Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Σημείωση:

Συνήθως το ΦΕΜ καλό είναι να κατατίθεται στη ΔΟΥ μέσα σε δέκα ημέρες από την έκδοση της ΑΠΥ (και βεβαίως μέσα στην ίδια χρήση).......

Link to comment
Share on other sites

Το 10ημερο απο που προκυπτει?

Εχουμε κανει απειρες φορες την κουβεντα αυτη. αλλα κανεις μας δεν βρηκε καποιο εντυπο/ΠΟΛ/ΦΕΚ κτλ που να το αναφερει.

Εκτιμω οτι αν γινει μεσα στην ιδια χρηση, δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επισήμως δεν προκύπτει από πουθενά.

Και καθόλου να μην καταβληθεί (όπου δεν χρειάζεται να υποβληθεί το ανάλογο διπλότυπο) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δεν πρόκειται να το "ελέγξει" κανένας.

Στο τέλος, ....την "ώρα που θα ξυρίσουν το γαμπρό" το πληρώνεις με τον αναλογούντα φόρο.

 

Καλό όμως είναι (πράγμα που εγώ το ακολουθώ) να το πληρώνεις μέσα στο 10ήμερο διότι απλούστατα, αν το αφήσεις για αργότερα, "θα τα έχεις φάει τα χρήματα" και θα 'χεις πρόβλημα. Ίδια πολιτική και για "εισφορές - κρατήσεις".

 

Παράδειγμα:

Φαντάσου λέει να κάνεις π.χ. 50 δηλώσεις 4014, με μέση συμφωνηθείσα αμοιβή π.χ. 1.250 ευρώ. Έχεις να πληρώσεις ΦΕΜ, κρατήσεις, εισφορές, ΦΠΑ κ.λπ. περίπου 50 Χ 500 = 25.000 ευρώ. Εγώ δεν θα ...κρατιόμουνα, θα τα είχα "φάει" σε άλλες υποχρεώσεις!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου λέει να κάνεις π.χ. 50 δηλώσεις 4014, με μέση συμφωνηθείσα αμοιβή π.χ. 1.250 ευρώ. Έχεις να πληρώσεις ΦΕΜ, κρατήσεις, εισφορές, ΦΠΑ κ.λπ. περίπου 50 Χ 500 = 25.000 ευρώ. Εγώ δεν θα ...κρατιόμουνα, θα τα είχα "φάει" σε άλλες υποχρεώσεις!

το εχω παθει ηδη!Και τωρα ο,τι μπαινει στο γραφειο απο καινουριες δουλειες παει εκει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη!

 

Αφού για την ενεργειακή επιθεώρηση δεν πέρασε από το σύστημα του ΤΕΕ γιατί να πληρώσω ΦΕΜ; Δεν είπαμε μόνο για όταν περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ;

 

Προκαταβληταίο πότε πληρώνω; Πάλι μόνο αν περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμή είχα ρωτήσει την εφορία σχετικά με το ΦΕΜ και το χρόνο πληρωμής και μου είχαν πει εντός 30 ημερών από τη μέρα που έκοψες την ΑΠΥ. Τώρα πως προκύπτει άλλο καπέλο... Για τα υπόλοιπα προσωπικά δε τα λογίζω καν σαν έσοδα (ΦΠΑ, κρατήσεις ...) όπως τα παίρνω τα βάζω ξεχωριστά και τα ξαναβλέπω όταν πληρώσω το ΦΠΑ...!

Τι εννοείς δε πέρασε από το σύστημα... δε βγάζεις κωδικό πληρωμής από το σύστημα? άσε που το ΦΕΜ πάει πακετάκι με την ΑΠΥ... οτι και να κοψεις θελει ΦΕΜ.

Edited by mikehellas
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

άσε που το ΦΕΜ πάει πακετάκι με την ΑΠΥ... οτι και να κοψεις θελει ΦΕΜ.

 

Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη!

Αφού για την ενεργειακή επιθεώρηση δεν πέρασε από το σύστημα του ΤΕΕ γιατί να πληρώσω ΦΕΜ; Δεν είπαμε μόνο για όταν περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ;

Προκαταβληταίο πότε πληρώνω; Πάλι μόνο αν περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ;

 

Εφόσον μία εργασία μας ΔΕΝ περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τότε ΔΕΝ καταβάλλουμε ΦΕΜ.

 

Ο προκαταβλητέος φόρος είναι το ΦΕΜ !!!

 

Εάν εννοείς την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%, όπως είπα παραπάνω... Όταν η ΑΠΥ είναι μεγαλύτερη από 300€ σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ανεξάρτητα από το αν πέρασε ή όχι από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μία εργασία μας ΔΕΝ περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τότε ΔΕΝ καταβάλλουμε ΦΕΜ.

 

Ο προκαταβλητέος φόρος είναι το ΦΕΜ !!!

 

Εάν εννοείς την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%, όπως είπα παραπάνω... Όταν η ΑΠΥ είναι μεγαλύτερη από 300€ σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ανεξάρτητα από το αν πέρασε ή όχι από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Που ήσουν τόσο καιρό συνάδελφε... Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Κάποιο έντυπο για το ΦΕΜ με ένα παράδειγμα και θα σου είμαι υπόχρεος!

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Το συνημμένο αρχείο είναιΙ ένα πρότυπο του ΦΕΜ.Αν συμπληρώσεις στην αρχή τα στοιχεία, στο επόμενο φύλλο εργασίας είναι το ΦΕΜ.Κάνε προεπισκόπηση να το δεις πως θα τυπωθεί πριν το τυπώσεις.Καλές δοκιμές.

ΦΕΜ ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΕΝΟ.rar

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.