Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

........... Μετά από έρευνα και συζήτηση με συναδέλφους της περιοχής ανακαλύφθηκε ότι σε τεχνικό γραφείο (με ιδιοκτήτη έναν μεσίτη και μηχανικό έναν πολύ φρέσκο συνάδελφο) ο υπολογισμός του προστίμου γίνετε με την χαμηλότερη τιμή ζώνης της περιοχής ανεξάρτητα με το που βρίσκετε το ακίνητο.

Εκτός από το χιλιοειπωμένο «Ποιος ελέγχει τους λύκους» θέλω να ρωτήσω αν την ευθύνη για την τιμή ζώνης, που δηλώνουμε στο σύστημα, την έχει ο μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης ?

 

Μήπως δεν έχει καθοριστεί εκεί η ελάχιστη ΤΖ, οπότε σωστά τα υπολογίζει, σύμφωνα με το άρθρ 26, παρ 7? Κάνε έναν έλεγχο γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάμε για περιπτώσεις ακόμα και εντός σχεδίου με τιμή ζώνης 1400 ε και πλέων, που τα δηλώνει με 600 ε σαν να είναι στη χαμηλότερη εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι ότι τίποτα δε μπορείτε να κάνετε όσοι τα αντιμετωπίζετε αυτά (που να κάνεις καταγγελία αλήθεια και με τι στοιχεία; ) αλλά και οι "συνάδελφοι" που τα κάνουν. θα βγουν "λάδι" και μια χαρά θα τσεπώσουν (τα ψίχουλα) που συνήθως ζητάνε ως αμοιβή. Όπως ακριβώς θα συμβεί και με όσους επέμεναν να περνάνε κάτι τιμές εκκίνησης αντί για τιμή ζώνης στον 3843 από άγνοια, από ξεροκεφαλιά ή και από συμφέρον (δυστυχώς)... Όλοι "λάδι" θα βγουν, γιατί είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθούν τόσες περιπτώσεις σε ...αυτή τη ζωή. Χρειάζονται καμια 10αριά ζωές ακόμα και απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνουμε σοβαρό κράτος...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

ενώ λέω εγώ, άμα η ίδια η ΔΕΗ έγραφε σωστά την ΤΖ στον λογαριαμό της, δηλαδή το αυτονόητο

 

και ο πιο απλός άνθρωπος θα καταλάβαινε πως αν δεν βάλει τη σωστή ΤΖ δεν θα κάνει σωστή δουλειά και θα πληρώσει τζαμπα λεφτά

---

πάνως μια άλλη λύση για την ΤΖ είναι να υποχρεωνετε τον πελάτη να πάει στην εφορία να ρωτήσει

και να μπαίνει στην ΥΔ που υπογράφει

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, σχετικά με το προηγούμενο post μου (1502) ρώτησα την άποψη του ΤΕΕ εδώ στη Θεσσαλονίκη πρίν 2-3 ώρες....Πήγα προσωπικά από εκεί γιατί αλλιώς δεν...

 

Η απάντηση που μου δώθηκε είναι ότι πουθενά δεν διευκρινίζεται ότι η αμοιβή δεν μπορεί να είναι 700 ευρώ ή οσοδήποτε χαμηλή.....Νομίμως πράττουν όσοι διαφημίζουν και παρέχουν τις "low cost" υπηρεσίες τους. Ανεπίσημα μου είπε ότι κανένας δεν έχει ως τώρα κληθεί ενώπιον πειθαρχικού αλλά και ότι ο ίδιος πιστεύει πως ούτε και πρόκειται...Τέλος είπε ότι αυτό που κάνει το ΤΕΕ είναι να έρχεται σε τηλεφωνική επικοινωνία με μηχανικούς που δηλώνουν ορισμένες εξαιρετικά χαμηλές τιμές αμοιβών όπου ρωτάνε το γιατί και η απάντηση που συνήθως λαμβάνουν είναι..."είναι πολύ φίλος μου"....

 

...κοινώς...όλοι μια μεγάλη παρέα είμαστε... :mrgreen:

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι κατάλαβα εγώ.

Χαμηλές αμοιβές παίρνουν.

Κυρώσεις δεν θα έχουν.

Εγώ είμαι ο μ******* με περικεφαλαία.... α ναι ξέχασα, έχω το κούτελο καθαρό αλλά γεμάτο κουτσουλιές.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, αυτή είναι η ..."ελεύθερη αγορά" και τα ..."πράσινα άλογα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Η απελευθερωση των αμοιβων ρε συ Ιασωνα δεν εχει σε τιποτα να κανει με λανθασμενο υπολογισμο προστιμου και τακτοποιηση εξ αδιαιρετου επειδη "σιγα να μην το ψαξουν"

Αυτα ειναι προβληματα που "πηγαζουν" εκ των ανω και οχι εκ της φαρας μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.