Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

έχω εκδώσει μια βεβαίωση μεταβίβασης η οποία έληξε επειδή σκοτώνονται οι συμβαλλόμενοι για το συμβόλαιο. Είχα κάνει και ρύθμιση αυθαιρέτων πριν την εκδώσω... Τι πρέπει να κάνω τώρα?

α. Νέα δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ

β. Διόρθωση ημερομηνίας αυτοψίας στην ήδη καταθεμένη δήλωση? (το πρόστιμο έχει πληρωθεί εφάπαξ 20/6 κι εγώ είχα εισάγει ηεμομηνία αυτοψίας 25/5...

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέα εισαγωγή των δεδομένων στο ΤΕΕ (χωρίς να σημπληρωθεί κανένα ΦΚ), νέα ημερομηνία αυτοψίας (καλό είναι να κάνεις αυτοψία!), νέα αμοιβή για την βεβαίωση (εσύ κρίνεις το ποσό), και μηδενικό πρόστιμο (εφόσον δεν υπάρχει καμία νέα αυθαιρεσία).

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορώ να κάνω κι εγώ μία ερώτηση; Σε κτίσμα παλιό (προ του 55), λιθόκτιστο, ο ιδιοκτήτης έχει ανακατασκευάσει τον ένα τοίχο με τσιμεντόλιθους πριν από λίγα χρόνια. Βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας μπορώ να δώσω ή πρέπει να τακτοποιήσω την εργασία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση Με το γράμμα το Νόμου αν δεν έχει βγάλει άδεια νομιμοποίησης περιγράμματος του κτισματος κα στην συνέχεια άδεια επισκευής ή μικρής κλίμακας , πρόκειται για αυθαιρεσία Τώρα αν δεν είναι ορατή από Α/Φ η παράβαση δηλαδή είναι επισκευή εντός του περιγράμματος του παλαιού κτηρίου να πω την αμαρτία μου εγώ μπορεί να του έδινα την βεβαίωση ειδικά αν ήταν σε μη κεντρικό σημείο το κτίσμα πχ σε αγρόκτημα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία είναι αλλά δεν επηρεάζει δόμηση/κάλυψη/όγκο.

Άρα αν λυθεί το θέμα απόδειξης του προ '55, προσωπικά θα έδινα βεβαίωση....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Θέλω να εκδόσω μια βεβαίωση μεταβίβασης για ένα γήπεδο, το οποίο είναι συνιδιοκτησία α) 50% σε φυσικό πρόσωπο και β) 50% σε κληρονόμους. Η χρήση της βεβαίωσης θα είναι για τη μεταβίβαση του ποσοστού του συνιδιοκτήτη (α). Οι κληρονόμοι (β) δεν έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

Στην καρτέλα του συστήματος του ΤΕΕ όπου συμπληρώνονται τα στοιχεία των ιδιοκτητών, τους συνιδιοκτήτες (β) θα τους δηλώσω σαν κληρονόμους Τάδε και με τι στοιχεία (ΑΦΜ , διευθύνσεις , κτλ) ή ονομαστικά τον κάθε έναν με το ποσοστό που του αναλογεί; Επίσης σε περίπτωση που δεν είναι συνεργάσιμοι στο να μου δώσουν στοιχεία τους(λόγω διαμάχης με τον συνιδιοκτήτη α) πως θα μπορούσα να κινηθώ;

Ελπίζω να έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με αδιανέμητο κτήμα αρκετά μεγάλο όπου υπήρχαν παραπάνω από 30 κληρονόμοι και ο πελάτης μου είχε το 20% Ηταν αδύνατον να βρεθούν όλοι οι δικαιούχοι που πολλοί ήταν και στο εξωτερικό Εγώ έκανα το εξής που δεν ξέρω αν είναι σωστό , αλλά το έκανα Εβαλα 100 % το πελάτη μου και έγραψα τα στοιχεία αυτού μόνο και στην τεχνική έκθεση περιέγραψα την κατάσταση και έγραψα το ποσοστό του πελάτη μου όπως και στα αρχικά στοιχεία του τίτλου (περιγραφή ) που βγαίνει πάνω στην βεβαίωση Δεν ειχα άλλη λύση Προφανώς στο ΤΕΕ δεν έχουν σκεφτεί τι γίνεται σε αυτήν την περιπτωση των πολλών συνιδιοκτητών

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον George.

Αυτό είναι για εμένα η καλύτερη λύση.

Δε μιλάμε για περίπτωση παρανομίας όπου απαιτείται συναίνεση του συνιδιοκτήτη για να διατηρηθεί.

 

Μιλάμε για μία εντελώς σύννομη κατάσταση, για μία σύννομη διαδικασία (αγοραπωλησίας), η οποία δε μπορεί να σκοντάψει στο ότι κάποιος συνιδιοκτήτης είναι στο Τιμπουκτού ή είναι θυμωμένος επειδή παλιότερα η μπουγάδα της γιαγιάς λέρωνε τα κάγκελα της άλλης γιαγιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μόλις αντιλήφθηκα , ότι στις βεβαιώσεις νομιμότητας που έχουν εκδοθεί ,παρότι βρίσκονται σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, στη καρτέλα πρόσθετα στοιχεία, η συμφωνηθείσα τιμή δεν έχει κλειδώσει . η ερώτηση μου αφορά για τις πρώτες τις αρχικές δηλώσεις που κάναμε μέσω συστήματος που ήταν όλα ρευστά ακόμη.

αν βγάλαμε μια βεβαίωση για παράδειγμα το ιανουάριο, για κάποιο συγγενή , και είχαμε βάλει τότε μια τιμή, τώρα που θυμήθηκε ο συγγενής να μας πληρώσει, δε μπορούμε να αλλάξουμε αυτό το ποσό( να βάλουμε μικρότερο ποσό) και να κάνουμε ένα νέο συμφωνητικό?

 

ή μήπως το αρχικό ποσό που βάλαμε τότε, έχει περαστεί κάπου μέσα στο σύστημα και δεν μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.