Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Παντος ο νόμος αναφερει

για όλους τους χώρους σε

υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν α-

ποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός

συντελεστής 50%.

 

Πολεοδομικά όροφος

23. 'Οροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, στα οποία διαχωρίζεται από διαδοχικά δάπεδα καθ' ύψος.

 

Οπότε, συμφωνα με τον ορισμό , η σοφίτα ανεξαρτητως ύψους δεν λογίζεται σαν όροφος και πέρνει 0,5

Edited by steve100
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει ορισμός "σοφίτα"

Προσπάθησα να εξηγήσω (?) αυτό που είπαν στον συνάδελφο!!!!

 

Σωστός, το έψαξα για τον ορισμό της σοφίτας και ... όντως δεν υπάρχει! Απλά το "χώρος κάτω από στέγη" το είχα πολύ συνηθισμένο για να επεξηγήσω την σοφίτα.

Πάντως, εγώ έχω "κολλήσει" τις υποθέσεις με τις σοφίτες μέχρι να βγει κάτι οριστικό (αν βγει). Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, γιατί είμαστε και εκτεθειμένοι στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι?Αν στην αδεια δεν ειχε στεγη αλλα δωμα και κατασκευαστηκε σοφιτα,υπολογιζετε με αναλυτικο προυπολογισμο και τη στεγη?

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, τώρα που αναβαθμίστηκε το προγραμμα του ΤΕΕ:

Για νομιμα υπάρχουσες στέγες που ομως έχουν υπερβει το μεγιστο υψος στεγης στην περιοχή κατα την κατασκευή (χωρις υπερβαση του μεγιστου επιτρεπομενου της περιοχής για κτιρια δηλ. κατασκευαστηκε 2,60 αντι για το μεγιστο 2,00μ για στεγη αλλά εντός του μεγιστου των 15,50μ), δηλώνουμε τα τετραγωνικά της στεγης σαν βοηθητικο χωρο με μοναδικη παραβαση υπερβαση υψους με συντελεστη 0,20? Το ποσοστο υπερβασης υψους στην περιπτωση ειναι 0,60/2,00 ή 0,60/15,50?

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι?Αν στην αδεια δεν ειχε στεγη αλλα δωμα και κατασκευαστηκε σοφιτα,υπολογιζετε με αναλυτικο προυπολογισμο και τη στεγη?

Εγω προσωπικα οχι, καθως στην ουσια οταν λεμε σοφιτα προκειται για επιπλεον οροφο ο οπποιος καλυπτεται με στεγη αντι για πλακα. Αν ειχαμε δημιουργια οροφου χωρις στεγη, θα υπολογιζες με αναλυτικο την πλακα οροφης?

Νομιζω οτι αναλυτικο στη στεγη κανεις μονο οταν την κατασκευαζεις πανω απο την πλακα χωρις προσβασιμο χωρο υπο αυτης.

Link to comment
Share on other sites

μια απορια..αν αντι στεγης (υπαρχουσα αδεια) εχει κατασκευαστει σοφιτα εχουμε και αλλαγη χρησης περα απο υπερβαση δομησης και υψους?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κανένα νέο με το υψος? μόλις έχασα μια σοφίτα από συνάδελφο γιατί έδωσε 0,5 για όλο το εμβαδόν, ενώ τμήματα της σοφίτας υπερβαίνουν το 2.40..ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι ο άλλος μηχανικός του έβγαλε το πρόστιμο λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

Παντος ο νόμος αναφερει

για όλους τους χώρους σε

υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν α-

ποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός

συντελεστής 50%.

 

Πολεοδομικά όροφος

23. 'Οροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, στα οποία διαχωρίζεται από διαδοχικά δάπεδα καθ' ύψος.

 

Οπότε, συμφωνα με τον ορισμό , η σοφίτα ανεξαρτητως ύψους δεν λογίζεται σαν όροφος και πέρνει 0,5

Νομίζω είναι ότι ποιο σωστό και τεκμηριωμένο έχω ακούσει. Από την στιγμή που δεν υπάρχει ορισμός για την σοφίτα αλλά υπάρχει για τον όροφο τότε οταν δεν υπάρχει πλάκα πρεπει να θεωρειται σοφίτα ανεξάρτητα αν κάποια τμήματα είναι πανω απο 2,40. Προσωπικά θα τα βάζω όλα με 0,5 , δεν μιλάμε τώρα να ειναι κατι 4 μέτρα ύψος , αλλά δεν θα ασχοληθώ αν καπου ειναι 2,40 , κάπου 2,80 κάπου 2,10. Με καλύπτει ο ορισμός του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.