Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Φίλε μου, κατά την προσωπική μου άποψη, αυτά είναι προβλήματα που πηγάζουν σε "δεύτερη φάση" της απαλευθέρωσης μιας αγοράς!!!!

Δηλαδή, σε πρώτη φάση 500 ευρώ "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω", αλλά στη συνέχεια (γιατί κι αυτοί τρώγονται μεταξύ τους) δεν έχουν τι άλλο να κάνουν και ...."κόβουν από αλλού" (π.χ. τιμή ζώνης, λιγότερα τετραγωνικά, στις δύο η μία δώρο κ.λπ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις εκπτώσεις στις αμοιβές:

Υπάρχει θέμα (είναι μάλιστα και pinned) εδώ όπου πολλοί συνάδερφοι ζητούν από το ΤΕΕ, ανάμεσα στα (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) άλλα, να καταργήσει τον έλεγχο για υπερβολικές εκπτώσεις. Το συγκεκριμένο θέμα μάλιστα κατέληξε σε απανωτά κραξίματα για όσους δεν υπέγραψαν το κείμενο. Θέλω να πω ότι αν δεν υπάρχει σύμπνοια μεταξύ συναδέρφων που συμμετέχουν στο forum (και άρα, όπως το καταλαβαίνω, έχουν διάθεση να μοιραστούν τις γνώσεις τους και να αλληλοβοηθηθούν) τι δεοντολογία να περιμένουμε από τα διάφορα κοράκια που κυκλοφορούν έξω;....

 

Το θέμα με τις εκπτώσεις των προστίμων είναι, κατά την άποψή μου, πολύ ιδιαίτερο.

Δεν το συζητάω για θέματα όπως η τιμή ζώνης που αναφέρει παραπάνω ο manost που είναι χοντροκομμένες κομπίνες. Εκεί συμφωνώ ότι το θέμα θέλει καταγγελία και οι πελάτες του που θα βρεθούν στον αέρα να του κάνουν μαζικές μηνύσεις (να βγάλουν και τα έξοδα των ρυθμίσεών τους στην τελική).

Όσον αφορά όμως το χάος με τους συντελεστές των υπερβάσεων, τους αναλυτικούς προϋπολογισμούς κτλ, αναρωτιέμαι ποια αντιμετώπιση είναι πιο ορθή επαγγελματικά. Στην τελική, αν δεν είναι ξεκάθαρο (και κατοχυρωμένο νομικά) το υπολογιζόμενο πρόστιμο, γιατί είναι "σωστό" να βάζουμε τα μεγαλύτερα;;; Οι συμβολαιογράφοι που, μέχρι να βγει νόμος, ζητάν ακόμα εξαρτημένα για μεταβιβάσεις δεν ξέρουν τι κάνουν;

Σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να ανοίξει ένα θέμα για το πώς αντιμετωπίζουμε τις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ, ειδικά κάποιες όπως η Θ4 (για τους συντελεστές Υπερβάσεων) που δεν είναι ερμηνεία του Νόμου αλλά άτυπη τροποποίηση και ως τέτοια δεν έχει καμία νομική ισχύ.

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

η πραγματικότητα αυτό αποδεικνύει .... μπορεί να σε απογοητευει αλλά αυτό συμβαίνει

Υποπτεύομαι ότι τίποτα δε μπορείτε να κάνετε όσοι τα αντιμετωπίζετε αυτά (που να κάνεις καταγγελία αλήθεια και με τι στοιχεία; ) αλλά και οι "συνάδελφοι" που τα κάνουν. θα βγουν "λάδι" και μια χαρά θα τσεπώσουν (τα ψίχουλα) που συνήθως ζητάνε ως αμοιβή. Όπως ακριβώς θα συμβεί και με όσους επέμεναν να περνάνε κάτι τιμές εκκίνησης αντί για τιμή ζώνης στον 3843 από άγνοια, από ξεροκεφαλιά ή και από συμφέρον (δυστυχώς)... Όλοι "λάδι" θα βγουν, γιατί είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθούν τόσες περιπτώσεις σε ...αυτή τη ζωή. Χρειάζονται καμια 10αριά ζωές ακόμα και απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνουμε σοβαρό κράτος...

 

Δηλαδή να ρωτήσω εγώ ως νέος συνάδερφος που χάνω δουλειές από λαμόγια... Εάν πάω από το ΤΕΕ και καταθέσω εγγράφως "κάτι" (με αριθμό πρωτοκόλλου για να είναι σίγουρο ότι το έλαβαν) σαν καταγγελία για άλλον μηχανικό ο οποίος είτε έχει:

1) Δώσει βεβαίωση ΜΗ αυθαιρέτων σε αυθαίρετο !

2) Έχει υποβάλει δήλωση με ΤΖ 123 αντί για την σωστή (πχ 1000)

3) (Ακόμη χειρότερο) Έχει κάνει ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ με ΤΖ 123 αντί 1000

4) ....

5) ....

 

το ΤΕΕ δεν θα κάνει ΤΙΠΟΤΑ ????? .... μάλλον παραείμαι νέος και πιστεύω στη δικαιοσύνη, έτσι?

 

Λοιπόν τι κατάλαβα εγώ.

Χαμηλές αμοιβές παίρνουν.

Κυρώσεις δεν θα έχουν.

Εγώ είμαι ο μ******* με περικεφαλαία.... α ναι ξέχασα, έχω το κούτελο καθαρό αλλά γεμάτο κουτσουλιές.....

 

Τελικά είμαστε πολλοί με περικεφαλαίες... στρατιά ολόκληρη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι κατάλαβα εγώ.

Χαμηλές αμοιβές παίρνουν.

Κυρώσεις δεν θα έχουν.

Εγώ είμαι ο μ******* με περικεφαλαία.... α ναι ξέχασα, έχω το κούτελο καθαρό αλλά γεμάτο κουτσουλιές.....

 

 

....σε ελεύθερη μετάφραση....ακριβώς έτσι όπως τα λές!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπερ των εκπτωσεων και του εξευτελισμου των αμοιβων..

Αλλα:

 

1. Τι περιμενατε δλδ να κανει το ΤΕΕ??? Να πιασει τον καθενα μηχανικο απο το αυτι και να του πει "γτ πηρες 500Ε ενω επρεπε να παρεις 2000Ε"??? Δεν γινονται αυτα.. Και αν γινοταν κατι τετοια θα ηταν πιο γελοιο και απο τις κινητοποιησεις του ΤΕΕ...

2. Υπαρχουν περιπτωσεις ενταξης στον 4014 που και 70% εκπτωση να κανεις μια χαρα αμοιβη βγαινει...

3. Καποιοι βλεπουν τις διαφημισεις και ξαφνιαζονται.... Με τον 3843 τι γινοταν???? Στις ΟΑ τοσα χρονια τι γινοταν???

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ μπορεί να μην κυνηγήσει αυτούς που παίρνουν 500€, αλλά δεν ΠΡΕΠΕΙ να κυνηγήσει αυτούς που κάνουν ΨΕΥΔΕΙΣ βεβαιώσεις ή δηλώσεις, με σκοπό το να πάρουν τους πελάτες?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε διαφωνώ με την έκπτωση....ας κάνει ο καθένας όση θέλει και ας ζητήσει όσα θεωρεί ότι του αξίζουν και του ισοφαρίζουν τον κόπο του....

 

Και ούτε περιμένω από το ΤΕΕ να αστυνομεύει τις αμοιβές αφού πλέον απελευθερώθηκαν...

 

Διαφωνώ όμως κάθετα με τι λογική του "συναδέλφου" (γνωρίζω και το όνομά του αλλά δεν έχει σημασία) που όπως μου μετέφερε ο πελάτης (που είναι γνωστός μου) τον ρώτησε πρώτα τι αμοιβή του ζήτησα εγω και επί αυτής παζάρεψε με επιπλέον έκπτωση...δηλαδή πρακτικά ο πελάτης γύρισε σε μένα για να ισοφαρίσω την έκπτωση ή για να κάνω μεγαλύτερη? και καλά, ο πελάτης την τσέπη του θα κοιτάξει φυσικά αλλά να λειτουργούμε μεταξύ μας ως ζούγκλα, αυτό μου φαίνεται απαράδεκτο....

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση:

Οι "φάκελλοι" του Ν.4014 να κατατεθούν στις πολεοδομίες, να ελεγχθούν και να σφραγιστούν οι Οριστικές Βεβαιώσεις Περαίωσης για να ισχύσουν (όπως έγραφαν - έλεγαν από την αρχή).

 

Υ.Γ. Θα ήθελα να το διαβάσει αυτό κάποιος "έξυπνος" του ΥΠΕΚΑ, που διαβάζει το site.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "απο την αρχη"???

 

Στο νομο τουλαχιστον δεν υπαρχει αυτο..

 

Απλα υπαρχει η διαταξη που αναφερει οτι για την περαιωση απαιτειται σφραγιδα απο την πολεοδομια, αλλα καμια σχεση με ελεγχο του φακελου, του προστιμου κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.