Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Από τις τοποθετήσεις του Manolis gon#640 και τουjbosdas#642καταλαβαίνω ότι η λύση της Άδειας Μικρής Κλίμακας είναι χρονοβόρα και πολύ γραφειοκρατική. Σε ποιο βαθμό όμως? Αν είναι να γλιτώσει κάποιος, κατά μέσω όρο, 2.000€ , στο τέλος θα το «μετανιώσει» που ασχολήθηκε?

Θα έχει τελειώσει με τις ΕΕΜΚ μέχρι 30 Ιουνίου (προθεσμία νόμου 4014/11) για να προλάβει μετά να ζητήσει να υπαχτεί στις διατάξεις του νόμου για να ταχτοποιήσει τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες, αφού θα έχουν νομιμοποιηθεί οι παραβάσεις ΜΚ των 500€ ?

Εδώ έρχεται η συμβολή η δική σας. Με την πείρα σας και τα «κονέ» σας είμαι σίγουρος ότι η διαδικασία που απαιτείτε θα μπορούσε να περπατήσει. Η τοποθέτηση του jalexiadis#641πιστεύω είναι προς αυτήν την κατεύθυνση. Αν τις ΕΕΜΚ πρέπει να τις αναλάβουμε εμείς οι ιδιώτες, ξεχάστε το. Θα αποτελέσουμε «Βούτυρο στο ψωμί τους» .!!

Link to comment
Share on other sites

δεν με κατάλαβες...

Ν4014/11.

1.α. Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, το

ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου καθορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για

κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία

κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28-7-2011, και έχουν ανεγερθεί καθ' υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των

όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια.....

 

Απλά δεν μπορείς να υπαχθείς εκ των υστέρων.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

...όταν έχεις διαφορά στην μεσοτοιχία με τον γείτονα οριζόντιας ιδιοκτησίας, με ΕΕΜΚ δεν το ρυθμίζεις, παρότι είναι παλιά "παγιωμένη" κατάσταση (πιθανώς απ' την κατασκευή του κτιρίου)?

η ΕΕΜΚ συνήθως απαιτεί 2 μέρες εργασία (και την ενδιάμεση υπομονή), την αποτύπωση θα την έκανες έτσι και αλλιώς, αν μιλάμε για λοιπή παράβαση σύννομη (χωρίς άδεια), γιατί να μας αρνηθεί η πολεοδομία?

η τακτοποίηση έπειτα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια, μια περγκολα στεγασμενη και μια μη στεγασμενη αντιμετωπιζονται με τον ιδιο τροπο?

Απλα ο αναλυτικος της στεγασμενης θα ειναι πιο επιβαρυμενος?

Λιγο περιεργο δεν ειναι αυτο?

Μηπως η στεγασμενη πρεπει να υπολογιστει σαν υπερβαση βοηθητικων χωρων?

Καλησπερα,

 

Nα κανω μια ερωτησουλα (λογω του οτι ιδιωτης, δεν πολυξερω) >>

 

Μια περγκολα απο σκελετο ξυλινο (με οικ.αδεια) ,που απο πανω σκεπαζεται με τεντα (που ανοιγει και κλεινει, δηλ. δεν ειναι σταθερη)

και στα πλαγια εχει πλαστικα διαφανη ,που ανοιγουν και κλεινουν (αυτα που βαζουμε στο πλαι σε τεντες),

θεωρειται ΗΧ ή κλειστος χωρος (δηλ. υπερβαση δομησης ,καλυψης,κλπ) ??

 

Η λογικη μου, μου λεει πως οχι.

 

Ευχαριστω

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Ημιϋπαίθριος χώρος που προκύπτει με το ΄΄σφήνωμα΄΄ δύο τοίχων πλήρωσης (εκατέρωθεν Μπαλκονόπορτας) στη κάτω πλευρα νόμιμα υφιστάμενου εξώστη υπολογίζεται με αναλυτικό η ώς ΥΔΒΧ ? Παραβιάζει τη κάλυψη οπότε θα το έβαζα ως ΥΔΒΧ (σύμφωνα με ΣΤ2) αλλά με προβληματίζει ότι η οροφή του (κάτω μέρος εξώστη) είναι νόμιμα υφιστάμενη και ότι ο ημιϋπαιθριος αυτός δεν έχει φέροντα στοιχεία. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tις λοιπές παραβάσεις πρέπει οπωσδήποτε να τις περιγράψουμε στην τεχνική έκθεση που υπάρχει ήδη στην ηλεκτρονική αίτηση του ΤΕΕ ή μπορούμε να κάνουμε και ξεχωριστή τεχνική έκθεση, που θα την υποβάλουμε στη β φάση, στην οποία να αναφέρουμε αναλυτικά ποιες παραβάσεις δηλώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν παρουσιάζω πράξεις στο πεδίο "Τεχνική περιγραφή"... απλά περιγράφω τις λοιπές και αναφέρω ότι κοστίζουν <5000 ή <10000ευρώ και πάει λέγοντας... στην 2η φάση θα δώσω φύλλα υπολογισμού excel για τις αναλυτικές επιμετρήσει/κόστος των λοιπών...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Nα κανω μια ερωτησουλα (λογω του οτι ιδιωτης, δεν πολυξερω) >>

 

Μια περγκολα απο σκελετο ξυλινο (με οικ.αδεια) ,που απο πανω σκεπαζεται με τεντα (που ανοιγει και κλεινει, δηλ. δεν ειναι σταθερη)

και στα πλαγια εχει πλαστικα διαφανη ,που ανοιγουν και κλεινουν (αυτα που βαζουμε στο πλαι σε τεντες),

θεωρειται ΗΧ ή κλειστος χωρος (δηλ. υπερβαση δομησης ,καλυψης,κλπ) ??

 

Η λογικη μου, μου λεει πως οχι.

 

Ευχαριστω

 

Έτσι όπως την περιγράφεται κι αφού έχει άδεια δεν αποτελεί αυθαιρεσία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας, θέλω την γνώμη σας στο εξής θέμα:

Κάνοντας τα σχέδια παρατήρησα ότι στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δε φαίνεται πουθενα ο αντισεισμικός αρμός. Η άδεια είναι του 98 και απαίτηση για αρμό έχουμε από το 92 με τον ΝΕΑΚ, 4.1.7.1.

Αυτό είναι παράλειψη στην άδεια. Τι κάνω τώρα?? Τα πρόστιμα έχουν πληρωθεί και ήμουν έτοιμη να κάνω οριστική υπαγωγή...

Να το παραβλέψω? να το αναφέρω στην τεχνική έκθεση? Ή να δείξω αρμό (ούτως ή άλλως θα είμαι εντός των ανεκτών ορίων)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.