Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

συνάδελφοι να θέσω και εγώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε σχέση με το τοπογραφικό ή καλύτερα με το εμβαδό του οικοπέδου.. σε οικοδομή-κατοικία εντός σχεδίου το τοπογραφικό αδείας έδειχνε το κτίριο να ισαπέχει από τα γειτονικά όρια 2μ < 2,5 μ βάσει ΓΟΚ 55 που απαιτούσε ελάχιστη δίασταση κτιρίου 8μ.το σχήμα του οικοπέδου εμφανίζεται στο διάγραμμα της αδείας (η άδεια βγήκε το 72) ως ορθογωνικό. στην πράξη όμως ενώ το κτίριο έχει τοποθετηθεί σωστά (σωστές διαστάσεις και περίγραμμα) και απέχει από τη μια πλευρά 2μ , από την άλλη ξεκινά στην πρόσοψη με 2μ απόσταση από το όριο και κατα μήκος του κτιρίου σε βάθος μειώνεται φτάνοντας το 1μ ! πήγα με φίλο τοπογράφο να αποτυπώσω το οικόπεδο για να καταλάβω σε τι οφείλεται αυτή η διαφορά και διαπιστώθηκε πως το σχήμα του οικοπέδου είναι τέτοιο, δηλαδή μαζεύει προς τα πίσω. προφανώς ο παλιός μηχανικός δεν είχε δείξει το σωστό σχήμα του οικοπέδου στην άδεια. εγώ τι κάνω? βάζω παράβαση Δ στο κτίριο παρόλο που τοποθετήθηκε όπως ορίζονταν τότε? ή ακόμα χειρότερα μήπως η άδεια κριθεί ανακλητέα λόγω λάθους αποτύπωσης τοπογραφικού ? έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο? όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει γιατί ειλικρινά έχω προβληματιστεί ιδιάιτερα.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι να θέσω και εγώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε σχέση με το τοπογραφικό ή καλύτερα με το εμβαδό του οικοπέδου.. σε οικοδομή-κατοικία εντός σχεδίου το τοπογραφικό αδείας έδειχνε το κτίριο να ισαπέχει από τα γειτονικά όρια 2μ < 2,5 μ βάσει ΓΟΚ 55 που απαιτούσε ελάχιστη δίασταση κτιρίου 8μ.το σχήμα του οικοπέδου εμφανίζεται στο διάγραμμα της αδείας (η άδεια βγήκε το 72) ως ορθογωνικό. στην πράξη όμως ενώ το κτίριο έχει τοποθετηθεί σωστά (σωστές διαστάσεις και περίγραμμα) και απέχει από τη μια πλευρά 2μ , από την άλλη ξεκινά στην πρόσοψη με 2μ απόσταση από το όριο και κατα μήκος του κτιρίου σε βάθος μειώνεται φτάνοντας το 1μ ! πήγα με φίλο τοπογράφο να αποτυπώσω το οικόπεδο για να καταλάβω σε τι οφείλεται αυτή η διαφορά και διαπιστώθηκε πως το σχήμα του οικοπέδου είναι τέτοιο, δηλαδή μαζεύει προς τα πίσω. προφανώς ο παλιός μηχανικός δεν είχε δείξει το σωστό σχήμα του οικοπέδου στην άδεια. εγώ τι κάνω? βάζω παράβαση Δ στο κτίριο παρόλο που τοποθετήθηκε όπως ορίζονταν τότε? ή ακόμα χειρότερα μήπως η άδεια κριθεί ανακλητέα λόγω λάθους αποτύπωσης τοπογραφικού ? έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο? όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει γιατί ειλικρινά έχω προβληματιστεί ιδιάιτερα.ευχαριστώ

 

εγω βρηκα λαθος τοπογραφικο...μεγαλες αποκλισεις...

 

καποιος αλλος μηχανικος μου ειπε οτι επειδη ειναι εντος σχεδιου και εχει ΟΑ να μην κοιταξω καθολου το τοπογραφικο...ετσι κ αλλιως δεν απαιτειται μετεπειτα σαν σχεδιο..

 

 

Το σκεφτηκα και δε μου φανηκε ασχημη ιδεα..εχω προβληματιστει κ γω...αν ηταν εκτος δεν ξερω τι θα εκανα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση οικοδομής με Ο.Α.προσθήκης Β' ορόφου και Γ' ορόφου στον Γ' όροφο στον οποίο προβλεπόταν κατοικία 15 τ.μ. με η/χ άλλων 10 τ.μ. Στην πράξη έκλεισε φυσικά ο η/χ και κατασκευάστηκαν άλλα 83 τ.μ. αυθαίρετα (κατ'επέκταση τα 69 και καθ'ύψος τα άλλα 14) δημιουργώντας τελικά τα εξής:

1) Μια κατοικία 54 τ.μ. (αυτή με τον κλεισμένο η/χ και το νόμιμο τμήμα της των 15 τ.μ. της Ο.Α) (Την ονομάζουμε Γ-1)

2) Άλλη μια κατοικία επίσης 54 τ.μ. με 40 τ.μ. εξ'αυτών στη στάθμη του 3ου ορόφου και άλλα 14 τ.μ. ως σοφίτα-θα εξηγήσω αμέσως παρακάτω πως). Εντελώς αυθαίρετη αυτή η 2η. (Την ονομάζουμε Γ-2).

Πάνω από αυτές τις κατασκευές (και τις δύο), έγινε επίσης αυθαίρετη στέγη (κεραμοσκεπή) τμήμα της οποίας πάνω από τη Γ-2 ιδιοκτησίας είναι προσβάσιμο και αποτελεί τη σοφίτα των 14 τ.μ.

Οι Γ-1 και Γ-2 είναι υπαρκτές ανεξάρτητες συμβολαιογραφικά ιδιοκτησίες. Έχουν πάρει δηλαδή παρανόμως χιλιοστα με τροποποίηση της σύστασης ορ. ιδιοκτησίας!

Ένα από τα ερωτήματά μου είναι πως χρεώνω το πρόστιμο της αυθαίρετης στέγης; Υποθέτω καταρχήν ότι γίνεται με αναλυτικό υπολογισμό και τελικά προκύπτουν 500άρικα.

1) Θα χρεωθεί ένα 500άρικο σε καθεμιά δήλωση (για την Γ-1 και την Γ-2) αφού επιμεριστεί το κόστος που προκύπτει από τον αναλυτικό προϋπολογισμό στα τ.μ. της στέγης που αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα;

2) Θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση από όλους τους συνιδιοκτήτες του κτιρίου με μοναδική παράβαση την αυθαίρετη στέγη;

3) Θα γίνει ξεχωριστή δήλωση με μόνη παράβαση την αυθαίρετη στέγη αλλά μόνο από τους ιδιοκτήτες των 2 εν λόγω αυθαίρετων διαμερισμάτων του Γ' ορόφου ώστε να χρεωθούν το 500άρικο και οι δύο μαζί;

4) Κάτι άλλο που δε σκέφτομαι;

 

Η συνολική στέγη όπως είδα στον εντοπισμό του συστήματος αυθαιρέτων, είναι ένα συνονθύλευμα από ...μια 4ριχτη, μια 2ριχτη και μια μονόριχτη που δεν έχω ιδέα ποιό τμήμα είναι πάνω από ποιόν χώρο προς το παρόν τουλάχιστον (με μια ματιά που έριξα στην πρώτη γρήγορη αυτοψία). Η αποτύπωση και μόνο της στέγης δηλαδή είναι "επιχείρηση" ολόκληρη. Τέλος πάντων για να υπολογιστεί η υπέρβαση ύψους για την καθεμιά ιδιοκτησία να υποθέσω ότι θα πρέπει να αποτυπωθεί η στέγη πρώτα και να λάβω υπόψη μου το υψηλότερο σημείο της πάνω από κάθε ιδιοκτησία μου (όποιο και αν είναι αυτό);

Link to comment
Share on other sites

Γ-1: 15 τ.μ. νόμιμα (με Ο.Α. και χρήση κατοικίας)+10 τ.μ. κλεισμένος η/χ+29 τ.μ. αυθαίρετα.

Γ-2: 54 τ.μ. αυθαίρετα (είναι σε επαφή με το προηγούμενο κατασκεύασμα τα 40 τ.μ. εξ'αυτών και ως σοφίτα κάτω από την αυθαίρετη στέγη τα υπόλοιπα 14 τ.μ. προσβάσιμα με σωτερική σκάλα ξύλινη από το διαμέρισμα).

Όλα αυτά στο πρώην δώμα των 150 τ.μ. περίπου. Από μια απόληξη μηχανοστασίου και 15+10(η/χ) κατοικία βάση αδείας όλα κι όλα, φτιάχτηκαν τελικά τα παραπάνω και ονομάστηκαν Γ-1, Γ-2.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

Θέλω τη γνώμη σας στο εξής:

σύμφωνα με την αδεια ειχα μία μπαζωμένη βεράντα. Στην πραγματικότητα όμως ξεμπαζώθηκε, διατηρώντας τα περιμετρικά τοιχεία, και αυτό που προέκυψε είναι, ένας χώρος ύψους 1μ. κάτω από την βεράντα, δεν χωράει άνθρωπος εκεί μέσα αλλά ό ιδιοκτήτης τον χρησιμοποιεί για αποθήκευση, Ο χώρος αυτό είναι "επισκέψιμος" μέσω μία πόρτας ύψους 0,80μ.

Αν δεν υπήρχε η πόρτα θα το υπολόγιζα ως μία λοιπή παράβαση, δηλ. 500Ε, ξεμπάζωμα. Τώρα όμως με την πόρτα μήπως πρέπει να το δήλώσω ώς υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

@ tpanag

 

Εφόσον, εκτός από τα 15τμ του Γ-1, όλα τα άλλα είναι αυθαίρετα τμ, γιατί να δηλώσεις και τη στέγη? Αφού υποτίθεται ότι δηλώνεις τα τμ που είναι κάτω από αυτήν τη στέγη, άρα δεν κρίνω ότι πρέπει να μπει και η στέγη.

 

* Το μοναδικό κομμάτι που ίσως θα έπρεπε να μπει ως αυθαίρετο, είναι μόνο το κομμάτι στέγης που είναι πάνω από τα νόμιμα 15τμ, εφόσον η ο.α. έλεγε δώμα και τώρα έχεις στέγη!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως μήπως δηλούμενη έτσι η κεραμοσκεπή, ως στέγη των αυθαίρετων χώρων του 3ου, τώρα οι χώροι αυτοί επιβαρυνθούν με συντ ΥΥ και βγει ψηλότερο το πρόστιμο από ότι με έναν ή δύο αναλυτικούς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.