Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Frosw η στέγη πάει με αναλυτικό, αλλά αφού δεν προβλεπόταν στην άδεια(έχεις υπέρβαση ύψους της άδειας) κανονικά βάζεις και υπέρβαση ύψους. Το πώς είναι ένα μυστήριο, αφού θα πρέπει να κάνεις αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο με αυθαίρετα, άνευ οικοδομικής αδείας όπου υπάρχει και περίφραξη αυτού, τη βάζουμε ως λοιπή παράβαση ή κάνουμε τα στραβά μάτια?

Link to comment
Share on other sites

Σχετική ερωτοαπάντηση η ΣΤ7. Η περίφραξη θα συμμετέχει στον υπολογισμό προστίμου (με αναλυτικό) μόνο αν αντίκεται σε διατάξεις. Πχ. περιτοίχιση με συμπαγές τμήμα πάνω από 1 μ.(το επιπλέον ύψος αντίκειται και θα πρέπει να υπολογιστεί) ή συνολικού ύψους πάνω από 2.5 μ. Περίπτωση Περίφραξης εκτός Ρ.Γ. όπου εκεί δεν μπορεί να τακτοποιηθεί. κ.ο.κ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

...η ερωτ/ση ΣΤ.7 με έχει βάλει σε σκέψεις...

έχω περίπτωση εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια με αρκετές παραβάσεις αναλυτικού προϋπολογισμού (πέρα απ το 2όροφο που θα πάει με συντ/στες)

εξώστες, βεράντες, εξωτερικό κλιμακοστάσιο, ημιυπαίθριοι χώροι, πέργκολες, περίφραξη... για μένα είναι όλες παραβάσεις 500αρικου, καθόσον δεν υπάρχει άδεια...

η ερωτ/ση όμως δεν επικεντρώνεται στην απουσία άδειας, αλλα στη δυνατότητα να βγει για μια σύννομη κατασκευή. Κρίνοντας βάσει αυτού, όλες οι παραπάνω κατασκευές δεν είναι προς τακτοποίηση, εφόσον βεβαίως δεν παραβιάζουν πρασσιές, Δ, οικοδομησιμότητα...σα να αυτοκαταργείται ο νόμος των τακτοποιήσεων μου ακουγεται.... τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Παύλο και ΚΑΝΑ εάν το συμπαγές τμήμα είναι 90 cm όπως στην περίπτωσή μου και από εκεί και πάνω κιγκλίδωμα δεν μπαίνει ως παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

μα αν είχε οικ άδεια Ηλία δεν θα δικαιούταν και την περίφραξη-έτσι δεν είναι;

 

Εφ' όσον επομένως πληρώνει για το ότι δέν είχε οικ άδεια άρα δικαιούται συνάμα και την περίφραξη και το βόθρο του

(αυτό είναι το σκεπτικό μου)

 

υ.γ

Αν όμως πρόκειται για αδόμητο και τη σχετική βεβαίωση μεταβίβασης τα παραπάνω δεν ισχύουν-κάνω λάθος;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν αναφέρεται με σαφήνεια κάπου -είναι νομίζω ερμηνεία διαφόρων πολεοδομιών -αλλά ίσως και να είναι το σωστό

εδώ ποτέ δεν βάζουμε περιτοίχιση ή περίφραξη από το 1975 (μόνο σε αποκλειστική άδεια περίφραξης)

 

Αλλά πέραν αυτού ο παραπάνω συλλογισμός μου δεν καταρρίπτεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.