Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Γιατι, προφανως, δε θελει να πληρωσει ουτε τα 100€ των κρατησεων υπερ ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΕ

 

Μα της κρατήσεις ρε συ σεντερ φορ της πληρώνει επί τιης νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Πελάτης μου, που του είχα τακτοποιήσει υπόγειο με τον 3843/10, θέλει να μπει στις διατάξεις του 4014/11. Η αμοιβή που του ζητάω ποια είναι? Για τον έναν νόμο με πλήρωσε 300ευρώ, πόσο να του ζητήσω για τον νέο; Θέλω να είμαι δίκαιη μαζί του...

 

Να ζητήσεις τόσα όσα θεωρείς ότι, αξίζει η εργασία που θα κάνεις.

Και να λάβεις υπόψη σου τόσο τη νόμιμη που λέει το ΤΕΕ, όσο και το "παιχνίδι" ανταγωνιστικών τιμών που κάνουν κάποιοι "συνάδελφοι".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω μία φιλολογική ανησυχία γιατί το βλέπω συχνά πυκνά.

Πως ορίζουμε τον "συνάδελφο" και πως τον συνάδελφο;

Link to comment
Share on other sites

Μια παράμετρος είμαστε, κατά την προσωπική μου άποψη, εμείς οι ίδιοι!!!

Δηλαδή, εμείς αρχικώς που κατατάσσουμε τον εαυτό μας; Τι μας χαρακτηρίζει ως επαγγελματίες; Τι αρχές επαγγελματικές έχουμε;

Τι ηθική; Ποιιά δεοντολογία; Πως σκεφτόμαστε; Ποιούς κανόνες ακολουθούμε; Πως ενεργούμε;κ.λπ.

Όταν τα ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας αυτά, τότε έχουμε διαμορφώσει το τι εστί "μηχανικός".

Όταν συναντάμε στη συνέχεια ίδια "συμπεριφορά" λέμε ....να ένας συνάδελφος.

Όταν η συμπεριφορά διαφέρει , τότε λέμε να ένας "συνάδελφος" κι αποτελεί για μας παράδειγμα προς αποφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Η παράμετρος "ανταγωνιστικές τιμές" πως μπαίνει στο όλο θέμα;

Ξέρετε τι με ενοχλεί; Διαβάζω, ακούω κτλ αρκετές κορώνες για "συναδέλφους" που κάνουν ρίχνουν τιμές κτλ.

Εγώ προσωπικά από τα λίγα χρόνια που έχω στο επάγγελμα έχω διαπιστώσει ότι τον πελάτη τον κερδίζεις αλλιώς. Και τα παραπάνω λεφτά που θα του ζητήσεις θα τα πάρεις άμα σε εμπιστευτεί.

 

Το να οχυρωθείς πίσω από ελάχιστες τιμές δε μου λέει και κάτι.

π.χ. το να βγάλεις ένα ΠΕΑ για 150€ είναι τραγικά χαμηλή τιμή για ορισμένες περιπτώσεις. Το ότι έχει ορισθεί μας κάνει καλό ή κακό;

να κάνεις τη διαδικασία 4014 με 1600€ είναι σε πολλές περιπτώσεις (στις περισσότερες) εξωφρενική τιμή.

 

Καλύτερα θα είναι να ανοίξουμε κάποια στιγμή το θέμα περί επαγγελματισμού ξεκινώντας από τη μεγάλη φύρα και ασχετοσύνη μέσα στον κλάδο μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι 'ανταγωνιστικός" και σε τελική ανάλυση για να έχεις δουλειά σήμερα, θα πρέπει να είσαι και επαγγελματίας και σοβαρός.

Αλλά πάνω και πέρα από όλα θα πρέπει να έχεις διαμορφώσει ένα επαγγελματικό προφίλ τέτοιο που να σου επιτρέπει να δουλεύεις με τιμές πιάτσας (και να έχεις κέρδος)!

Δηλαδή, δεν θα ...ξεπουληθείς, όπως κάποιοι!

Δεν μπορείς βεβαίως να πάρεις 2.200 ευρώ για δήλωση αυθαιρέτου!

Θα βρεις εκείνη τη λογική τιμή (ή τις λογικές τιμές) για σένα και θα μείνεις ακλόνητος σε αυτές.

Π.χ. εντός σχεδίου 1.250 - εκτός σχεδίου 1.750.

Όποιος έξυπνος πελάτης σου έρθει με χαμηλότερη προσφορά (π.χ. 500 κ.λπ.) ...στείλτον με τη μια να το κάνει εκεί.

Μην ξεχνάς ότι, το αν κάποιος δουλεύει σωστά, θα φανεί από το αποτέλεσμα της δουλειάς του, διαφορετικά ...."κλάφτα Χαράλαμπε"!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Απλά το 1250 και 1750, μπορεί για κάποιον να είναι 800 και 1000, για άλλον 500 και 750.

Άλλος μπορεί να βάζει και το τοπογραφικό μέσα.

Άμα έρθει κάποιος πελάτης και αρχίσει τον πλειστηριασμό απλά τον στέλνεις.

 

Όταν τραβήξεις τη γραμμή για να κάνεις τη σούμα (το τι πρόσφερες από επίπεδο εργασίας) είναι η ουσία. Αλλιώς... "κλάφτα Χαράλαμπε" όπως λες και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Προσπαθώ όλο αυτόν τον καιρό να καταλάβω του τρόπους που υπάρχουν για να προχωρήσει, έστω και δια της πλαγίας οδού μιας και ορθός τρόπος δεν υπάρχει, ρύθμιση αυθαιρέτου με έκπτωση στην αμοιβή. Οι δύο τρόποι στους οποίους έχω καταλήξει (και δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν είναι σωστοί) είναι οι κάτωθι.

 

1) Κάνουμε εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών συμπληρώνοντας τις "νόμιμες" ή "ελάχιστες" ή όπως ονομάζονται. Παίρνοντας κωδικό πληρωμής πηγαίνουμε στην Τράπεζα και καταθέτουμε το "Νόμιμο" ποσό (ακόμα και ας έχουμε εισπράξει λιγότερα) είτε το συμφωνηθέν και το ΤΕΕ λαμβάνει το αντίστοιχο ποσοστιαίο ποσό επί αυτών (άρα ή είμαστε "εντάξει" με το ΤΕΕ ή θα μας φωνάξουν για συμψηφισμό αργότερα). Για τις υπόλοιπες εισφορές (δεν χρειάζεται ο κωδικός πληρωμής) κάνουμε το ίδιο είτε με κατάθεση ποσοστών επί των νομίμων αμοιβών είτε επί των συμφωνηθέντων.

 

2) Δεν κάνουμε εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Προχωράμε τη δήλωση των αυθαιρέτων εισάγοντας στο σύστημα αυθαιρέτων μόνο τη συμφωνηθείσα αμοιβή χωρίς τον κωδικό πληρωμής. Δεν κάνουμε κατάθεση στην Εθνική (αφού δεν έχουμε εντολή πληρωμής) και άρα δεν πληρώνουμε κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ (θεωρώντας ότι θα μας φωνάξουν κάποια στιγμή να τις πληρώσουμε κάπως είτε επί "νομίμων" είτε επί συμφωνηθέντων). Για τις υπόλοιπες εισφορές πληρώνουμε είτε με κατάθεση ποσοστών επί των νομίμων αμοιβών είτε επί των συμφωνηθέντων.

 

Θα εκτιμούσα σχόλια επί των ανωτέρω. Στην πρώτη περίπτωση αυτό που με προβληματίζει είναι ότι "υπογράφουμε" μέσω συστήματος αμοιβών υπεύθυνη δήλωση ότι τα ποσά που δηλώνονται είναι τα σωστά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

MANOSKOK οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΤΕΕ υπολογίζονται επί της νόμιμης. Ο ΦΕΜ και ο ΦΠΑ επί της συμφωνηθείσας.

 

Η μόνη διαδικασία που στέκει λογικά αυτή τη στιγμή είναι να βγάλουμε κωδικό πληρωμής, να πληρώσουμε ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΦΕΜ και ΦΠΑ και να περιμένουμε το ΤΕΕ να ανακοινώσει πώς θα πληρώσουμε τις κρατήσεις του.

 

 

-----edit----

Α! και φυσικά συμφωνητικό με τον πελάτη όπου θα αναφέρεται η συμφωνηθείσα αμοιβή.

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.