Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός και έβγαλα μια άδεια λειτουργίας καταστήματος από τον Δήμο. Πληρώνω ΦΕΜ ??

Αν κόψω ΤΠΥ σε ιδιώτη που έχει κρεοπωλείο πληρώνω ΦΕΜ??

Link to comment
Share on other sites

Αν κόψω ΤΠΥ σε ιδιώτη που έχει κρεοπωλείο πληρώνω ΦΕΜ??

 

Ναι, αν η εργασία που έκανες αφορά την επιχείρησή του.

 

Η απόδειξη που θα κόψεις προς τον επαγγελματία δεν έχει ΦΕΜ αλλά προκαταβλητέο φόρο 20%

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν μου ζήτησε κανένας να πληρώσω ΦΕΜ. Εγώ πως ξέρω σίγουρα ότι το πληρώνω. Την άδεια απο τον Δήμο ο ιδιοκτήτης την πήρε. Εγώ τώρα τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nikospatra, δόθηκε απάντηση:

Η απόδειξη που θα κόψεις προς τον επαγγελματία δεν έχει ΦΕΜ αλλά προκαταβλητέο φόρο 20%
Link to comment
Share on other sites

Συν. από την στιγμή που έκοψες απόδειξη στην επιχείρηση του πελάτη σου τότε αυτός ήταν υποχρεωμένος να παρακρατήσει 20% του ποσού.

ΦΕΜ αποδίδεις όταν η πολεοδομία κάνει φορολογικό έλεγχο, κάτι που δεν έγινε στην περίπτωσή σου.

Επειδή όμως δεν υπάρχει λόγος να βγαίνουν όλα τα προσωπικά σου στην φόρα, έχεις προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το ΦΕΜ το περνάμε στα βιβλία εσόδων-εξόδων, ή θα συνυπολογιστεί αργότερα στη φορολογική δήλωση;

Έχω κρατήσει το ένα έντυπο από την υποβολή στην εφορία του ΦΕΜ και έχω και φωτοτυπία από το διπλότυπο είσπραξης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το περνάς στο βιβλίο. Μπαίνει στο κατάλληλο κουτάκι του Ε1 στους παρακρατούμενους φόρους. Η φωτοτυπία του διπλοτύπου είναι πλεονασμός. Αρκεί το αντίγραφο της δήλωσης με στρογγυλή σφραγίδα. Είναι δεδομένο πως έχει πληρωθεί το ΦΕΜ δήλωσης που έχει στρογγυλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι άποψη έχετε συνάδελφοι σχετικά με προκαταβολή ΦΕΜ στις αμοιβές ενεργειακών επιθεωρήσεων?

Σαφώς δεν έχουμε περίπτωση "θεώρησης σχεδίων ή μελετών ή έκδοσης άδειας" που λέει στο άρθρο 52, παρ. 4 του Ν.2238.

Ομως στο άρθρο 10 (παρ. 4) του ΠΔ100/2010 περί ενεργειακών επιθεωρητών, λέει ότι για την κατάθεση των αμοιβών εφαρμόζεται η γνωστή διαδικασία που προβλέπεται στο Β.Δ. του 1956 και εφαρμόζεται στην περίπτωση των οικοδομικών αδειών.

 

Γνώμες .... ?

Link to comment
Share on other sites

tpanag : Σου βάζουν όμως στρογγυλή σφραγίδα? Εγώ όσα φεμ έχω πληρώσει κανένα δεν έχει στρογγυλή, ούτε στη δήλωση, ούτε στο διπλότυπο είσπραξης.

Link to comment
Share on other sites

Έμένα βάζουν στρογγυλή κανονικά και αποτελεί πειστήριο πληρωμής...τώρα καλό είναι να κρατάς και το διπλότυπο. Ευχαριστώ τον συνάδελφο tpanag για την απάντηση του στο φορολογικό κομμάτι. Στο διπλότυπο απλά ανφέρεται η σφραγίδα "ΕΙΣΕΠΡΑΧΘΗ" και τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.