Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

άσπρος κάμπος μαύρα γίδια..κολλάει δεν κολλάει ο σηφουνάκης είναι και πολύ τσοπάνης..κατα τ'άλλα έξω γίνεται πόλεμος και μάλιστα εδώ σε αυτό το νήμα που γράφουμε ο άλλος διαφημίζει δωρεάν τοπογραφικό και κάποιοι ασχολήστε με ημιτελείς νόμους και με τις παράλογες απαιτήσεις του κατ'επανάληψη παρανομούντος τεε και του καταργηθέν συστήματος αμοιβών,λεπτό τσακιστό δεν θα πάρουν αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από αύριο τοπογραφικά από το googlearth με εξάρτηση από το ktimanet.

 

Δεν το πιστεύω ρε π..στη μου, βγαίνει ο καθε ΜΑΛΑΚΑΣ σηφουνάκης και λέει οτι μαλακία θέλει...

 

Και τον είχα σε εκτίμηση πριν το δω αυτό..

 

θα εκτυπώσω τα πρακτικά και θα τα επισυνάπτω στις ζωγραφιές που θα κάνω αντί για τοπογραφικό.

 

Υ.Γ. αν σοκαρίστηκε κανείς από τις λέξεις μ******* και μαλακία είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό μου.

θα έπρεπε να σοκαριστεί από τα λόγια του σηφουνάκη και του κυριάκου (άλλος μ******* από εκεί..)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε ο ΠΣΔΑΤΜ, μέλος της ΔΕ του ΤΕΕ και εστάλησαν και κάποια email σε Σηφουνάκη και Μητσοτάκη. Επειδή αυτή η κουβέντα έγινε απλά σε μια επιτροπή "κεκλισμένων των θυρών" δε νομίζω και δνε περιμένω ότι μπορεί να γίνει τίποτα άλλο. Οι επόμενες κινήσεις θα γίνουν αν υπάρξει άλλο παρόμοιο "στραβοπάτημα" δημοσίως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο 3- σε δική μου περιπτωση ο ΠΜ που είχε το αυθαίρετο το δήλωσε ως κτιριακό έργο (όχι σαν τοπογραφικό) και με έβαλε συνεργάτη με την προσθήκη τοπογραφικής εργασίας. Έτσι βγήκε και η αμοιβή της τακτοποίησης με τα 6,75 μεροκάματα (τα 1600 κατι ευρω) και η δική μου αμοιβή (του τοπογραφικού)

Εάν κατάλαβα καλά μια εντολή πληρωμής και για ρύθμιση 4014 και για τοπογραφικό.

Όντως είναι αποδεκτός αυτός ο τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Δύο εντολές πληρωμής βγάζει συνάδελφε. Μια για τον ΠΜ που κάνει την τακοτοποίηση και μια για το τοπογραφικό. απλά εισάγεται σε ενα έργο.

Link to comment
Share on other sites

Για αμοιβη εξαρτημένου τοπογραφικού σε οικισμό<2000 κατοίκων για κτιριακό έργο οι επιλογές που μου βγάζει το σύστημα είναι : 1. σύνταξη τοπογραφικού εντός σχεδίου, 2. σύνταξη τοπογραφικού εκτός σχεδίου και 3. τοπογραφικά - τριγωνισμοί.

Το 3 θα επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο τοπογραφικά από το googlearth με εξάρτηση από το ktimanet.

 

εσύ μπορεί να το λές για πλάκα, αλλά έχει γίνει. Τοπογραφικο και βεβαίωση για κληροτεμάχια διανομής γνωστός συναδελφος ΠΜ τα χρεωνει 50-60ε.

 

Βγάλε συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αναφορικά με τις εργασίες που επιλέγουμε ενδεικτικά για αποτύπωση γηπέδου εκτός σχεδίου με GPS (δυο δέκτες-ο ένας σε τριγωνομετρικό σημείο) και εντός σχεδίου-που χρειάζεται εξάρτηση- με total station?

 

Στη δεύτερη περίπτωση, είναι σωστό να δηλώσω 2 τριγωνομετρικά σημεία, δυο πολυγωνικά και εμβαδόν οικοπέδου ταχυμετρικά (αποτύπωση εντός κατοικημένων εκτάσεων)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αναφορικά με τις εργασίες που επιλέγουμε ενδεικτικά για αποτύπωση γηπέδου εκτός σχεδίου με GPS (δυο δέκτες-ο ένας σε τριγωνομετρικό σημείο) και εντός σχεδίου-που χρειάζεται εξάρτηση- με total station?

 

Στη δεύτερη περίπτωση, είναι σωστό να δηλώσω 2 τριγωνομετρικά σημεία, δυο πολυγωνικά και εμβαδόν οικοπέδου ταχυμετρικά (αποτύπωση εντός κατοικημένων εκτάσεων)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Όχι. Οι αμοιβές προκύπτουν απο το πΔ/74 και αναφέρονται στις εργασίες που θα κάνεις και οι οποίες θα σου δώσουν μια συγκεκριμένη ακρίβεια. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλους τρόπους εργασίας που να μη περιγράφονται στο Π.Δ του 74 αλλά να δίνουν τεκμηριωμένα την ίδια τάξη ακρίβεια.

Σαν Π.Μ μάλλον δεν έχεις ιδέα τι εργασίες απαιτούνται οπότε αδύνατο να σου εξηγήσω πως θα βγει οι αμοιβή σε 2 γραμμές. Η αμοιβή εξαρτάται από το τι κάνεις.

Η έκφραση 2 τριγωνομετρικά δηλώνει πλήρη άγνοια. Τι εργασίες θα κάνεις από αυτά?

Τι να λέμε τώρα θα ανοίξει πάλι το γνωστό θέμα.

 

Στο Τέλος όμως θα συμφωνήσω με το Σηφουνάκη και το Μητσοτάκη. Γιατί να πληρώνει ο κόσμος τα Τοπογραφικά και να παίρνει σκουπίδια? Κανένας Τοπογράφος δε θα πρεπε να διαμαρτύρεται γι αυτό. Είναι μηδαμινής σημασίας μπροστά στη τήρηση των προδιαγραφών και στο δικαίωμα σύνταξης. Αν τα θέματα αυτά ήταν λυμένα τότε θα λειτουργούσαν όλα. Και δε θα χε καμιά συνέπεια η κάθε μαλακία που θα λεγε ο κάθε μ*******.

Καλύτερα να πιάσουν πάτο οι τιμές των τοπογραφικών μπας και ξυπνήσουν οι τοπογράφοι.

Προτιμώ να πεινάσω παρά να βλέπω απατεώνες άσχετους να πουλάνε κωλόχαρτα βαφτισμένα ως τοπογραφικά.

Καλύτερα να μην απαιτείται πουθενά Τοπογραφικό. Έτσι κι αλλιώς δε θα τα κάνουν αυτοί που ξέρουν αλλά αυτοί που κοροϊδεύουν.

Το πρώτο μέλημα των Α.Τ.Μ δεν πρέπει να ναι οι εξασφάλιση των αμοιβών γιατί είναι άχρηστες και επικίνδυνες για το κόσμο και το κλάδο αν πρώτα δεν υπάρξει εξασφάλιση προδιαγραφών και δικαιωμάτων.

Και προδιαγραφές μπορει να παρέχει μόνο ο Α.Τ.Μ. Και αυτός πάλι αν είναι καλός.

Έχω λύση στο πρόβλημα. Δε θα μιλήσω εδώ που μας βλέπουν. Όποιος επιθυμει ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ να το οργανώσουμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Προφανώς δεν κάνω κάτι σωστά.

 

Για αυθαίρετο εκτός σχεδίου έχω αναλάβει και το τοπογραφικό. Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ:

  • Μου βγάζει κανονικά τη νόμιμη αμοιβη για την τακτοποιηση με βαση το νομο 4014/2011: 1.569,58 €
  • Όσο αφορά όμως στα τοπογραφικά παρόλο που έχω εντάξει τις εργασίες (Αποτύπωση/Πολυγωνομετρία/Τριγωνισμοί) και τις παραμέτρους τους (στρεματα, σημεία κτλ.) δεν μου υπολογίζει καμία αμοιβή και μένει κενό.

Πρέπει να έχω ενεργοποιήσει κάτι στο ΤΕΕ; Έχω παραλείψει κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by chriskg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.