Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα δε θυμάμαι αν έχει γίνει ξεκάθαρο το θέμα που θα θίξω.

Η απορία μου είναι η εξής για τοπογραφικό εξαρτημένο

εντός ή εκτός οικισμού θα πρέπει να το εντάξω στο σύστημα του ΤΕΕ και να αποδώσω

κρατήσεις για την νόμιμη αμοιβή;Συζητάω για αγροτεμάχιο στο οποίο δεν υπάρχει

κάποια κατασκευή επομένως δε συνδέεται με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά να σε ρωτήσω... Γιατί αναφέρεις το ότι δεν συνδέεται με τον 4014? Αλλάζει κάτι εάν είναι 4014 ή για άλλη δουλειά? ...ενημερωτικά! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απορία μου, αν για απλή συμβολαιογραφική πράξη απαιτείται η ένταξη της αμοιβής μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ.

Για τον νόμο 4014 σίγουρα απαιτείται.Για το άλλο που δε γνωρίζω ρωτάω και ψάχνω για παραπομπή για να ενημερωθώ.

Είναι μήπως παράξενο το θέμα που θέτω;

 

Για την ώρα αυτό που ξαναφρέσκαρα στη μνήμη μου είναι οι διευκρινήσεις σχετικα με τον 3919:

http://portal.tee.gr...rera_orthi2.pdf

 

Με ενδιαφέρει το θέμα γιατί έρχεται ο άλλος ορμόμενος από το Σηφουνάκη και μου λέει 300 ευρώ έχει το τοπογραφικο.

Πρέπει να μπεί ένα φρένο σε όλους αυτούς. Πρέπει όλοι να είμαστε γνώστες για να περιφρουρούμε το επάγγελμα.

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Skeptikos με έχει προβληματίσει σε προηγούμενο πόστ το ίδιο με σένα. Φτάσαμε στο σημείο να δίνουμε προσφορά για τοπογραφικο κανονικά με ΦΠΑ (έκδοση ΑΠΥ ως οφείλουμε) και οι υποψήφιοι πελάτες κάνουν πίσω γιατί δέχονται προσφορά με λιγότερα απο "συναδέλφους" που δεν εκδίδουν καν ΑΠΥ και μάλιστα μας το αναφέρουν ότι δεν θέλουν απόδειξη. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός με +23% και επιπλέον κρατήσεις σε ΤΕΕ (ή τσμεδε, κλπ),όπου κάποιοι λειτουργούν τυπικά και κάποιοι άλλοι όχι. Τελικά το ερώτημα παραμένει. Τοπογραφικά (για συμβόλαια) ή άλλες εργασίες που δεν θεωρούνται από δημόσια αρχή πχ ΥΠΕΚΑ, ΥΔΟΜ κλπ, απαιτείται υπολογισμός νόμιμης αμοιβής με εγγραφή έργου στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Skeptikos με έχει προβληματίσει σε προηγούμενο πόστ το ίδιο με σένα. Φτάσαμε στο σημείο να δίνουμε προσφορά για τοπογραφικο κανονικά με ΦΠΑ (έκδοση ΑΠΥ ως οφείλουμε) και οι υποψήφιοι πελάτες κάνουν πίσω γιατί δέχονται προσφορά με λιγότερα απο "συναδέλφους" που δεν εκδίδουν καν ΑΠΥ και μάλιστα μας το αναφέρουν ότι δεν θέλουν απόδειξη. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός με +23% και επιπλέον κρατήσεις σε ΤΕΕ (ή τσμεδε, κλπ),όπου κάποιοι λειτουργούν τυπικά και κάποιοι άλλοι όχι. Τελικά το ερώτημα παραμένει. Τοπογραφικά (για συμβόλαια) ή άλλες εργασίες που δεν θεωρούνται από δημόσια αρχή πχ ΥΠΕΚΑ, ΥΔΟΜ κλπ, απαιτείται υπολογισμός νόμιμης αμοιβής με εγγραφή έργου στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ?

- Άρα βρίσκεται κι άλλος στην ίδια θέση με εμένα. Το ερώτημα παραμένει, μπορούμε να το θέσουμε και ώς παράδειγμα στη κυβέρνηση για τη πολυπόθητη πάταξη της εισφοροδιαφυγής. Αν και για εμένα θα έπρεπε να το είχαν θίξει ήδη οι πολιτικοί ίσως ο συνάδελφος κ. Σηφουνάκης.

- Σχετικά με αυτούς τους συναδέλφους θα πρέπει να έρθουμε σε επαφή όχι για να τους τιμωρήσουμε, αλλά για να τους βάλουμε να διοικήσουν τα οικονομικά της χώρας. Μα με αυτή τη στάση τους δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος χρέους-δανεισμού-ύφεσης-αναδουλειάς-εκπτώσεων-υποτίμηση του έργου μασ-ανάληψη και φόρτωμα ευθυνών που δεν ανταποκρίνονται στην αμοιβή μας-κ.α.

Μήπως πρέπει να το δούμε πιο ορθά και να απαιτήσουμε μια ξεκάθαρη απάντηση;

Θέλω να μου λυθεί η απορία για να μπορώ να κόβω Α.Π.Υ. και κρατήσεις διαφορετικά αν είναι αντικείμενο της διακριτικής μας ευχέρειας

ας συμπαρασταθούμε στους σαμαρείτες συναδέλφους που απαλάσουν τους πολίτες από την επιβάρυνση του 23% αλλά στο τέλος το κράτος

δε μπορεί να πληρώσει μισθούς και συντάξεις αυτών των πολιτών.

Είναι κρίμα να χάνω μέρες για να καταλάβω πώς θα πληρωθώ. Πρέπει να πάψει αυτό το αράχνιασμα εκτός κι αν μας θέλουν μούμιες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάνε τα τοπογραφικά συμβολαίου ακόμα από τεε οπότε δεν πληρώνεις τίποτα σε κρατήσεις, 200 φορές έχει συζητηθεί το θέμα, ωστόσο φυσικά και κόβεις Α.Π.Υ. τώρα το πώς θα επιβιώσεις στον αθέμιτο κατά τα λεγόμενα σου ανταγωνισμό, δεν μπορώ να βοηθήσω.. όσο για τις ληστρικές εισφορές του τεε..έλεος πια, κάποιοι ζούνε παρασιτικά ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ,ΩΣ ΠΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να "περάσει" από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Δεν πληρώνουμε κρατήσεις - εισφορές γι' αυτό.

Σε κάθε μας δουλειά όμως είμαστε υποχρεωμένοι σε έκδοση ΑΠΥ (ΦΠΑ 23%), αλλιώς ...φοροδιαφεύγουμε!

Ούτε ΦΕΜ καταβάλλουμε!

 

Άκου τώρα και κάτι άλλο....

Είχα κλείσει 15 ημέρες διακοπές σε ένα all inclusive συγκρότημα για την οικογένειά μου με κόστος 15 Χ 140 = 2.100 ευρώ (25.7 - 10.8-). Πήρα χθες τον "ξενοδόχο" τηλέφωνο και "διαπραγματεύθηκα" εκ των υστέρων το ότι, αν δεν μου δώσει απόδειξη για όλες τις ημέρες, τι έκπτωση θα έχω. Με τη μια μου είπε 300 ευρώ κάτω!!!! Συμφώνησα!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ΦΠΑ είναι μεγάλο αγκάθι απο τη στιγμή που ο ελεγκτικός μηχανισμός είναι ανύπαρκτος.

Εδω όμως υπάρχουν και άλλα θέματα όπως τον "σωστό" υπολογισμό της αμοιβής. Αντικειμενικά μιλώντας δεν υπάρχει σωστός υπολογισμός αμοιβής με την υπάρχουσα νομοθεσία και την υπάρχουσα τεχνολογία. Άλλος κάνει το τοπογραφικό με GPS χωρίς στάσεις, αλλος βάζει τα ελάχιστα, άλλος βάζει αυτά που έκανε. Τι να λέμε τωρα, για την ίδια δουλειά έχεις αμοιβές που κυμαίνονται +-100,200,300% ή ότι άλλο θές.

Για μένα πρέπει κατ'αρχήν να απλοποιηθεί το σύστημα αμοιβών, πχ να ενσωματωθούν όλα στο στρέμμα (στάσεις, εξάρτηση κλπ κλπ), να γίνουν βασικές κατηγορίες εντός ή εκτός σχεδίου και να περνάνε όλα τα τοπογραφικά για οποιαδήποτε πράξη μέσω ΤΕΕ. Έτσι μπορεί να πληρώνουμε εισφορές για τα πάντα αλλά τουλάχιστον θα μιλάμε σε μια βάση υγιούς ανταγωνισμού.

Όλα αυτά βέβαια στην Ελλάδα του 2012 φαντάζουν ουτοπία αλλά τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάνε τα τοπογραφικά συμβολαίου ακόμα από τεε οπότε δεν πληρώνεις τίποτα σε κρατήσεις, 200 φορές έχει συζητηθεί το θέμα, ωστόσο φυσικά και κόβεις Α.Π.Υ. τώρα το πώς θα επιβιώσεις στον αθέμιτο κατά τα λεγόμενα σου ανταγωνισμό, δεν μπορώ να βοηθήσω.. όσο για τις ληστρικές εισφορές του τεε..έλεος πια, κάποιοι ζούνε παρασιτικά ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ,ΩΣ ΠΟΤΕ;

 

Γιατί λες δεν περνάνε από ΤΕΕ από την στιγμή που για να γίνει το συμβόλαιο θα χρειασθεί την βεβαίωση από το σύστημα ότι είναι αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.