Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Υποθέτω ότι, έχεις ήδη "εξοφληθεί" ή έστω "εισπράξει" ένα μέρος,,,,

 

Μόνο έχω εξοφληθεί? Τα έφαγα κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!! Εύχομαι να ...έπιασαν τόπο!!!

 

Βασικά δεν έκοψα ΑΠΥ γιατί δεν ήθελα να ανεβάσω εισόδημα... Ενώ φέτος δεν προβλέπεται να έχω τέτοιο πρόβλημα. Έδωσα μία πρόχειρη απόδειξη στον πελάτη μου για τα χρήματα του και του εξήγησα ότι θεωρημένη θα τον δώσω με τη β' φάση... Βέβαια σιγά-σιγά σκοπεύω να κόψω. Αν είναι να περιμένω τη β' φάση πάει και το 2012...

Link to comment
Share on other sites

ομοιως και εγω, αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα.. :confused:

 

Συνάδελφε και εγώ είχα τις αμφιβολίες μου αλλά αυτή είναι η κατάσταση και δεν αλλάζει... Μίλησα και με τον λογιστή μου και μου είπε ότι εφόσον η εργασία σου τρέχει θεωρητικά μπορείς να πληρωθείς και στο τέλος... Τι ψάχνεις να βρεις σε αυτόν τον μπουρδελονόμο?

Link to comment
Share on other sites

Ένα "πράγμα" που πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι το ΦΕΜ και το ΦΠΑ.

Όταν κόψεις "τρέχουν" οι προθεσμίες για να πληρωθούν και αυτά.

Το ίδιο κάνω κι εγώ.

 

ομοιως και εγω, αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα.. :confused:

 

Δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα που θα κόψω ΑΠΥ θα πληρώσω και το ΦΕΜ και τις κρατήσεις ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Το ΦΠΑ κανονικά στην ώρα του στο τρίμηνο. Αυτό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου αν εχω καταλαβει καλα:

Η αμοιβη μηχανικου μπορει να κατατεθεί στην ΕΤΕ κατα τα γνωστα ή να μην γινει καταθεση της αμοιβης και να πληρωθουν στο ΤΕΕ ή στην τραπεζα μονο οι εισφορες υπερ ΤΕΕ. Σωστα?

Σε δυο πολεοδομιες μου δημιουργησαν προβλημα λεγοντας οτι θελουν το διπλοτυπο της καταθεσης της αμοιβης. Ομως εχω ηδη πληρωσει τις εισφορες υπερ ΤΕΕ, οποτε αν κανω καταθεση της αμοιβης θα ξαναγινουν κρατησεις για το ΤΕΕ!

Πως τεκμηριωνεται αυτο λοιπον, ωστε να τους το παω και να ληξη το θεμα?

(Στη μια περιπτωση κιολας θελω να παρω ρευμα και επειγομαι!) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ενημερωτικά είσαι σε λάθος θέμα...εδώ είναι οι αμοιβές για 4014. Τώρα για αυτό που λες πρέπει να πας στο ΤΕΕ και να τους εξηγήσεις τι έγινε. Οπότε όταν καταθέσεις στην ΕΤΕ μόνο την καθαρή αμοιβή + ΦΠΑ να μην υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.