Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

όχι καλά το έκανες, γενικά βγαίνουν προϋπολογισμοί μικροί. Στο παράδειγμα του ΤΕΕ τα φούσκωσαν λιγάκι για να γίνει καλύτερα η επεξήγηση.

Συμφωνω οτι μπορει να τα φουσκώνουν, ομως το παραδειγμα αυτο ειναι εκεινο στο οποιο γινεται λεπτομερης καταγραφη παραβασεων ηλεκτρονικα και ειναι αλλο να βαλεις 3 λοιπες παραβασεις και αλλο 1. Ειναι αλλο να πεις στον πελατη 1500 ευρω και αλλο 500. Φοβαμαι μηπως το υπολογιζουν με αλλες τιμες ή μήπως ξεχναω εγω κατι.

Παντως σ'ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το αρχειο του αναλυτικου προυπολογισμου βεραντας 40 τ.μ. Ειναι το παραδειγμα που εχει το ΤΕΕ στην επιδειξη ηλεκτρονικης καταγραφης των παραβασεων. Εκει απο αναλυτικο προυπολογισμο βγαινει 12000 ευρω ενω εγω δεν υπολογιζω ουτε 2000 ευρω.

Παρακαλω αν καποιος μπορει να μου πει αν ισχυουν αυτες οι τιμες ή αν χρειαζεται να συμπληρωσω και αλλα κονδυλια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

PROYP 8-90.rar

Edited by gantzol
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, τα ποσά στο παράδειγμα είναι ενδεικτικά. Εσύ ακολουθείς τις τιμές της εγκ-8/90. Υπάρχουν παρόμοια θέματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό κτίριο με υπόγειο, ισόγειο κατάστημα, και δύο ορόφους.

Στο υπόγειο δεν έγινε η κ/χ σκάλα και ενώ δεν πήγαινε το ασανσέρ, τώρα πάει... Στη πράξει το υπόγειο έγινε μια ενιαία αποθήκη και δεν υπάρχουν κ/χ χώροι και η πρόσβαση έγινε απέξω με σκάλα...

Το προφανές είναι ότι έχω τα τ.μ. των κ/χ χώρων ως ΥΔ-ΒΧ.

Αν και δεν έχω οριζόντια ιδιοκτησία λέω να τα βάλω έτσι... γιατί μετά τη τακτοποίηση θέλει να προχωρήσει σε σύσταση.

 

Αντιμετωπίζω όμως τα εξής:

 

1.Πώς αντιμετωπίζονται παραβάσεις μηχανολογικού χαρακτήρα; Μπορεί να αποτελούν παράβαση κατηγορίας 13;;;

Δηλαδή, αν στην άδεια δεν υπήρχε το ασανσέρ στο υπόγειο (δεν κατέβαινε) και αυθαιρέτως φτιάχτηκε να κατεβαίνει στο υπόγειο.... τί είναι;;;

Μπορώ να βάλω 500άρικο;;;

 

2. Αν υπήρχε κ/χ κλιμακοστάσιο και δεν κατασκευάστηκε; να βάλω κι εκεί ένα 500άρικο;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, τα ποσά στο παράδειγμα είναι ενδεικτικά. Εσύ ακολουθείς τις τιμές της εγκ-8/90. Υπάρχουν παρόμοια θέματα.

Δηλαδη το εχω υπολογισει σωστα? Για 40 τ.μ. βεραντα με τις τιμες της εγκ-8/90 βγαινει προυπολογισμος περιπου 2000? Οποτε 2000/5000=0.4 και συμπληρωνω στις λοιπες παραβασεις 1?

Ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαιωση μηχανικου για μεταβιβαση ακινητου η αμοιβη προκυπτει απο το 1000λ/ημερα απασχολησης?

 

Σε μια δηλωση για αυθαιρετα σε ποια φαση υποβολης συμπληρωνουμε τη συμφωνηθεισα αμοιβη μηχανικου στα <προσθετα στοιχεια>?

Και ποια ειναι η διαδικασια δηλ παμε εκτος απο τη δηλωση και στη διαχειρηση αμοιβων και τυπωνουμε για τον πελατη τον αριθμο λογαριασμου για να κανει την καταθεση ή όχι?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση το ΤΕΕ είχε δώσει "οδηγία" για 1000*λ, αλλά η διαπραγμάτευση είναι ελεύθερη.

 

Τη συμφωνηθείσα αμοιβή με τον πελάτη τη δηλώνεις στα "Πρόσθετα στοιχεία" της Δήλωσης.

 

Η κατάθεση της αμοιβής σου εάν είναι όμοια με τη "νόμιμη" που καθόρισε το ΤΕΕ μπορείς να την καταθέσεις ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ και στον ειδικό λογαριαμό της ΕΤΕ.

Αλλιώς στο χέρι ή υποχρεωτικά σε Τραπεζικό λογαριασμό εάν είναι πάνω από 1500 ευρώ (αυτό για λογιστικούς-φορολογικούς λόγους και μόνο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω μια διευκρινιση θελω μονο.

Σε ποια φαση υποβολης της δηλωσης συμπληρωνουμε τη συμφωνηθεισα αμοιβή, στην αρχική υποβολη, στην τελικη ή οποτε θελουμε ενδιαμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.