Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι..πιστευετε εξωτερικη μεταλλικη σκαλα που συνδεει τον οροφο με την ταρατσα εκτος σαν λοιπες παραβασεις που ειναι και το πιο λογικο να υπολογιστει,μπορει εναλλακτικα να υπολογιστει σαν υπερβαση δομησης?

 

αν αντι για 500 ευρώ που θα βγει το πρόστιμο για μια παράβαση αναλυτικού, μπορει να βγεί μικρότερο με θεώρηση ως ΥΔ.ΒΧ και Υ.Κ. πρέπει να το δεις. Σε μικρές τιμές ζώνης και προ 83 ίσως να συμφέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά σε μια περίπτωση που έχω υπόγειο που είναι ξεμπαζωμένο από τις 3 πλευρές αλλά από την μια είναι κανονικά όπως στην άδεια και θέλω να το δηλώσω ως κατάστημα σε κτίριο όμως που στο ισόγειο υπάρχει χρήση καταστήματος και στον όροφο κατοικία, τι θα υπολογίσω τελικά? Θα πάρω το 50% σαν βοηθητικός χώρος χωρίς αλλαγή χρήσης( επειδή στην άδεια εχώ τη χρήση του καταστήματος) ή θα υπολογίσω και αλλαγή χρήσης?

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει !!!

Link to comment
Share on other sites

gella

 

Υ.Δ β/χ (δηλ συντ 0.50)

Υ.Δ ποσοστό θα το λογαριάσεις <50% ή 50-100%

αλλαγή χρήσης

και αναλυτικό για ξεμπάζωμα

Link to comment
Share on other sites

αν αντι για 500 ευρώ που θα βγει το πρόστιμο για μια παράβαση αναλυτικού, μπορει να βγεί μικρότερο με θεώρηση ως ΥΔ.ΒΧ και Υ.Κ. πρέπει να το δεις. Σε μικρές τιμές ζώνης και προ 83 ίσως να συμφέρει.

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι δεν ανήκει στις λοιπές παραβάσεις... Γιατί δηλαδή... επειδή είναι μεταλλική;;; Ο ΓΟΚ δεν περιγράφει σαφώς τί γίνεται για τις ανοικτές εξωτ. σκάλες;;; Ασφαλώς ως ΥΔ και σχεδόν σίγουρα ΚΧ...

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 70

Τυφλοί με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω και

πρόσωπα, που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηριες

 

Το βρήκα, το θέμα είναι το δικαιούνται όλοι με 80% αναπηρία. Απ' ότι φαίνεται όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι κύριοι,

 

θα χρειαστώ τα φώτα σας σχετικά με την νομιμοποίηση ενός αυθαιρέτου. Είναι ο δεύτερος όροφος μίας εξοχικής κατοικίας κοντά στο χωριό Δροσιά της Χαλκίδας. Η επιφάνεις του ορόφου αυτού είναι περίπου 70τ.μ. ενώ το οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται εντός σχεδίου είναι 1000τ.μ. Ο μηχανικός ο οποίος

θα αναλάβει τη δουλειά έχει ζητήσει 4500 ευρώ ως προσωπική του αμοιβή. Είναι αποδεκτό το ποσό αυτό; Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο αναμένεται να είναι το ποσό της νομιμοποίησης του χώρου πέραν της αμοιβής του μηχανικού;

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είστε πολιτικός μηχ. που λέτε στην ειδικότητά σας.Μάλλον θα πρέπει να βάλετε την αληθινή. Το πόσο κοστολογεί ο καθένας τη δουλειά του είναι εντελώς προσωπική υπόθεση.Το ποσό του προστίμου θα σας το πει αυτός που θα κάνει την εργασία γιατί μπορεί να ξέρει τις λεπτομέρεις των συνολικών παραβάσεων και των συντελεστών που επιφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.