Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Νομίζω δεν απαιτούνταν να περαστεί στο σύστημα των αμοιβών του myTEE στην περίπτωση μόνο της βεβαίωσης για μεταβίβαση! Κάνω λάθος? Έχω χάσει επισόδεια?

Ακριβώς!

Δεν απαιτείται για έκδοση βεβαίωσης να περάσεις πρώτα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Όσο για την οδηγία ήταν μία μ@λακία του ΤΕΕ Θεσσαλίας, προφορική "οδηγία" γι΄ αυτό και αν δεις το μήνυμά μου την έχω βάλει σε "...." ("οδηγία").

Δεν υπάρχει λοιπόν καμία δέσμευση και πέρνεις ό,τι θέλεις, κάνοντας Ιδιωτικό συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

ilia

και εγώ κάνω συμφωνητικό (εννοώ για μεταβιβάσεις) αλλά μάλλον θα το σταματήσω

 

θεωρώ ότι μάλλον το συμφωνητικό χρειάζεται μόνο όταν υπάρχει "νόμιμη ή ελάχιστη αμοιβή"

 

(δηλαδη για το τοπ/κά που κάνω για δήλωση κληρ/μιάς να κάνω και συμφωνητικό ilia;

λίγο τραβηγμένο το βλέπω και ποτέ δεν έκανα μέχρι τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε ΚΑΝΑ είναι τόσο μπερδεμένο το πράγμα.

 

Κάντο και βάλτο στο συρτάρι, να είσαι καλύμενος αν................................

Έτσι κι αλλιώς δεν το καταθέτεις ΔΟΥ.

Ώσπου να δούμε οριστικά τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση στην οποία θέλω να μειώσω το πρόστιμο όσο γίνεται, γιατί ο πελάτης δεν αντέχει άλλο οικονομμικά.

 

Μεταξύ άλλων αυθαιρεσιών, στην αυλή του σπιτιού του έστησε ένα αγορασμένο κιόσκι (του έκανε και βάση) κι έχτισε ένα "μπαρ" (υπόστεγο με κεραμίδια και πάγκος). Καταστρατηγώντας το γράμμα του νόμου μπορώ να κάνω ένα μόνο αναλυτικό, που μου βγαίνει κάτω από 5.000 για "στεγασμένο χώρο επί υποστυλωμάτων" όπως λέει η Δ6 αντί για δύο, αφού οι παραβάσεις αν και 2 είναι παρόμοιες ή είναι πολύ χοντρό;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το πήγαινα ως κιόσκι = αναλυτικός < 5000 € = 1 παράβαση = 500 €

 

Το τι είναι κάτω από το κιόσκι δεν με αφορά αρκεί να τα συμπεριλάβω όλα στον προϋπολογισμό μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.