Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

To τοπογραφικό που χρειάζεται για μια βεβαίωση μεταβίβασης πρέπει

1) να περάσει από το σύστημα του ΤΕΕ και να πληρωθούν οι αμοιβές ή

2)μήπως δεν χρειάζεται τίποτα και κόβω μόνο απόδειξη ή

3)μπορώ να το κάνω δώρο μιας και πρόκειται για συγγενή και στην ουσία δεν θα πληρωθώ γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, το τοπογραφικό για βεβαίωση νομιμότητας που αφορά μεταβίβαση δεν ανεβαίνει στο σύστημα των δηλώσεων.

Η μεχρι τωρα πρακτική είναι να μην περνάει στο σύστημα αμοιβών για βεβαιώσεις και μόνο.Προσωπικά ττο ίδιο εφαρμόζω.

Μόνο Α.Π.Υ και προαιρετικά συμφωνητικό αν κρίνεις ότι απαιτείται. Στην περίπτωσή σου μάλλον δεν χρειάζεται.

Δωρεά γίνεται, λεπτομέρειες στη ΔΟΥ. Για να μην μπλεχεις βάλε μια πολυ μικρή αμοιβη και προαιρετικά στα σχόλια γράψε ότι πρόκειται για συγγενή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια ειχα διαβασει παλαιοτερα στο forum οτι για αμοιβες κατω των 1500 ευρω δεν χρειαζεται καταθεση στην ΕΤΕ. Αλλαξε κατι; Γιατι στην πολεοδομια για ποσο των 400 ευρω μου ζηταν καταθεση.

Θυμαται κανενας σε ποιον νομο ειναι να το κοιταξω;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ήδη αναφέρει με την εγκύκλιο 32 /14-11-2012 αναφέρονται οι οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης περί καταργήσεως εισφορών 2% υπέρ ΤΕΕ.

Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται πια να πηγαίνουμε καθόλου για την κατάθεση της όποιας αμοιβής μας στην ΕΤΕ

ή επειδή πρέπει να φαίνεται στο σύστημα των αμοιβών ότι έγινε η κατάθεση της συμφωνηθείσας αμοιβής (καρτέλα ομάδας έργου, υποκαρτέλα ανάλυση αμοιβών)

(μιας και πλέον "ανεβάζουμε" και τα συμφωνητικά) πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνουμε;

Υπάρχει κάποιο ποσό που είναι υποχρεωτικό να κατατίθεται;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω εκδώσει εντολή πληρωμής στις 18/11/2012 αλλά την εισφορά υπέρ ΤΕΕ δεν την βγάζει μηδενική...

Τώρα πρόσεξα ότι στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ πρέπει να επισυνάψεις το ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο να αναγράφεται ο ΑΑ και ο τίτλος του έργου και κάποια επιπλέον στοιχεία.Εγώ δεν τα έχω συμπληρώσει αυτά......Πρέπει να συντάξω νέο συμφωνητικό;

 

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε το "Εγχειρίδιο χρήσης για προσθήκη δυνατότητας εισαγωγής ψηφιοποιημένων συμφωνητικών - Νοέμβριος 2012".

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Να μην ανεβασει κανεις συμφωνητικο.

Αν ειναι απαραιτητο (δεν το εχω τσεκαρει) να ανεβασετε ενα σκαναρισμενο φασκελο.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με την γραφειοκρατία.....Πρέπει να πηγαίνουμε πάλι στον πελάτη να του ζητάμε συμφωνητικά και υπογραφές.....Στην θέση του μετά από τέτοιες διαδικασίες θα αναρωτιόμουν μήπως ο Μηχανικός δεν κάνει καλά την δουλεία του.....;

Με την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η μη απαίτηση κατάθεσης αμοιβής σε Τράπεζα αναφέρεται στην ΠΟΛ.1027/9.2.2011. Αφορά τις οικονομικές συναλλαγές κι όχι την απελευθέρωση του επαγγέλματος. Μήπως, για την δουλειά που πήγες στην Υπηρεσία, απαιτείται η υποβολή του αποδεικτικού κατάθεσης αμοιβής στην Τράπεζα? Αν ναι δεν χρειάζεται αν είναι η ΕΤΕ, πάντως.

 

Το ΤΕΕ μας έχει π... με τα συμφωνητικά. Αυτό που βγήκε μόλις προχθές, δεν είναι νόμος ρε παιδιά. Αν θέλουμε το εφαρμόζουμε αν θέλουμε όχι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.