Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμος δομησης εντος οικισμου < 2000 κατοικων


Recommended Posts

Έλα ντε.

Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος κεκτημένης ταχύτητας που έχει αναπτυχθεί τελευταία στην διαδικασία παραγωγής νομοθετικού έργου.

Link to comment
Share on other sites

και μένα με τρέλανε αυτή η παράγραφος

 

τόσο μαλ...κία δεν περίμενα

(κόλλησα σε μια περίπτωση για την οποία θα

αναφερθώ άλλη φορά-δεν έχω χρόνο τώρα)

 

δες όμως συνάδελφε την παράγραφο 3 άρθρου

22 ΓΟΚ/85-μήπως και λύσεις το πρόβλημά σου-

δυστυχώς εγώ κολλάω επικαλούμενος και αυτό

το άρθρο, φυσικά από μαλα...α άλλου αυτή τη φορά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και σε μένα έχουν κολλήσει στην πολεοδομία , σε αναθεώρηση που κατέθεσα μέσα στο μήνα για άδεια που εκδόθηκε τον σεπτέμβριο του 11 η οποία έχει αύξηση συντελεστή δόμησης.

Η οικοδομή δεν έχει ξεκινήσει και δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάγομαι στην §1 ή §3 (στις μεταβατικές διατάξεις) του 289/11 .

Από την πολεοδομία περιμένουν απάντηση από το ΥΠΕΚΑ... όλο προχειρότητες :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς πιο φεκ αντικατέστησε το 133Δ/87την παράγραφο που αναφέρει ότι άρτια οικόπεδα για να είναι οικοδομήσιμα πρέπει να έχουν πρ΄΄οσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο τουλάχιστον 2μ?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του πρώτου ερωτήματος, καταθέτω και την δικιά μου ερώτηση, με τη διαφορά πως έχω 55 μ πρόσωπο που απαιτείται & εμβαδόν οικοπέδο 1807 τμ, αλλά πριν την παραχώρηση σε κοινή χρήση εδαφολωρίδας. Μετά την παραχώρηση έχω 1700. Ισχύει η παρ. 6 ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

το φεκ 133Δ/87 έχει καταργηθεί?. Έχω οικόπεδο 230μ2 σε οικισμό<2000 κατοίκων με πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο πλάτους περίπου 1,50μ. Μπορώ να ισχυριστώ την τροποποίηση της παραγράφου 6 στο φεκ 133δ/87 για την οικοδομησιμότητα? το οικόπεδο έχει δημιουργηθεί προ 70. Πρέπει να παραχωρηθεί τμήμα του οικοπέδου ώστε από τον άξονα του δρόμου να απέχει 2μ?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

συναδελφοι μου προεκυψε η εξης περιπτωση: 

οικοπεδο σε χωριο ιδιοκτησιας του <<πατερα>>   500 τμ στο οποιο βγηκε ο.α   το 75  για διωροφη οικοδομη στο ονομα του γιου Α,επισης ο.α το 77 στο ονομα του γιου Β  επι του συνολικου οικοπεδου .Το 82 γινεται συμβολαιο πωλησης τμηματος 400 τμ και αγοραστη τον γιο Β και  οπου ως ομορος περιγραφεται  ο γιος Α (..πλευρας ΓΔ με ιδιοκτησιαν(?) γιου Α)

Το 83  ο γιος Β με τα 400 εβγαλε αδεια για προσθηκες και τελη του 90 αλλη μια για αποθηκη

Στην διαθηκη του ο πα-τερας  το 88 δηλωνει οτι το οικοπεδο των 100 με την 3ωροφη(να κ το αυθαιρετουλι) οικοδομη την αφηνει στον γιο Α

Ο Α θελει να κανει στο ισογειο   αλλαγη χρησης ..τακτοποιηση κτλ

Το ιδιοκτησιακο καθεστως ομως δεν ειναι ξεκαθαρο (για μενα  τουλαχιστον)

καποια γνωμη κανεις?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

ό,τι υπαρχει στα 400 τμ. ανηκει στον αλλον γιο...που εχει συμβολαιο για τα 400 τμ.

 

τα υπολοιπα 100 τμ. λεει οτι συνορευει με τον αλλον γιο...αφου ηδη του τα ειχε γραψει με διαθηκη...δεν πειραζει...

 

ερωτηματα

-ποσο νομιμη ηταν η κατατμηση των 500 τμ. σε 400 και 100

-ποια ειναι η τυχη της ΟΑ που εκδοθηκε για 500 τμ.

και μετα περιορισθηκε στα 400

 

τριοροφη στα 100 ,ποιος και πότε εκανε???

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ερωτηματα ειναι τωρα ....

2 αδειες στα 500 (η 2ωροφη που ειναι 3ωροφη το 75    και μια ισογεια αποθηκη το 77  )  και 2 στα 400 τμ ,το συμβολαιο οπου εγινε η πωληση των  400 στον ενα γιο και δειχνεται ο αλλος ως ομορος εγινε το 82 ενω η διαθηκη  εγινε το 88(τοχε προγραμμα ο πα-τερας )

Τωρα το  οικοπεδο των 100 τι ειναι αρτιο κ οικοδομησιμο? ακομη κ οι 538Δ/78 και 138Δ/81 απαιτουν μεγαλυτερα εμβαδα για αρτιοτητα

Να σημειωθει οτι ο γιος με το οικοπεδο των 100 δεν εχει κανει ακομη αποδοχη κληρονομιας ...

Πως προχωραει το πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.