Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αλλο το τι μπορεις να κανεις κι αλλο το τι διατιθεσαι πραγματικα να κανεις...

Εγω πανω απο 50% σε κανεναν δεν κανω, ακομα και στις πιο απλες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

για τοπογραφικο βεβαιωσης του 4014, κοβετε εντολη πληρωμης απο το προγραμμα αμοιβων του τεε, κανετε καταθεση, πληρωνετε φεμ και κρατησεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση η οποία δεν ξέρω αν έχει ξανά απαντηθεί. Έχω νομιμοποίηση αυθαιρέτου με την διαδικασία της έκδοσης αδείας στην πολεοδομία μέσα σε τρία χρόνια η ερώτηση μου είναι τι αμοιβές θα υπολογίσω?

Θα έχω τις αμοιβές με βάση το Ν4014/11 για α' και β' φάση και αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών τοπογραφικό ή μόνο την αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών?

Επίσης, πρέπει να προχωρήσω τη δήλωση μου σε τελική υπαγωγή ή να την αφήσω στην αρχική υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

εντολη πληρωμης βγαινει κανονικα ...σε αυτην πληρωνουμε εμπ-τσμεδε

 

στου ιδιωτικου συμφωνητικου πληρωνουμε ΦΕΜ και ΦΠΑ

 

το Α/Α που μας ζητα το συστημα τοχει για να δουν ποσες δεν θα πληρωθουν βαση νομιμης για να τους παμε συμφωνητικα και να ξερουν απο ποιες να μην περιμενουν κρατησεις υπερ τεε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την εξής απορία όσον αφορά τις αμοιβές.

Πρόκειται να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος στον πατέρα μου για να μεταβιβάσει το ποσοστό του σε εμένα.Πρόκειται δηλαδή για προσωπική μου υπόθεση. Για να αποφύγω την αμοιβή (ΑΠΥ + ΦΠΑ) πρέπει να κάνω τη διαδικασία που λέει το ΤΕΕ για την απαλλαγή αμοιβής ή μπορώ απλά να γράψω "0" στη συμφωνηθείσα αμοιβή , κατά την έκδοση βεβαίωσης από το σύστημα του ΤΕΕ.

Ξέρει κανείς αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στη 2η περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την εξής απορία όσον αφορά τις αμοιβές.

Πρόκειται να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος στον πατέρα μου για να μεταβιβάσει το ποσοστό του σε εμένα.Πρόκειται δηλαδή για προσωπική μου υπόθεση. Για να αποφύγω την αμοιβή (ΑΠΥ + ΦΠΑ) πρέπει να κάνω τη διαδικασία που λέει το ΤΕΕ για την απαλλαγή αμοιβής ή μπορώ απλά να γράψω "0" στη συμφωνηθείσα αμοιβή , κατά την έκδοση βεβαίωσης από το σύστημα του ΤΕΕ.

Ξέρει κανείς αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στη 2η περίπτωση?

 

Για την αποφυγή της "ταλαιπωρίας" βάλε ένα πολύ μικρό ποσό (π.χ. 50 ευρώ).

Βεβαίως αντίστοιχη ΑΠΥ και ΦΠΑ για αυτό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Για την αποφυγή της "ταλαιπωρίας" βάλε ένα πολύ μικρό ποσό (π.χ. 50 ευρώ).

Βεβαίως αντίστοιχη ΑΠΥ και ΦΠΑ για αυτό το ποσό.

 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα και εγώ, αν και αφού η βεβαίωση δεν έχει νόμιμη , κανονικά δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μπορώ να μην πάρω αμοιβή (θέλω να το κάνω τζάμπα στην τελική και να μην πάρω λεφτά από τον πατέρα μου, παράλογο??? ).

Αλλά με τους τύπους στο ΤΕΕ δεν είναι να μπλέκεις γιατί άκρη δεν βγάζεις...

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Παράλογο δεν είναι, αλλά αν μπλέξεις δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

Γι' αυτό 50 και τελείωσες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.