποθήκες). Από τις 14 ιδιοκτησίες, οι 13 δεν έχουν καμμία παράβαση. Η μοναδική που έχει παράβαση έχει τακτοποιηθεί βάσει του 4014.

 

Προκειμένου ν' αποφύγω να κόψω 13 αποδείξεις με 1000λ για τις βεβαιώσεις, σκέφτηκα να ζητήσω απαλλαγή από το ΤΕΕ. Είδα όμως πως στην περίπτωσή μου χρειάζομαι ένα σωρό δικαιολογητικά, δηλώσεις, πρακτικά ΓΣ της εταιρίας κλπ για κάθε ιδιοκτησία κι άλλαξα γνώμη. Αν στη συμφωνηθείσα αμοιβή για κάθε βεβαίωση ιδιοκτησίας που δεν έχει παράβαση βάλω ένα συμβολικό ποσό (πχ 20 Ευρώ) θα έχω πρόβλημα με υπερβολικές εκπτώσεις και τα συναφή;

 

Εχει κάνει κανείς άλλος βεβαίωση για ιδιοκτησία που δεν έχει παράβαση, κι αν ναι τι αμοιβή έχει βάλει στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι..... βρε συνάδερφοι, γιατί δεν διαβάζετε και "συγγενικά" ποστ και λίγο πιο πίσω ή πιο "δίπλα" ?

 

Έχει αναφερθεί πολλάκις ότι: Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ . -

 

Οπότε ΞΕΧΝΑ τα 1000λ για τη βεβαίωση!!! Κόβεις όσο ΑΠΥ θες και απ' αυτής βάζεις ΦΠΑ και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Σε οικόπεδο με οικοδομική άδεια του 1980, εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης (200μ. από οικισμό) καταλαβαίνω ότι για να υπαχθεί στο Ν. 4014 θα χρειαστεί και ΝΕΟ τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ '87 (παρ' όλο που υπάρχει το τοπογραφικό της αδείας).

 

Η ελάχιστη αμοιβή για τη σύνταξη του τοπογραφικού ποιά είναι για να ενημερώσω τον πελάτη?

Στη δήλωση που θα υποβάλω στην καρτέλα για τους "Συμμετέχοντες Μηχανικούς" θα πρέπει να συμπληρωθούν και τα στοιχεία του τοπογράφου???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα τη γνώμη σας, γιατί τα έχω χάσει εντελώς.

 

Προκειμένου να κάνω τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας σε πολυκατοικία που ανεγείρεται από κατασκευαστική εταιρία στην οποία συμμετέχω ως μέτοχος, ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε μία βεβαίωση για κάθε ιδιοκτησία. Συνολικά δηλαδή 14 βεβαιώσεις (7 διαμερίσματα + 7 αποθήκες). Από τις 14 ιδιοκτησίες, οι 13 δεν έχουν καμμία παράβαση. Η μοναδική που έχει παράβαση έχει τακτοποιηθεί βάσει του 4014.

 

Προκειμένου ν' αποφύγω να κόψω 13 αποδείξεις με 1000λ για τις βεβαιώσεις, σκέφτηκα να ζητήσω απαλλαγή από το ΤΕΕ. Είδα όμως πως στην περίπτωσή μου χρειάζομαι ένα σωρό δικαιολογητικά, δηλώσεις, πρακτικά ΓΣ της εταιρίας κλπ για κάθε ιδιοκτησία κι άλλαξα γνώμη. Αν στη συμφωνηθείσα αμοιβή για κάθε βεβαίωση ιδιοκτησίας που δεν έχει παράβαση βάλω ένα συμβολικό ποσό (πχ 20 Ευρώ) θα έχω πρόβλημα με υπερβολικές εκπτώσεις και τα συναφή;

 

Εχει κάνει κανείς άλλος βεβαίωση για ιδιοκτησία που δεν έχει παράβαση, κι αν ναι τι αμοιβή έχει βάλει στο σύστημα;

 

Σιγα μην τους πάρεις και χρηματα για να βεβαιωσεις οτι αυτο που τους πουλησες ειναι νομιμο. Με τις παπαριες που μας βαζει το κρατος να κανουμε, θα τρωμε σε λιγο πιο πολυ ξυλο κι απο τον Παγκαλο. Εγω προσωπικα στους πελατες μου (που τους φτιαχνω τωρα τα διαμερισματα), αμολάω αβερτα βεβαιωσεις, χωρις καν παροχης υπηρεσιών ή άντε μηδενικό. Μην τρελλαθουμε κι ολας, εμεις μελετητές, εμεις επιβλεποντες, εμεις κατασκευαστες και μας ζητουν αυτοψια και αμοιβή για να βεβαιωσουμε οτι εχουμε δυο πόδια. Δεν υπαρχει νομιμη αμοιβή, γραψε στο εντυπο αμοιβη=1ευρώ και στειλτους χαιρετισμους και απο μένα. Μην πληρωνεις φορο τσαμπα, ουτε για 20 ευρώ. Αν ερθει το ΣΔΟΕ εξηγεις οτι ειναι πελατες σου και τους φτιαχνεις εσυ το διαμερισμα!!!

 

Αγαπούλα, Πούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούλα, Πούλα!!!

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά πάνω που βρήκα αγοραστή για ένα διαμέρισμα, με τις ασάφειες του νόμου, με τα ήξεις αφήξεις του συμβολαιογράφου, με το κολημμένο σύστημα του ΤΕΕ, με τις αναρτήσεις του ΤΕΕ Θεσσαλίας για "νόμιμες" αμβοιβές βεβαιώσεων 1000λ κλπ, τον έχω στο περίμενε και στο τέλος θα τον χάσω κι αυτόν.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. Κι εγώ το ίδιο θα κάνω.

Edited by andyk
Link to comment
Share on other sites

Στη νομοθεσία πού έχει διευκρινιστεί, σε κάποια εγκύκλιο; Γιατί στο νόμο λέει τι να γράψεις και τι να μην κάνεις (αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης),

δε λέει να μην πας! Και πόσο σε καλύπτει μία οδηγία, όταν έχεις υπογράψει ότι τόσα μ2 Η/Χ έχουν αλλάξει χρήση, ΟΧΙ υπάρχουν στο σχέδιο. Το ότι υπάρχουν στο σχέδιο το βεβαιώνει και η γιαγιά μου, δε χρειάζεται μηχανικός.

Και στην τρελή? περίπτωση που μου έτυχε Η/Χ 4,0 * 4,0 να μην κλείσει όλος αλλα να κρατήσουν ένα μπαλκονάκι 1,0 μ και κάποιος που δεν πήγε τα έκανε μαντάρα και σε 10 χρόνια ο άνθρωπος πάει να το πουλήσει και ο νέος μηχανικός του λέει την πάτησες, ο άνθρωπος δε θα τρέχει τη μηχανικάρα του στα δικαστήρια με το δίκιο του. Τι θα τον προστατέψει; Ο δικαστής θα ερμηνεύσει το νόμο όπως θέλει. Θα γνωμοδοτήσει το ΤΕΕ υπέρ του μηχανικού πιστεύεις; Εγώ πάντως θα επιδίκαζα την αντικειμενική αξία του σπιτιού!

 

Το θέμα της παιδείας είναι άλλο και έχεις δίκιο. Και γι αυτό μου κακοφάνηκε που το διάβασα και στο thread για τις αμοιβές και αν τις αξίζουμε και αν μας περιπαίζουνε και αν...

Παρότι είσαι πολύ αυστηρός στις ποινές, δεν διαφωνώ επί της ουσίας μαζί σου.

  • Γι' αυτό έτρεχα σαν τον ηλίθιο και εκανα αυτοψία
    και δεν το μετάνοιωσα διότι ειχα περιπτωσεις που ο ιδιώτης δεν ήξερε να δηλώσει σωστά τα μέρτα
  • γι' αυτό έφαγαν κλωστιά και μερικοί πελάτες που ήθελαν εξυπνάδες
    παρότι δεν είχα τις άπειρες τακτοποιήσεις
  • γι' αυτό ζητούσα ορους δόμησης, διότι ο ΣΔ μπορεί να έχει αλλάξει
    και ναι μου έτυχε και αυτό
  • γι' αυτό ζητούσα συμβόλαια κλπ για αν εξετάσω αν ειναι πρώτη κατοικία κλπ
  • γι' αυτό θεωρώ εξευτελιστική την αμοιβη που όρισε το ΤΕΕ
  • γι' αυτό μπήκα μέσα σε σχέση με αλους συναδέλφους που δηλώναν στον αέρα

Παρόλα αυτά θεωρώ πως ο νομος προστατευει τον μηχανικό διότι τα φορτώνει στον ιδιοκτήτη. Καλώς ή κακώς η Μπιρμπίλω ήθελε φτηνές αμοιβές και θεσμοθέτησε φτηνές υπηρεσίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αμοιβή για αποτύπωση αρχιτεκτονικών βάζετε στο σύστημα, στα εντός σχεδίου με άδεια?

 

Εγώ δεν έβαλα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν διευκρινίζεται κάπου το τι περιλαμβάνεται μέσα στις εργασίες του Ν4014...θεώρησα ότι περιλαμβάνεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.