Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Το πως μπορεί να μεταφορτωθεί τόσο η βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών όσο και η βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα, χωρίς την δική μας μεσολάβηση, σς μην το δημοσιεύσω εδώ γιατί οι καιροί είναι πονηροι φιλε μου.

Μέχρι το 1977 επιτρεπόταν η κατάτμηση σε άρτια μη οικοδομήσιμα και έχω και τέτοιες περιπτώσεις. Εκεί έχω αυτοτελείς ιδιοκτησίες και μπορώ να τακτοποιήσω αφού δεν έχω συνιδιοκτησία.

Στα εξ' αδιαιρέτου δεν έχω αυτοτελείς ιδιοκτησίες όπως εύστοχα επισημαίνει και ο συνάδελφος letom, άρα δεν μπορώ χωρίς συναίνεση να τακτοποιήσω.

 

Συνάδελφε Faethon, την ψευδή δήλωση στην περίπτωση που φέρεις ως παράδειγμα την κάνει ο ιδιοκτήτης, αλλά θα πρέπει επομένως και βασιζόμενος σε αυτήν να υποβάλλεις τοπογραφικό ΜΟΝΟ της δική του ιδιοκτησίας ή αν εμφανίζει το όλο αγροτεμάχιο ως δικό του, θα πρέπει να προχωρήσεις στην αποτύπωση και δήλωση στο όνομά του ΌΛΩΝ των αυθαιρέτων κατασκευών που υπάρχουν μέσα σε αυτό.

Πέραν αυτού θεωρώ δεδομένο ότι κανείς Τοπογράφος ή Πολιτικός Μηχανικός που ασχολείται με την εκπόνηση τοπογραφικών διαγραμμάτων και σέβεται την εργασία του, αγνοεί τον ενδελεχή έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πως μπορεί να μεταφορτωθεί τόσο η βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών όσο και η βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα, χωρίς την δική μας μεσολάβηση, σς μην το δημοσιεύσω εδώ γιατί οι καιροί είναι πονηροι φιλε μου.

 

Γενικά κατεβάζει όλα τα έγγραφα που τον ενδιαφέρουν, τις παραπάνω βεβαιώσεις, τη βεβαίωση τακτοποίησης, καθώς και τις εντολές πληρωμής.

Για να μην υπάρξουν παρατράγουδα, με μεταβιβάσεις, παντώς ΜΗΝ κάνετε οριστική υποβολή πριν περάσουν 2 μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας, ώστε η βαβαίωση να είναι άκυρη για μεταβίβαση.

 

Στα εξ' αδιαιρέτου δεν έχω αυτοτελείς ιδιοκτησίες όπως εύστοχα επισημαίνει και ο συνάδελφος letom, άρα δεν μπορώ χωρίς συναίνεση να τακτοποιήσω.

 

Συνάδελφε Faethon, την ψευδή δήλωση στην περίπτωση που φέρεις ως παράδειγμα την κάνει ο ιδιοκτήτης, αλλά θα πρέπει επομένως και βασιζόμενος σε αυτήν να υποβάλλεις τοπογραφικό ΜΟΝΟ της δική του ιδιοκτησίας ή αν εμφανίζει το όλο αγροτεμάχιο ως δικό του, θα πρέπει να προχωρήσεις στην αποτύπωση και δήλωση στο όνομά του ΌΛΩΝ των αυθαιρέτων κατασκευών που υπάρχουν μέσα σε αυτό.

Πέραν αυτού θεωρώ δεδομένο ότι κανείς Τοπογράφος ή Πολιτικός Μηχανικός που ασχολείται με την εκπόνηση τοπογραφικών διαγραμμάτων και σέβεται την εργασία του, αγνοεί τον ενδελεχή έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας του ακινήτου.

 

Η δήλωση είναι σαφέτατα αναληθής. Για να προχωρήσει το σύστημα του ΤΕΕ πρέπει το ποσοστό ιδιοκτησίας να συμπληρώνει 100%.

 

Θα γίνω λίγο γραφικός, παραθέτωντας παραδείγματα που έχω δεί από "συναδέλφους"

 

Έστω λοιπόν τα εξής:

 

Α. Έρχεται ο πελάτης και δεν δίνει συμβόλαιο παρά μόνο Ε9 στο ποίο δηλώνει το κτίριο κατά 100%.

 

Β. Επί τόπου στην αυτοψία μας δείχνει και το κοτετσόσυρμα που περιβάλει την ιδιοκτησία - τσαντήρι και λέει αυτό είναι το οικόπεδο μου.

 

Γ. Εμείς βασιζόμαστε στην ερωταπάντηση "τάδε ΝΟΥΜΕΡΟ", που συνέταξε ο φωστήρ του ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ, και λέει ότι ο μηχανικός δεν οφείλει να ελέγξει το ιδιοκτησιακό και προχωράμε τη δήλωση.

 

Φυσικά για να φανούμε καλοί και "φτηνοί" στον πελάτη - γίδι που επιμενει να προχωρήσει και για να ΜΗ χάσουμε τη δουλειά, μπορούμε ακόμη και να του κάνουμε τις εξής εξυπηρετήσεις:

 

1. Να του πούμε ότι δεν χρειάζεται τοπογραφικό. (Γιατί να πάρει 4 -5- 6 κατοστάρικα ο Τοπογράφος)

Φυσικά για να είμαστε τυπικά εντάξει με το ΝΟΜΟ, κάνουμε το εξής:

 

α. Παίρνουμε το τοπογραφικό της αδείας (για να μην κάνουμε σχέδιο από την αρχή). Αν δεν υπάρχει άδεια πάμε κατευθείαν στο β.

β. Πηγαίνουμε στην εφαρμογή του κτιματολογίου, βάζουμε πλήρη μεγένθυση, κάνουμε το περίγραμμα του οικοπέδου και της κατοικιας αν φαίνεται, εκτυπώνουμε το απόσπασμα

γ. Σχεδιάζουμε το πολύγωνο, κάνουμε πίνακα συντεταγμένων και έχουμε πλέον το ζητούμενο εξαρτημένο.

 

2. Αν θέλουμε να φανούμε και πιό καλόβολοι στον πελάτη τότε προχωρούμε και άλλο

 

α. Περιμένουμε την ψήφιση και δημοσίευση της τελευταίας τροπολογίας, ώστε να του το δηλώσουμε πρό του 1983 με απλή υπέυθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. (εννοείται ότι ΔΕ θα βρούμε στοιχεία που να αποδυκνείουν την παλαιότητα)

β. Δηλώνουμε ΤΖ αυτό που βλέπουμε στη ΔΕΗ αν είναι φτηνότερο (εδώ το παίζουμε λίγο γιατί ο νόμος είναι "σχεδόν" σαφής)

γ. κλπ (ιδέες υπάρχουν πολλές)

 

Αν λοιπόν πράξουμε ως ανωτέρω τότε έχουμε κάνει τα εξής λάθη:

 

1. Το κυριότερο. Δεν σεβόμαστε την επιστήμη μας αφού παραβλέπουμε σκόπιμα πολλά θέματα κρυβόμενοι πίσω από την ασάφεια του Νόμου.

Εδώ φυσικά συνεχίζουμε να κινούμαστε με τον παλιό πατροπαράδοτο τρόπο και καλομαθαίνουμε τον κάθε άσχετο που θα ερχεται σε λίγο καιρό και θα μας πετάει ένα πενηνταρικάκι στα μούτρα για να του δώσουμε βεβαίωση για συμβόλαιο. Τότε θα είναι αργά βέβαια και θα ασκούμε το επάγελμά μας σαν hobby. Αλήθεια οι δικηγόροι και συμβολαιογράφοι έτσι κάνουν?

 

2. Το ιδιοκτησιακό καθεστώς ΕΙΝΑΙ υποχρέωσή μας να το ελέγξουμε, άσχετα με το τι ζητάει ο 4014 στο αρ 24 (δικαιολογητικά). Όταν ολοκληρωθεί η υπαγωγή, ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ η περιβόητη βεβαίωση αυτόματα. Αυτή αποτελεί δημόσιο έγγραφο και αναφέρει ότι ο βεβαιών μηχανικός έχει λάβει υπόψη του όλα τα στοιχεία του ακινήτου. (ΚΑΙ τα συμβόλαια). Αυτή η βεβαίωση δεν είναι απαραίτητο να έχει υπογραφή όυτε να χρησιμοποιηθεί. Απλώς υπάρχει αρχειοθετημένη στο φάκελο του ακινήτου. Είναι ξαναλέω δημόσιο έγγραφο αφού εκδίδεται από το ΥΠΕΚΑ με βάση την ηλεκτρονική μας δήλωση.

 

3. Τα τοπογραφικά διαγράμματα πρέπει να συντάσσονται σωστά τουλάχιστον για να είμαστε εξασφαλισμένοι αφού φέρουν την υπογραφή μας. Φυσικά υπάρχει και η "λύση" 100€ σε ένα τελειωμένο με δικαίωμα υπογραφής.

 

4. Για ΤΖ και παλαιότητες δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω.

 

Μπορεί ΠΟΤΕ (είμαι βέβαιος) να μη γίνει έλεγχος από τις πολεοδομίες οπότε και δεν θα αποδειχθεί αναληθής η δήλωσή μας. Ωστόσο θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι αν γίνει μία καταγγελία από τον πιθανως θιγόμενο συνιδιοκτήτη, μαζί με τον πελάτη μας θα πάρει και εμάς η μπάλα. Τότε φυσικά σε ενδεχόμενο δικαστήριο τίποτα δεν μας σώζει αφού έχουμε παραβεί βασικές διατάξεις άλλων νόμων και του ΑΚ (ιδιοκτησιακό καθεστώς)κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με τα εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου με πολλούς ιδιοκτήτες, μου φαίνεται ένας αιώνας. Δεν είμαι σίγουρος όμως : Εάν ο πελάτης μας δώσει την Υ.Δ. (σύμφωνα με το Υπόδειγμα) ότι έχει στην διάθεσή του την συναίνεση των άλλων συνιδιοκτητών εμείς προχωράμε στην δήλωση υπαγωγής η πρέπει να έχουμε και τις Υ. Δηλώσις και όλων των άλων συνιδιοκτητών ( σύμφωνα με το Υπόδειγμα) ;

 

Αυτά τα υποδείγματα που είναι στο Site αυτό είναι δηλαδή έγκυρα ; Εαν όχι, τι γίνεται εάν ο μηχανικός προχωρήσει στην Δήλωση υπαγωγής βάσει της Υ.Δ. ύπαρξης συναίνεσης του ενός συνιδιοκτήτη ; Έχει ευθύνη ο μηχανικός και ποιά ; Διότι αυτή η Υ.Δ. ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΜΠΕΝΕΥΣΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ Η ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ; Κάνω λάθος ; Μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

Έχει την καλοσύνη κάποιος ευλογημένος συνάδελφος να αναφέρει το σημείο του Ν.4014 στο οποίο γίνεται λόγος για συναίνεση στα εκτός σχεδίου?

 

Επιμένω οτι οι απαντήσεις που ψάχνουμε βρίσκονται στην παράγραφο 1α,β,γ του άρθρου 24.

 

Βεβαίωση χωρίς σφραγίδα και υπογραφή του μηχανικού θεωρείται έγκυρη?

Link to comment
Share on other sites

Έχει την καλοσύνη κάποιος ευλογημένος συνάδελφος να αναφέρει το σημείο του Ν.4014 στο οποίο γίνεται λόγος για συναίνεση στα εκτός σχεδίου?

Είναι ακριβώς μετά το σημείο που λέει οτι καταργούνται τα άρθρα του Αστικού Κώδικα τα οποία αποτελούν τροχοπέδη στην εφαρμογή του 4014.

Επιμένω οτι οι απαντήσεις που ψάχνουμε βρίσκονται στην παράγραφο 1α,β,γ του άρθρου 24.

Οι οποίες παράγραφοι μας λενε τί ακριβώς;;;;

Πως επιτρεπεται η διχως συνεναιση τακτοποιηση;

Βεβαίωση χωρίς σφραγίδα και υπογραφή του μηχανικού θεωρείται έγκυρη?

Μεγάλη κουβεντα ειπες....

Συμφωνω.

 

Γενικα, βλεπω πως αλλοι εχουν παρει το μπλε χαπι (εγω, ο fear, o Νικολαος) και άλλοι το κόκκινο...

Μακαρι να αποσαφηνιστει το θεμα, να ξερουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμούσα αν ήσουν λιγο πιο συγκεκριμένος! Το κειμενο ειναι τεράστιο. :)

 

Οι παράγραφοι 1α,β,γ του άρθρου 23 ειναι το μοναδικό σημειο οπου γινεται λόγος για το τι μελλει γενέσθαι με τα εκτός σχεδιου.

 

Ουσιαστικά λέει στους Δημους: ολοκληρώστε τον πολεοδομικο σχεδιασμό και εντάξτε ό,τι ειναι να εντάξετε στο σχέδιο, για να υπάρχει μια βάση συζήτησης.

 

Οπότε μετα έχουμε δύο περιπτώσεις, αυθαίρετα που θα έχουν ενταχθεί στο τελικο σχέδιο πολης, και αυθαίρετα που δεν θα εχουν ενταχθεί.

 

Για τα πρώτα, ισως με κάποια καταβολή νέου προστιμου ένταξης στο σχέδιο το θέμα θα κλείσει. Για τα δευτερα η παράγραφος γ προβλέπει υποχρεωτική εξασφάλιση αρτιότητας. (Προβλέπω μαζικές οικειοθελείς καεδαφίσεις)

 

Κι εγώ ερμηνεύω: μέχρι να ολοκληρωθεί αυτη η διαδικαασία, τα αυθαιρετα θα είναι εξασφαλισμένα ως ενταγμένα στον 4014.

 

Kαι αναρωτιέμαι: Στα εξ αδιαρέτου να μεταβιβάσω/πουλήσω δεν μπορώ, πειράζει τουλαχιστον να ειμαι εξασφαλισμένος ως προς την κατεδάφιση? Δηλαδή τι άλλο ειναι το εως τώρα πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης?

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με τα εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου με πολλούς ιδιοκτήτες, μου φαίνεται ένας αιώνας. Δεν είμαι σίγουρος όμως : Εάν ο πελάτης μας δώσει την Υ.Δ. (σύμφωνα με το Υπόδειγμα) ότι έχει στην διάθεσή του την συναίνεση των άλλων συνιδιοκτητών εμείς προχωράμε στην δήλωση υπαγωγής η πρέπει να έχουμε και τις Υ. Δηλώσις και όλων των άλων συνιδιοκτητών ( σύμφωνα με το Υπόδειγμα) ;

Μα αν όντως ο πελάτης έχει την συναίνεση των συνιδιοκτητών (στα λόγια) τότε τι τον εμποδίζει να την πάρει και γραπτώς με τις υπογραφές τους? Συναίνεση υπάρχει όταν υπάρχει ΥΔ του κάθε συνιδιοκτήτη που λέει "είμαι ο Α και δέχομαι να τακτοποιήσει ο Β το αυθαίρετο του στην τάδε συνιδιοκτησία μπλα μπλα υπογραφή Α" και όχι "είμαι ο Β και μου είπε ο Α ότι δέχεται να τακτοποιήσω μπλα μπλα υπογραφή Β". Εϊναι σαν να πάω εγώ στην τράπεζά σου και να δείξω ΥΔ ότι "ο thpetrogiannis με εξουσιοδοτεί να κάνω ανάληψη από τον λογαριασμό του". Δεν είναι δυνατό να το δεχτούν γιατί δεν φαίνεται πουθενά ότι εσύ έχεις συμφωνήσει και υπογράψει για να γίνει αυτό. Και ούτε γίνεται να το κάνουν δεκτό με το σκεπτικό ότι αν λέω ψέμματα τότε θα το καταλάβεις και θα με καταγγείλεις γιατί εγώ θα επιμείνω ότι τη στιγμή που έκανα την ΥΔ μου είχες δώσει το ΟΚ. Πως θα αποδειχτεί ότι δεν το έδωσες ποτέ? Μπαίνουμε μετά σε λογικές τύπου απόδειξέ μου ότι δεν είσαι ελέφαντας. Γι' αυτό οποιαδήποτε ΥΔ αναφέρεται σε κάποιον άλλο χρειάζεται την υπογραφή του άλλου για να έχει βάση και ισχύ. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Faethon, την ψευδή δήλωση στην περίπτωση που φέρεις ως παράδειγμα την κάνει ο ιδιοκτήτης, αλλά θα πρέπει επομένως και βασιζόμενος σε αυτήν να υποβάλλεις τοπογραφικό ΜΟΝΟ της δική του ιδιοκτησίας ή αν εμφανίζει το όλο αγροτεμάχιο ως δικό του, θα πρέπει να προχωρήσεις στην αποτύπωση και δήλωση στο όνομά του ΌΛΩΝ των αυθαιρέτων κατασκευών που υπάρχουν μέσα σε αυτό.

Πέραν αυτού θεωρώ δεδομένο ότι κανείς Τοπογράφος ή Πολιτικός Μηχανικός που ασχολείται με την εκπόνηση τοπογραφικών διαγραμμάτων και σέβεται την εργασία του, αγνοεί τον ενδελεχή έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας του ακινήτου.

Συμφωνώ και το έχω πει και παλαιότερα. Αλλά αν βρεθεί τοπογράφος, εγώ θα έχω πρόβλημα;

Υπενθυμίζω πως δεν κάνω ούτε υπογράφω τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσουμε οτι ο νόμος δεν μιλάει για συναίνεση συνιδιοκτητών ! Δεν απαιτείται !

 

Αντιγράφω άρθρο 24 παρ 6 :

 

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατα- σκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υ- ποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι α- παραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

 

Αλλά το γήπεδο είναι ένας γιγάντιος κοινόχρηστος χώρος καθότιν δεν έχουν συσταθεί οριζόντιες και κάθετες ιδιοκτησίες :???:

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, ο βουλευτής αναφέρθηκε και στο θέμα της οριζόντιας ιδιοκτησίας. "Το 1992 καταργήθηκε η κατάτμηση με κάθετη δόμηση εκτός σχεδίου. Σήμερα, σε ένα αγροτεμάχιο έχουν κατασκευαστεί τρία, τέσσερα και πέντε αυθαίρετα κτίσματα. Δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, γιατί υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία. Ένας το νομιμοποιεί, ο άλλος δεν το νομιμοποιεί ή κάποιο έχει άδεια. Αν εφαρμόσουμε την κάθετη δόμηση, σκεφτείτε ότι τα έσοδα του κράτους, κατά την εκτίμησή μου, θα είναι πάνω από 500 εκατομμύρια ευρώ, με αναλογία εισφοράς μετά τη συμβολαιογραφική πράξη 3% επί της αντικειμενικής αξίας".

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.