Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

συνιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου εκτος σχεδίου

1. δείχνουμε με τοπογραφικό όλο το αγροτεμάχιο και ιδιαίτερα την "ιδιοκτησία" του πελάτη μας (ενδεχομένως δείχνοντας και γειτονικά νομιμα-παρανομα κτιρια...)

2. συμπληρώνουμε όλα τα ποσοστά που θα τα βρούμε απ το υποθηκοφυλακείο μεσω του "συμβολαίου" του πελάτη

3. ζητάμε οπωσδήποτε ΥΔ από όλους τους συνιδιοκτήτες, μέσω του πελάτη μας, ενδεχομένως να προκύψει και καμιά έχτρα δουλειά!

4. κρατάμε όσες ΥΔ μπορούμε να μαζέψουμε, συμπληρώνουμε στην ΥΔ τα άπαντα πραγματικά στοιχεία, ποιοι απ το 100% συμφωνούν στην τακτοποίηση και ποιοί όχι

 

κερδίζουμε

1. το ρίσκο στον πελάτη (που γνωρίζει την ουσιαστική διαφορά νόμιμο-τακτοποιημένο και πολεοδομία-δικαστήρια)

2. στην ουσία βοηθάμε τον "φερόμενο ως ιδιοκτήτη" να δηλώσει μια παρανομία που έκανε και να πληρώσει γι αυτό, δεν του κατοχυρώνουμε ιδιοκτησιακά δικαιώματα!

3. επειδή δεν μιλάμε για "νομιμοποίηση" αλλά για τακτοποίηση (που αφορά το πολεοδομικό και οικονομικό μέρος), προφανώς αν ένα ακίνητο (και ο ιδιοκτήτης του) τρέξουν στα δικαστήρια, το κτίσμα (ώς μη νόμιμο) θα μπορούσε ακόμη και να κατεδαφιστεί...

4. προφανώς η μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει μέχρι να τακτοποιήσουν όλοι...

 

συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Τοπογραφικό όλου του οικοπέδου με ΟΛΕΣ τις κατασκευές, όχι μόνο του πελάτη μας.

2) Το σωστότερο, αλλά έχει τρέξιμο=λεφτά από μέρους του πελάτη.

3) Δεν πρόκειται να σου δώσουν όλοι! Αν σου δώσουν, είσαι τυχερός! (αυτό είναι το σωστό όμως)

4) Αυτοί που δεν συμφωνούν είναι οι παραπάνω που στην 3η περίπτωση δεν θα σου δώσουν ΥΔ !

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνοντας επομένως συνάδελφοι και συναδέλφισσες, γίνεται κατανοητό ότι τελικά δεν μπορούμε να τακτοποιήσουμε το 80%+ των αυθαιρέτων της λαμπρής πατρίδας μας και αν προβούμε στην δήλωσή τους στο σύστημα, χωρίς την συνναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, είμαστε εσαεί έρμαιο των διαθέσεών τους.

Το κύριο και σημαντικότερο ζήτημα: Τι κάνουμε με όσους εκ των "συναδέλφων" προβαίνουν σε δηλώσεις τέτοιων αυθαιρέτων, παρά το γεγονός ότι κάτι τέτοιο αντίκειται στις διατάξεις του νόμου και της ερμηνευτικές εγκυκλίους που μέχρι σήμερα έχουν δοθει από το αγαπημένο μας υπουργείο και τον παμέγιστο υπουργό μας. Μέχρι στιγμής 4 υποθέσεις έχουν βρεί "καλό" μηχανικό. Μου περνάει από το ταραγμένο αυτή την εποχή μυαλό μου να αρχίσω τις καταγγελίες και τις αγωγές....

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε και όσους βάζουν την σοφίτα με 0,5 και δεν βάζουν το barbeque και τις ζαρτινιέρες.. γιατί μας παίρνουν την δουλειά αφού βγάζουν το πρόστιμο μικρότερο...Αν νομίζεις ότι αυτή είναι η λύση .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή iguana, θα κατακρίνεις κάποιον που θα κάνει καταγγελία για το θέμα που αναφέρει ο συν. Νικόλαος Λογγινίδης;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή iguana, θα κατακρίνεις κάποιον που θα κάνει καταγγελία για το θέμα που αναφέρει ο συν. Νικόλαος Λογγινίδης;

Δεν κατακρίνω κανέναν. Απλά λέω ότι έχουμε τεράστια προβλήματα σαν κλάδος και δεν πιστεύω ότι η λύση είναι να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε ο ένας τον άλλον γιατί δήλωσε λιγότερα μέτρα , η γιατί έκανε έκπτωση η γιατί δεν συμφωνούμε με τον τρόπο της δουλειάς του κτλ. Με αυτήν την λογική είμαστε όλοι για τα δικαστήρια γιατί αν ψαχτούμε το 99% κάπου θα έχει κάνει κάτι "παράνομο" είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια. Εσύ συμφωνείς με αυτόν τον τρόπο αντίδρασης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω αυτό το θέμα με τα εξ´αδιαιρέτου.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, οι πελάτες πιέζουν, οι μόνες δουλείες που τρέχουν είναι εξ´αδιαιρέτου, οπότε σήμερα θα πάω σε δικηγόρο για συμβουλές.

 

Το κουφό είναι οτι με την τακτοποίηση του ενός χωρίς συναινέσεις βολέυονται ολοι οι άλλοι (και τα χέρσα)καθώς ουτε στο πρ´οστιμο συμμετέχουν αλλά μπορούν και να μεταβιβάσουν(με τακτοποιημένα ολα)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε και όσους βάζουν την σοφίτα με 0,5 και δεν βάζουν το barbeque και τις ζαρτινιέρες.. γιατί μας παίρνουν την δουλειά αφού βγάζουν το πρόστιμο μικρότερο...

Άλλο το barbeque, άλλο τα εξ αδιαιρέτου και άλλο τα εξαρτημένα τοπογραφικά από το google (γιατί το άκουσα και αυτό)...

Link to comment
Share on other sites

Το κουφό είναι οτι με την τακτοποίηση του ενός χωρίς συναινέσεις βολέυονται ολοι οι άλλοι (και τα χέρσα)καθώς ουτε στο πρ´οστιμο συμμετέχουν αλλά μπορούν και να μεταβιβάσουν(με τακτοποιημένα ολα)!

Αυτό πως πρέκυψε;

 

Δεν κατακρίνω κανέναν. Απλά λέω ότι έχουμε τεράστια προβλήματα σαν κλάδος και δεν πιστεύω ότι η λύση είναι να αρχίσουμε να καταγγέλλουμε ο ένας τον άλλον γιατί δήλωσε λιγότερα μέτρα , η γιατί έκανε έκπτωση η γιατί δεν συμφωνούμε με τον τρόπο της δουλειάς του κτλ. Με αυτήν την λογική είμαστε όλοι για τα δικαστήρια γιατί αν ψαχτούμε το 99% κάπου θα έχει κάνει κάτι "παράνομο" είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια. Εσύ συμφωνείς με αυτόν τον τρόπο αντίδρασης?

Καταρχάς δεν νομίζω να είπε κανείς πως αυτή είναι η λύση των προβλημάτων του κλάδου.

Σαφώς και συμφωνώ με αυτόν τον τρόπο αντίδρασης σε αυτόν που χρησιμοποιεί μη θεμιτά μέσα για να πάρει δουλειές. Σε όλα τα επίπεδα.

Και εγώ έχω κάνει λάθος. Αλλά αλλιώς τιμωρείς το λάθος και αλλιώς την πρόθεση δήλωσης ψευδών στοιχείων. Πως θα βρεθεί η διαφορά δεν είναι δικό μου θέμα. Αν μου τύχει θα το αντιμετωπίσω.

 

Για αυτό και επιμένω ο έλεγχος των κατασκευών να είναι σε μεγαλύτερο φάσμα από αυτό που προτείνει το νομοσχέδιο (σε άλλο θέμα όμως αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως προκύπτει :

Αν εσύ σήμερα έχεις ένα ποσοστό εξ´αδιαιρέτου 10% πχ σε ενα γηπεδο 8 στρεμ. ΔΕΝ μπορείς να μεταβιβάσεις το ποσοστό σου αν υπάρχει εστω και ενα αυθαιρετο κτισμα στο γηπεδο. Δινοντας την συναινεση σου ομως στον αυθαιρετουχο μπορείς!

Και μαλιστα χωρις να πληρωσεις τιποτα.

Ο αντιλογος βεβαια ερχεται στο μελλον και στο τι δικαωματα θα δωθουν στο δηλωθεν αυθαιρετο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.