Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Να σας κάνω μια ερώτηση η οποία δεν ξέρω αν έχει ξανά απαντηθεί. Έχω νομιμοποίηση αυθαιρέτου με την διαδικασία της έκδοσης αδείας στην πολεοδομία μέσα σε τρία χρόνια η ερώτηση μου είναι τι αμοιβές θα υπολογίσω?

Θα έχω τις αμοιβές με βάση το Ν4014/11 για α' και β' φάση και αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών τοπογραφικό ή μόνο την αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών?

Επίσης, πρέπει να προχωρήσω τη δήλωση μου σε τελική υπαγωγή ή να την αφήσω στην αρχική υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα e-mail από το τοπικό ΤΕΕ που λέει τα παρακάτω:

 

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ. ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2011

 

Όσοι συνάδελφοι έχουν υπογράψει ιδιωτικά συμφωνητικά το τελευταίο τρίμηνο του 2011 θα πρέπει να υποβάλλουν στη Δ.Ο.Υ. της περιοχής τους κατάσταση αυτών μέχρι τις 20 Ιανουαρίου 2012. Οι πληροφορίες που θα πρέπει να αναγράφονται στην κατάσταση που πρέπει να υποβληθεί και να θεωρηθεί από την Δ.Ο.Υ. αναφέρονται στο έντυπο που επισυνάπτεται.

 

Η κατάσταση των συμφωνητικών που υπογράφεται κατά τη διάρκεια κάθε τρίμηνου θα πρέπει να υποβάλλεται στη Δ.Ο.Υ. το αργότερο μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.

 

Επίσης, το αργότερο μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου κάθε έτους θα πρέπει να υποβάλλονται καταστάσεις με τα ιδιωτικά συμφωνητικά που έχουν συναφθεί μέσα στην προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, υπό μορφή πίνακα ηλεκτρονικά μέσω του ιστοτόπου της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων. Αναφορικά με τα ιδιωτικά συμφωνητικά που έχουν συναφθεί μέσα στο 2011 θα πρέπει να υποβληθούν το αργότερο μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2012.

 

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

 

Μέχρι αύριο οι καταστάσεις του τριμήνου???? Είμαστε σοβαροί; Από που προκύπτει αυτό; Αν δεν είναι λάθος πρέπει να πανικοβληθώ! Καταρχήν ξέρω συνάδελφο που λείπει στο εξωτερικό και δεν θα προλάβει...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

E και; Άλλαξε την ημερομηνία των συμφωνητικών και κάνε να φαίνονται του 2012;

Τι θα αλλάξει, απλά να μην έχεις κόψει ΑΠΥ το 2011 και παρουσιάσεις συμφωνητικό του 2012!

 

 

Κατ' επείγον ανακοίνωση του ΤΕΕ.

Λες και είναι κάτι που ψηφίστηκε χθες και σήμερα πρέπει να εφαρμοστεί. Ρε @@@ του ΤΕΕ από το καλοκαίρι υπάρχει αυτό,

και όταν πήγαινα τέλη Δεκεμβρίου να ρωτήσω στο ΤΕΕ δε ξέρατε τίποτα.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συνάδελφε! Αν έχεις κάνει δηλώσεις αυθαιρέτων τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο δεν πρέπει να έχει κάνει συμφωνητικά πρώτα; Έχω ολοκληρωμένες υπαγωγές που πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν συμφωνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μέχρι τώρα η διαδικασία ήταν να υποβάλλουμε μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου τα ιδιωτικά συμφωνητικά ( το 1 από τα 3 που υπογράφουμε με τον πελάτη ) στο ΤΕΕ και ηλεκτρονικά μια κατάσταση υπό μορφή πίνακα στη ΓΓΠΣ. Αυτό τώρα με τις ΔΟΥ από που προκύπτει? Το ΤΕΕ έλεγαν πως θα ήταν υποχρεωμένο να στείλει τις καταστάσεις στις εφορείες. Εγώ αυτό ήξερα μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις ολοκληρωμένες υπαγωγές θα έπρεπε να έχεις κόψει και ΑΠΥ έτσι δεν είναι;

Όχι απαραίτητα! Δεν σημαίνει ότι έχω τελειώσει την δουλειά μου ούτε έχει λήξει το συμφωνητικό μεταξύ μας

Link to comment
Share on other sites

Μα με την οριστικη υπαγωγή δε δηλώνεις ότι έχεις όλα τα έγγραφα συγκεντρωμένα και έτοιμα;

Τες πάντων πρέπει να κάνεις συμφωνητικά για εκείνη την περίοδο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει από ανέκαθεν η κατάθεση για συμφωνητικά πάνω από ορισμένο ποσό κάθε 3μηνο

 

το ποσό άλλαξε προσφατα:

με ιδώτες πάνω από 1500ευρώ+ΦΠΑ και για επαγγελματίες πάνω από 3000ευρώ+ΦΠΑ

 

Κάτσε ρε συνάδελφε! Αν έχεις κάνει δηλώσεις αυθαιρέτων τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο δεν πρέπει να έχει κάνει συμφωνητικά πρώτα; Έχω ολοκληρωμένες υπαγωγές που πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν συμφωνητικά.

θα πρέπει να θεωρηθούν μόνο τα συμφωνητικά πάνω από 1500ευρώ+ΦΠΑ με ιδιώτες

 

βλ

http://www.taxheaven...16

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Myri , με μια μικρή διαφορά;

 

ΠΟΛ 1027/9-2-2011

 

Άρθρο 1

Πεδίο εφαρμογής – Όριο συναλλαγής.

1. Φορολογικά στοιχεία, που εκδίδονται από επιτηδευματίες, για πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες, εξοφλούνται από τους λήπτες αυτών αποκλειστικά μέσω Τραπέζης, με χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες του αγοραστή των αγαθών ή λήπτη των υπηρεσιών ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγές, αποκλειόμενης της εξόφλησης των υπόψη στοιχείων με μετρητά.

2. Για την εφαρμογή των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου, ορίζεται ως κατώτερο όριο συναλλαγής, το ποσόν των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ για το έτος 2011 και το ποσόν των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ από 1.1.2012 και εξής.

Ως αξία συναλλαγής, για την εφαρμογή των ως άνω διατάξεων, νοείται το συνολικό ποσό της αξίας της συναλλαγής, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α..

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.