Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Τίποτα. Άλλαξα γνώμη κι εγώ. Μηδέν στη συμφωνηθείσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Εκτός του ότι σήμερα ψηφίστηκε η "σκούπα" και καταργήθηκε ο έλεγχος "αδικαιολόγητα χαμηλών αμοιβών", η διαδικασία απαλλαγής δεν είχε ποτέ κανένα νόημα ούτως ή άλλως μετά τον Ιούλιο του 2011. Όταν (και αν) μας καλούσαν να "δικαιολογήσουμε", εκεί θα αποδεικνύαμε το αυτονόητο: ότι η δουλειά αφορά εμάς τους ίδιους ή το μπαμπά μας. Με τα ίδια ακριβώς χαρτιά που απαιτούντο για την απαλλαγή. Απλά πράγματα και "μπλέξιμο" ουδέν...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Αυτά (περί "απαλλαγής" από τη διαδικασία απαλλαγής, κόβοντας μια μικρή ΑΠΥ) ισχύουν για περιπτώσεις προσώπων α' βαθμού συγγένειας ή και για εμάς τους ίδιους? Μπορώ και για τακτοποίηση δικής μου ιδιοκτησίας να κόψω στον εαυτό μου μια σχεδόν μηδενική ΑΠΥ και να ξεμπερδέψω? Κάπου είχα διαβάσει εδώ ότι είναι παράνομο να κόβεις ΑΠΥ στον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις Στοιχείο αυτοπαράδοσης.

Ουσιαστικά ο λογιστής αλλάζει την ΑΠΥ και την ονομάζει Δελτίο Αυτοπαράδοσης ή Ειδικό Στοιχείο Αυτοπαράδοσης (γενικά κάτι τέτοιο).

Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά πρόκειται να το κάνω, οπότε νεώτερα θα έχω μετά λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογισμος της νομιμης αμοιβης, με αποτυπωση και μελετη στατικης επαρκειας μεσω του συτηματος του ΤΕΕ πως γινεται?

βαζω ΜΕΛΕΤΗ - ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ 4014 και 1500τ.μ.

και μου βγαζει την ελαχιστη.

πρεπει να κανω κι αλλη εργασια

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ - ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ - ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (τοτε ρωταει ελαχιστο προυπολογισμο και δεν ξερω τι να βαλω)

για τη στατικη επαρκεια, το τοπογραφικο? κανω ξεχωριστες κατηγοριες?

 

 

Νομίζω πως είναι ώρα πλέον μετά από 30 μηνύματα να μπει η ειδικότητα στο προφίλ ώστε να γνωρίζουνε σε τι ειδικότητα απαντάνε τα μέλη και να μην υπάρχει σύγχυση.Ευχαριστώ Manolis gon.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Επειδή το thread έχει γίνει πολύ μεγάλο, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί η εξής απόρεία....

 

Έστω συμφωνηθείσα αμοιβή 1.000Ε (λιγότερο των 1.162Ε)

Νόμιμη αμοιβή 1570Ε

Έχουμε: επί της συμφωνηθείσας 10% ΦΕΜ και 23%ΦΠΑ της ΑΠΥ

επί της νόμιμης 2% ΤΣΜΕΔΕ και 1% ΕΜΠ (+το χαρτόσημο)

Το 2% υπερ ΤΕΕ πώς αποδίδεται αν δεν βγει εντολή πληρωμής?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν το θέμα το επαναλαμβάνω (δεν μπορών να διαβάσω 82 σελ. με post)

Link to comment
Share on other sites

hdimas

 

για να καταλάβεις τι γίνεται στην πράξη

 

αν έχεις εργασία που απαιτείται να πας από πολεοδομία

ο νόμος λέει

περνάς από το σύστημα του ΤΕΕ (εκδοση εντολής πληρωμής)

κάνεις συμφωνητικό με εκπτωση

πληρώνεις ΦΕΜ στην αμοιβή του συμφωνητικού

πας στην αττικης ή στην εθνική και πληρώνεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ επι της νόμιμης

πας το συμφωνητικό στο ΤΕΕ για να παρεις αρ πρωτοκόλλου και να πληρώσεις υπερ ΤΕΕ (αυτή η διαδικασία είναι μυστήριο αλλού γίνεται αλλού όχι αλλού λενε καντε ότι θέλετε και θα τα πουμε αργότερα αλλά γενικά δεν υφισταται ως διαδικασία το κεντρικό ΤΕΕ και τοΥΠΕΚΑ δεν εχουν πει τιποτα οπότε αν βρεις ακρη μπορεις πας παρακατω)

πας στην πολεοδομία για έλεγχο αμοιβων

και σου λένε ως "σωστοί" ΔΥ ότι δεν τα έχεις κάνει σωστά γιατί δεν βλέπουν το κλασσικό χαρτί της ΕΤΕ (και αν τους πεις για τον 3919 θα σου πουν ότι πρεπει να έρθει ενα καταραμενό ΠΔ που να τα ρυθμίζει και να ξέρουν τι να κανουν)

 

οπότε αναγκαστικά ακολουθεις τα παλια :mrgreen:

 

αν τωρα δεν απαιτείται να πας από πολεοδομία όπως ρυθμισεις 4014

κανεις τα ιδια

 

περνάς από το σύστημα του ΤΕΕ (εκδοση εντολής πληρωμής)

κάνεις συμφωνητικό με εκπτωση

πληρώνεις ΦΕΜ στην αμοιβή του συμφωνητικού

πας στην αττικης ή στην εθνική και πληρώνεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ επι της νόμιμης

πας το συμφωνητικό στο ΤΕΕ για να παρεις αρ πρωτοκόλλου και να πληρώσεις υπερ ΤΕΕ (αλλά εδω δεν πειράζει και να μην κάνεις κατι γιατι δεν υπαρχει επομενο βήμα οποτε μπορεις να κρατήσεις τα συμφωνητικα και τα λεφτα υπερ ΤΕΕ στην ακρη και απλα να περιμενεις μεχρι τις επισημες ανακοινωσεις )

 

αυτά όλα συμβαίνουν στην περιοχή μου αν σε αλλες περιοχες γίνονται διαφορετικά τα πραγματα δεν ξερω...

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ είναι επί της συμφωνηθείσας ή επί της νόμιμης?

 

Αν πληρώνεις το ΦΕΜ, το ποσό αυτό θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο πραγματικό σου εισόδημα.

Ζούμε τελικά σε μια εικονική πραγματικότητα, οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους και βρισκόμαστε μόνιμα εν συγχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.