Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Οικονομία χρόνου στη μία, καλύτερη περιγραφή και εποπτική διαδικασία στο άλλο.

Όπως και να το κάνεις, το ίδιο θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπίζω περίπτωση στην οποία έχει μεγαλώσει ο χώρος του μηχανοστασίου κατά 2,5 τ.μ. δίπλα ακριβώς από την απόληξη του κλιμακοστασίου.Αρχικά το σύνολο του χώρου(μηχανοστάσιο & απόληξη) φαινόταν 19,50 και με υψος 2,20 μ. ενώ στην πράξη έχει γίνει 22,00τ.μ. και με μέσο ύψος 2,55 μ.

Πως δηλώνεται ο χώρος αυτός??Στην άδεια δεν είχε μετρήσει σε δόμηση ο χώρος αυτός..Θεωρώ ότι έχω ΥΔ και ΥΥ μόνο στα 2,5 τ.μ. και ΥΥ χωρίς ΥΔ στα 19,50??Παίρνει μειωτικό συντελεστή ο χώρος αυτός??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συγγνώμη αλλά έχω μια περίπτωση που δεν την βρίσκω στο τόπικ………

Έχω έναν ανελκυστήρα που δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια. Το οικόπεδο έχει εξαντλήσει τους συντελεστές. Το κτίριο έχει ισόγειο- 1ο -2ο . Ο εν λόγο ανελκυστήρας εξυπηρετεί τον 1ο και τον 2ο όροφο.

1. Έχω πάρει υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους συνιδιοκτήτες του οικόπεδου.

2. Η αίτηση θα γίνει από τους ιδιοκτήτες του 1ου και του 2ου ορόφου.

3. Ο φέρον οργανισμός του φρεατίου είναι από μεταλλική κατασκευή οπότε πάω με αναλυτικό. Το ασανσέρ όμως πως το υπολογίζω και αν πάει με αναλυτικό και αυτό με βάση ποιες τιμές? Από ότι έχω υπολογίσει με βάση το εγκ 8/90 μου βγαίνει γύρο στο 5000,00 οπότε 500,00€ λοιπες παραβάσεις….. μόνο τόσο για έναν ανελκυστήρα?

4. Χρειάζεται η/μ ?

5. Χρειάζεται κάτι άλλο στην πορεία? Εννοώ όσο αναφορά μετά την ρύθμιση για τον ανελκυστήρα?

Edited by ΜΕΜΟΣ ΜΟΣΧΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση...

Πελάτης αγόρασε διαμέρισμα 1ου ορόφου. Όταν έκανε τακτοποίηση Η/Υ με Ν.3843 διαπίστωσε ότι η άδεια αναφέρεται στο διαμέρισμα του σαν να είναι Ισόγειο.

Προφανώς γιατί το 'υπόγειο' έγινε ισόγειο.

Το ερώτημα μου είναι : μπορεί να το ρυθμίσει με Ν.4014 ή όχι;

Αν ναι, πως? Με 13 και αναλυτικό για το ξεμπάζωμα του υπογείου;

 

Και μια που ρώτησα για το ξεμπάζωμα... εάν έχω πολυκατοικία, στον αναλυτικό υπολογίζω όλο τον χώρο του οικοπέδου ή περιορίζομαι με καποιο τρόπο στο χώρο που αφορά το συγκεκριμένο διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

@tasxan

Η αυθαίρετη κατάσταση που περιγράφεις έχει προκληθεί είτε λόγω ξεμπαζώματος, είτε λόγω διαφορετικής υλοποίησης των σταθμών. Κανονικά πρέπει όλοι οι ιδιοκτήτες να κάνουν μία κοινή δήλωση...

Όμως, εσένα και τον ιδιοκτήτη σου τί σε νοιάζει; Η ιδιοκτησία του δεν έχει αλλάξει σε όγκο, κάλυψη, δόμηση (εκτός αν έχει πλέον εξώστες) - βεβαίωση λαμβάνει κανονικά.

Πρόβλημα έχει ο ιδιοκτήτης των "υπογείων"...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θέτω ερώτημα προς συζήτηση και κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

 

Το 1982 σε γήπεδο εκτός οικισμού άρτιο κατά παρέκκλιση (ως γήπεδο προυφιστάμενο του 1964) και οικοδομήσιμο εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ανέγερση διώροφης οικοδομής με χρήση κατοικία. Επιτρεπόμενη στο γήπεδο, δόμηση-κάλυψη με τις τότε διατάξεις 150 τ.μ.

 

Η αρχική επιφάνεια γηπέδου ήταν 1800 τ.μ. Στη συνέχεια, το 1983, αφού είχε εκδοθεί η Ο.Α., η ιδιοκτήτρια μεταβιβάζει το ήμισυ του γηπέδου στην κόρη της. Στο τμήμα γηπέδου που παραχώρησε εκδόθηκε νέα οικοδομική άδεια (άγνωστο πως).

 

Όσον αφορά την αρτιότητα, ουσιαστικά απωλέσθη, διότι μετά την μεταβίβαση δεν ισχύει η ημεροχρονολογία που δημιούργησε την παρέκκλιση. Άρα, θεωρώ πως το κτίριο της αρχικής οικοδομικής άδειας, σήμερα βρίσκεται σε ένα μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο γήπεδο και φυσικά σε μικρότερης επιφάνειας γήπεδο.

 

1) Στο προαναφερθέν κτίριο υπάρχουν αυθαιρεσίες. Μετά την προηγούμενη τοποθέτηση μου εκτιμώ ότι θα πρέπει να το θεωρήσω εξολοκλήρου αυθαίρετο και να υπολογίσω το πρόστιμο τακτοποίησης για όλη την οικοδομή.

2) Σαν δεύτερη σκέψη, ως μηχανικός, έχω το δικαίωμα να αμφισβητήσω μια διοικητική πράξη (οικοδομική άδεια) και να ισχυριστώ ότι δεν την λαμβάνω υπόψη, παρά το ότι δεν έχει ακυρωθεί με πράξη της διοίκησης; (φυσικά υπάρχει ανά πάσα στιγμή κίνδυνος ακύρωσής της).

3) Στο ενδεχόμενο που ληφθεί υπόψη η αρχική οικοδομική άδεια, υπάρχει κάποια σκέψη για το πώς θα μπορούσε να υπολογιστεί το πρόστιμο σχετικά πάντοτε με τους συντελεστές προσαύξησης (5,,6,7 )

 

Σε αναμονή απάντησης από το ΤΕΕ που από ότι φαίνεται δεν θα έρθει ποτέ, Συνάδελφοι επαναφέρω τη δημοσίευση μου για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω περίπτωση στην οποία έχει μεγαλώσει ο χώρος του μηχανοστασίου κατά 2,5 τ.μ. δίπλα ακριβώς από την απόληξη του κλιμακοστασίου.Αρχικά το σύνολο του χώρου(μηχανοστάσιο & απόληξη) φαινόταν 19,50 και με υψος 2,20 μ. ενώ στην πράξη έχει γίνει 22,00τ.μ. και με μέσο ύψος 2,55 μ.

Πως δηλώνεται ο χώρος αυτός??Στην άδεια δεν είχε μετρήσει σε δόμηση ο χώρος αυτός..Θεωρώ ότι έχω ΥΔ και ΥΥ μόνο στα 2,5 τ.μ. και ΥΥ χωρίς ΥΔ στα 19,50??Παίρνει μειωτικό συντελεστή ο χώρος αυτός??

Όπως τα λες, εγώ θα βαζα και μειωτικό ΒΧ.

Αλλά, πολυκατοικία δεν είναι; Γιατί ασχολείσαι με το μηχαν/σιο και το κλιμ/σίο που είναι κοινόχρηστοι χώροι; Δεν επηρρεάζουν κανένα...

Καλημέρα. Συγγνώμη αλλά έχω μια περίπτωση που δεν την βρίσκω στο τόπικ………

Έχω έναν ανελκυστήρα που δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια. Το οικόπεδο έχει εξαντλήσει τους συντελεστές. Το κτίριο έχει ισόγειο- 1ο -2ο . Ο εν λόγο ανελκυστήρας εξυπηρετεί τον 1ο και τον 2ο όροφο.

2. Η αίτηση θα γίνει από τους ιδιοκτήτες του 1ου και του 2ου ορόφου.

3. Ο φέρον οργανισμός του φρεατίου είναι από μεταλλική κατασκευή οπότε πάω με αναλυτικό. Το ασανσέρ όμως πως το υπολογίζω και αν πάει με αναλυτικό και αυτό με βάση ποιες τιμές? Από ότι έχω υπολογίσει με βάση το εγκ 8/90 μου βγαίνει γύρο στο 5000,00 οπότε 500,00€ λοιπες παραβάσεις….. μόνο τόσο για έναν ανελκυστήρα?

4. Χρειάζεται η/μ ?

5. Χρειάζεται κάτι άλλο στην πορεία? Εννοώ όσο αναφορά μετά την ρύθμιση για τον ανελκυστήρα?

2. Από όλους τους συνιδιοκτήτες, είναι κοινόχρηστος. Το τι θα πληρώσει ο καθένας είναι άλλο ζήτημα.

3. Γιατί διαμαρτύρεσαι; Οι τιμές είναι του 90. Αυτές είπανε, αυτές χρησιμοποιούμε.

4. Για τη ρύθμιση όχι.

5. Κανονικά οι ανελκυστήρες, μετά την εγκατάσταση, ελέγχονται και λαμβάνουν κάποια άδεια λειτουργίας (από τη νομαρχία, ήξερα). Ψάξ το...

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Όλα αυτά είναι σε εκτός σχεδίου περιοχή;

Βασικά η πρώτη άδεια είναι έγκυρη.

Αυτό που πάσχει είναι το συμβόλαιο όπως και η δεύτερη άδεια.

Μπορεί η 2η άδεια να εκδόθηκε στο αρχικό γεωτεμάχιο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Φαέθων η περιοχή ναι είναι εκτός οικισμού. Η δευτερη άδεια εκδόθηκε μετά την γονική παροχή στο άλλο μισό τμήμα. Ακόμα και αν ήθελαν να εκδοθεί στο αρχικό γήπεδο δεν θα μπορούσαν διότι δεν περίσευε συντελεστής δόμησης. Όσο αφορά στην άδεια ναι μεν εκδόθηκε κανονικά αλλά σήμερα αν κινηθεί οποιαδήποτε διαδικασία πχ καταγγελία η άδεια θα πρέπει λογικά να ανακληθεί ή να ακυρωθεί; Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν σαφής οδηγιες για τον υπολογισμο προστίμου σε τέτοια περίπτωση. Κατά τη γνώμη μου το κτίριο έχει καταστεί αυθαίρετο αλλα με οικοδομική άδεια. Πως θα τεθουν όμως οι συντελεστές υπερβάσεων σε ένα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο σύμφωνα με τη σημερινή κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση από τα παλιά γιατί μέχρι να ρθει δουλεία θα τα έχω ξεχάσει όλα :sad: πολύ πιθανό να έχει απαντηθεί αλλά δε μπορώ να το βρω τώρα, εξωτερική σκάλα σε μεζονέτα υπολογίζεται με αναλυτικό?

 

και κάτι ακόμη το οποίο δε γνωρίζω, αποθήκη εκτός σχεδίου η οποία τακτοποιείτε με το 4014, πόσο εύκολο είναι να πάρει ρεύμα από τη ΔΕΗ. ξέρει κανείς τι γίνεται σε περιπτώσεις τέτοιες εκτός σχεδίου, κατά πόσο η ΔΕΗ δηλαδή σε συνδέει εύκολα ή δύσκολα με το δίκτυο της, με το σκεπτικό ότι το δίκτυο της ΔΕΗ δε φτάνει παντού και μήπως επιβαρύνεται extra ο πελάτης με χρηματικό ποσό ώστε να συνδεθεί στο δίκτυο? ευχαριστώ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.