Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ 2% και χαρτόσημο 2,4% επί του ποσού αυτού είναι!

 

2,4% ή 20% το χαρτόσημο σε όλες τις εισφορές? κάπου το έχασα.

 

* οκ, το κατάλαβα, το κεφάλι μας έχει γίνει καζάνι με αυτά τα διαολεμένα αυθαίρετα

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

λύθηκε το θέμα απλά είχα κατεβάσει παλιά σύμβαση ανάθεσης και τα έγραφε όπως τα έγραψα πριν.

 

η νέα γράφει ...

Οι κρατήσεις υπέρ Τ.Ε.Ε. 2% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ ΤΕΕ), υπέρ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. 2% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.)

και υπέρ Ε.Μ.Π. 1% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ Ε.Μ.Π.) υπολογίζονται επί της συμβατικής αμοιβής,

εφ’ όσον αυτή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη αμοιβή, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 7 του Ν. 3919/2010.
Link to comment
Share on other sites

λύθηκε το θέμα απλά είχα κατεβάσει παλιά σύμβαση ανάθεσης και τα έγραφε όπως τα έγραψα πριν.

 

η νέα γράφει ...

Οι κρατήσεις υπέρ Τ.Ε.Ε. 2% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ ΤΕΕ), υπέρ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. 2% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.)

και υπέρ Ε.Μ.Π. 1% (+ χαρτόσημο 2,4% επί της κράτησης υπέρ Ε.Μ.Π.) υπολογίζονται επί της συμβατικής αμοιβής,

εφ’ όσον αυτή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη αμοιβή, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 7 του Ν. 3919/2010.

 

ΠΡΟΤΡΟΠΗ:

Μην χρησιμοποιήσεις αυτή τη σύμβαση του ΤΕΕ.

Είναι φτιαγμένη για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα του ΤΕΕ και όχι τα δικά σου.

Στα downloads του site έχω εδώ και καιρό ανεβάσει μια ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΡΓΟΥ Ν.4014, η οποία θα σε "εξυπηρετήσει" περισσότερο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΡΟΠΗ:

Μην χρησιμοποιήσεις αυτή τη σύμβαση του ΤΕΕ.

Είναι φτιαγμένη για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα του ΤΕΕ και όχι τα δικά σου.

Στα downloads του site έχω εδώ και καιρό ανεβάσει μια ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΡΓΟΥ Ν.4014, η οποία θα σε "εξυπηρετήσει" περισσότερο.

 

που το στηρίζεις αυτό? τι ανακάλυψες?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ προσοχή.

Διάβασέ τη προσεκτικά. Δείξτη και στο δικηγόρο και στο λογιστή σου.

Δεν γράφονται κάποια πράγματα σε δημόσιο χώρο.

Ο καθένας μας είναι επαγγελματίας και "μεγάλο παιδί", ξέρει να προστατεύεται ποικιλοτρόπως.

Διάβασε επίσης προσεκτικά και μίλησε επίσης με το δικηγόρο και το λογιστή σου και γι' αυτή που έβαλα στα downloads.

Καλή ...τύχη!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τη γνώμη σας. έχω πελάτη ιδιοκτήτη πολυκατοικίας (υπάρχει σύσταση οριζόντιας) όπου έχουμε τις εξής παραβάσεις:

- παράνομο τμήμα β' υπογείου για εγκατάσταση λέβητα

- συνενωση αποθηκών υπογείου σε διαμέρισμα Κ1

- έτερη συνένωση αποθηκών υπογείου σε διαμέρισμα Κ2

- αλλαγή χρήσης δώματος και έξτρα τετραγωνικά

λογικά λοιπόν έχουμε 4 δηλώσεις όπως έχω καταλάβει ως τώρα.

το θέμα μου είναι το εξης : όλα τα παραπάνω είναι δηλώμενα σε εφορεία πριν από το '83 με την σημερινή τους κατάσταση, όποτε για κάθένα από αυτά έχω πρόστιμά της τάξης των 500-600 ευρώ. είναι δυνατόν εγώ να ζητήσω 1570+φπα επί 4??? :shock:

τι θα κάνατε εσείς ??? πόσα θα παίρνατε βρε συνάδελφοι???

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά η δική σου είναι ανεξάρτητη του προστίμου που αυτοί θα πληρώσουν. Αυτό να το καταλάβουν και αυτοί και εσύ.

Το πόσα θα ζητήσεις είναι δικό σου ζήτημα, όπως και το πόσα θα ζήταγε ο οποιοσδήποτε άλλος...

 

Το ότι χρειάζεσαι 4 δηλώσεις από που προέκυψε; Τι λέει η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Μπορείς να βάλεις σε μία δήλωση όλες τις αυθαιρεσίες της κάθε οριζόντιας. Χώροι που δεν καθορίζονται στη σύσταση όπως πχ το β' υπόγειο και το δώμα μπορούν αν μπουν σε μία εκ των άλλων δηλώσεων. Ψαξ το...

Link to comment
Share on other sites

λογικά λοιπόν έχουμε 4 δηλώσεις όπως έχω καταλάβει ως τώρα.

το θέμα μου είναι το εξης : όλα τα παραπάνω είναι δηλώμενα σε εφορεία πριν από το '83 με την σημερινή τους κατάσταση, όποτε για κάθένα από αυτά έχω πρόστιμά της τάξης των 500-600 ευρώ. είναι δυνατόν εγώ να ζητήσω 1570+φπα επί 4??? :shock:

τι θα κάνατε εσείς ??? πόσα θα παίρνατε βρε συνάδελφοι???

 

Και τον χρόνο που ανάλωσες για να τα ξεμπερδέψεις, λέμε τώρα, τα αξεμπέρδευτα του Ν-4014 και τις τόσες Α-Β-Γ........Θ---->Ω? , ανυπόγραφες ερωτοαπαντήσεις τους και τα τόσα άλλα που δεν συμμαζεύονται με τίποτα, τα κοστολόγησες ποτέ?

Κανονικά θα πρέπει να πληρωθείς και το ειδικό επίδομα της έγκυρης διαχείρισης του χάους καθώς και το επίδομα της αναγκαίας θεραπείας ψυχανάλυσης που θα χρειασθείς όπωσδήποτε στο τέλος αυτής της διαδικασίας για να επανέλθεις επιτυχώς στους ρυθμούς της κανονικής ζωής και να ξέρεις πάλι ποιός είσαι.

Δεν βλέπεις τι γίνεται, οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν λαλήσει και είμαστε ακόμη στην πρώτη φάση. Λίγοι θα γλιτώσουν την αναπηρική και με αυτά τα χάλια του ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσουν να βλέπουν τον Ν-4014 έγχρωμο. :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.