Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά δεν είπες αν εχει γινει συσταση καθετης..με αποκλειστικες χρήσεις

ωστε πλεον να σε απασχολει μονο το δικό σου...

1) ΥΔΚΧ + ΥΥ για τα εντός κάλυψης

2) ΥΔΚΧ + ΥΥ + ΥΚ για τα εκτός κάλυψης (δεν είμαι σίγουρος για την υπέρβαση ύψους σε αυτην την περίπτωση μιας και

δεν ξερω αν συνεχίζεται η ΥΔ εκτός κάλυψης και στους άνω οροφους, αν ναι βάλε, αν όχι εγώ δεν θα έβαζα)

 

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Κατά τα γραφόμενα στο συμβόλαιο που έχει ο ιδιοκτήτης, υπάρχει σύσταση ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ιδιοκτησίας, κατά την οποία "έγινε αποκλειστικός κύριος, νομέας και κάτοχος, ενός αυτοτελούς και διαιρετού χώρου από ένα συγκρότημα...."

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν με καλύπτει η οριζόντια σύσταση? Χρειάζομαι και κάθετη? Γιατί (Δημήτρη)?

Όσον αφορά για την ΥΥ, θα τα βάλω όλα με ΥΥ, για να συνεχίζω να κοιμάμαι ήσυχος. :smile:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

καλή ειναι η συσταση οριζ. ιδιοκτησίας, αλλά ...δεν φτάνει....

Η σύσταση ειναι η "ταυτότητα" του ακινήτου,

αλλά αποκλείεται να μην έχει στο συμβόλαιο καποια , έστω απλή, αναφορα στο νδ 1024

και πρεπει σίγουρα να το αναφερει κάπου...αφου εχτισες "κατα παραταξη"

Αυτο που σε ενδιαφέρει είναι αν εχουν καθορισθεί με το συμβόλαιο οι "αποκλειστικές χρησεις στον ακάλυπτο" για να μπορείς να δηλωσεις μονος σου "χωρις συναινεση", ό,τι εκανες

είτε εκτος περιγράμματος της οικοδομής

είτε στον "δικο σου" ακάλυπτο...

Μηπως υπαρχει αναφορα στο οριστικό σε καποιον κανονισμό , που τα προβλέπει ήδη και τον οποίο εσυ "αποδεχθηκες" με το οριστικό?...

Διαβασε το οριστικο μηπως γραφει κατι...

Μάλλον ετσι είναι, τουλάχιστον αυτή είναι η ορθή και τυπική σειρα των πραγμάτων...και πρέπει να υπαρχει κανονισμός αφου πρόκειται για "συγκρότημα" και εχει προηγηθει των οριστικών συμβολαίων ο κανονισμός για φορολογικούς λόγους....

Ελπίζω να εχουν και οι λοιποί να τακτοποιησουν, οπότε εισηγείσαι και προς αυτούς τα "δεοντα" τα οποία αναλαμβάνεις

ειτε μονος σου. :smile: ....είτε απο κοινού με ετερον συνάδελφο.. :sad: .....

 

Για το αν θα κοιμάσαι ...ήσυχος......

θα μας πείς πρώτα αν εχεις αυθαιρεσιες στον ακάλυπτο και αν μπορεις να τις τακτοποιησεις μονος σου...

Μετα...ο συνονόματος μου διοσιφιδις [την καλημερα μου] θα βάλει ..το κερασάκι.... στη συζήτηση...

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία αποθήκη στον εξώστη που έγινε με αλουμίνιο, κεραμίδι και από την μία πλευρά κανονικά χτιστό... Το περνάω σαν πρόχειρη κατασκευή;

 

Επίσης, στον γεωγραφικό εντοπισμό, εντός πόλης χωρίς να χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό, κάνω το περίγραμμα όλου του οικοπέδου κι ας τακτοποιώ μόνο το ένα διαμέρισμα εκεί, σωστά;

Βέβαια, δεν μπορώ να περάσω συντεταγμένες γιατί δεν υπάρχουν και όσες φορές και αν κάνω το πλαίσιο, πέφτω αρκετά τετραγωνικά οικοπέδου από αυτά που αναφέρονται στο τοπογραφικό... Πειράζει;

 

Τέλος, για να δείξω ότι τακτοποιώ μόνο αυτό το διαμέρισμα από όλο το οικόπεδο και την πολυκατοικία, χρειάζεται να κάνω κάτι; Ένα περίγραμμα στην κάλυψη ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια βοήθεια για το παραπάνω;

 

Επίσης: Τακτοποιώ διαμέρισμα στο ισόγειο σε πολυκατοικία που έχει ξεμπαζωθεί το υπόγειο και είναι πλέον υπόγειο, ισόγειο, α' όροφος... Τι μέγιστο αριθμό ορόφων περνάω; 2; 3; Τι;

Βασικά δεν έχω καταλάβει ακόμα που χρησιμεύει αυτός ο "μέγιστος αριθμός ορόφων"!

Link to comment
Share on other sites

κανονικά έτσι είναι αλλά βλέπεις ότι παίρνεις βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την Πολ/μία σου χωρίς κανένα έλεγχο των παραπάνω (μπορεί μερικές Πολ/μίες να το απαιτούν και να το τηρούν)

αλλά γενικά γίνεται ένα κομφούζιο με τους νόμους τις διατάξεις τους γενικούς όρους τους όρους δόμησης τις αποφάσεις τις διευκρινηστικές οδηγίες καιτις εγκυκλίους (ποιές είναι οι διακριτές διαφορές αυτών των εννοιών;- πόσο μπορεί να τις καταλάβει ένας νέος, έστω και επιστήμονας;)

Link to comment
Share on other sites

κανονικά έτσι είναι αλλά βλέπεις ότι παίρνεις βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την Πολ/μία σου χωρίς κανένα έλεγχο των παραπάνω (μπορεί μερικές Πολ/μίες να το απαιτούν και να το τηρούν)

αλλά γενικά γίνεται ένα κομφούζιο με τους νόμους τις διατάξεις τους γενικούς όρους τους όρους δόμησης τις αποφάσεις τις διευκρινηστικές οδηγίες καιτις εγκυκλίους (ποιές είναι οι διακριτές διαφορές αυτών των εννοιών;- πόσο μπορεί να τις καταλάβει ένας νέος, έστω και επιστήμονας ;)

 

'Εχω ένα εξωτερικό WC σε ένα οικόπεδο. Στο οικόπεδο υπάρχει και μία κουζίνα που δεν έχει καθόλου αερισμό και φωτισμό. Στο νόμο θα τα περάσω σαν ΚΥΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ;

Link to comment
Share on other sites

Χάϊδω

το wc και η κουζίνα που αναφέρεις τι αφορούν;

δήλωση αυθαιρέτου καταστήματος;

(ώστε μετά να πάρεις την άδεια λειτουργίας του χώρου, αφού προηγηθεί η έκδοση βεβαίωσης "κύριας χρήσης" από την πολ/μία σου ;)

Αν ναι τα δηλώνεις Κ/Χ

 

Πρόσεξε όμως , γιατί σύμφωνα με το προηγούμενο μήνυμά μου, και σύμφωνα με τον 4014 (που αναφέρει ότι για τη χρήση που δηλώνεται π.χ ¨"κατάστημα" πρέπει να τηρούνται όλοι οι όροι και περιορισμοί της χρήσης, καθώς και της επιτρεπόμενης χρήσης γής της περιοχής του ) μπορεί να μην μπορείς να πάρεις τη βεβαίωση "κύριου χώρου"

Επομένως μίλησε με την Πολ/μία σου πρώτα

 

δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να το προσθέσω ως υ.γ στο παραπάνω οκ

 

υ.γ ώστε αναλόγως της απάντησης της πολ/μίας σου, να ενημερώσεις τον πελάτη σου, ήτοι ότι αν το δηλώσει απλώς δεν έχει τις "πολεοδομικές κυρώσεις" -πρόστιμα κλπ, ήτοι ότι, αν η Πολ/μία σου συμφωνεί -να σου δώσει β Κ/Χ, ότι πέραν αυτών περί κυρώσεων κλπ μπορεί να πάρει και την άδεια λειτουργίας του χώρου

 

Είχα κάπως αντίστοιχη περίπτωση και μάλωσα με τον πελάτη μου

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.