Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αποτύπωσης στο λογισμικό ΤΕΕ


Recommended Posts

Βρε αν είναι α' βαθμού ή είσαι εσύ ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, έχει καλώς, αλλά δε θα πρέπει αυτό που καταθέτεις στο σύστημα να είναι και στην ΑΠΥ?

 

Σου λέω... ειλικρινά με μπέρδεψες! Αν είναι για ποιό λόγο καταχωρούμε τη "συμφωνηθείσα" ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο.Κ.

να καταχωρούμε την συμφωνηθείσα αμοιβή. (δεν το βρίσκω και τόσο παράλογο)

Παράλογο βρίσκω να καθόμαστε να κάνουμε υπολογισμούς για μια πλασματική - "νόμιμη" αμοιβή.

Είναι χάσιμο χρόνου

 

Και στις περιπτώσεις που χρειάστηκε να περάσω αμοιβή στο σύστημα

αναγκάστηκα να βάλω 1 ευρώ

και ας μην πήρα τίποτα καθότι είτε γιατί ήθελα να κάνω τις βεβαιώσεις δώρο

είτε επειδή εγώ ήμουν ένας από τους συμβαλόμενους στο συμβόλαιο.

 

Δηλαδή αναγκάστικα και δήλωσα στο ΤΕΕ εισόδημα (το 1 ευρώ) και ας μην εισέπραξα τίποτα.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Brasco, ελπίζω να μην το βρεις (εσύ και μόνο) μπροστά σου αυτό που έκανες. Φοβάμαι ότι θα έχεις ιστορίες όμως. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αυτό το "1€" βγάζει μάτι. Και ο 3919 είναι ξεκάθαρος στο ότι αδικαιολόγητα χαμηλές εκπτώσεις δεν επιτρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Εισαγεις "ρυθμισεις του Ν.4014" ΚΑΙ κατοικια 40τ.μ. ας πουμε.... Στις ρυθμισεις βαζεις 40τ.μ., το ιδιο ΚΑΙ στην κατοικια... Σου βγαζει εναν προυπολογισμο που αφορα ΜΟΝΟΝ την κατοικια... Κρατησε αυτο το νουμερο και σβησε την κατοικια, ουτως ωστε να μεινουν μονον οι ρυθμισεις... Πηγαινε στην επομενη καρτελα... Βαζεις εργασιες αμοιβομενες με χρονο απασχολησης για να σου βγουν τα 6750λ Βαζεις και αρχιτεκτονικα--->αποτυπωση... βαζεις το νουμερο που ειχες κρατησει παραπανω στον προυπολογισμο και αυτο υπολογιζει μονο του βασει 75% επι 35% που φαινονται πιο πανω την ελαχιστη για την αποτυπωση... Αλλα αφου εχεις ηδη 6750λ για τις ρυθμισεις, δε θα σου βγαλει ΚΑΙ την ελαχιστη 5000λ για την αποτυπωση, θα σου βγαλει οτι προκυπτει κανονικα, ανευ ελαχιστης και θα την προσθεσει στα 6750λ της ρυθμισης για να βγει το τελικο κοστουμι.... Αν πας να βαλεις ξεχωριστη εργασια την αποτυπωση, θα σου δωσει την ελαχιστη των 5000λ

 

 

ΤΕΛΕΙΟΣ και αναλυτικότατος!!!μου βγήκε ακριβώς όπως το περιέγραψες, ευχαριστώ γιατί και γω το είχα απορία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

1. Την εργασια της αποτυπωσης τη βαζετε μονο για τα χωρις ΟΑ? Εναν κλειστο εξωστη σε διαμερισμα τον "αποτυπωνουμε" δηλαδη? Η μια αποθηκη 3*3 διπλα σε κατοικια??

2. Το να παρεις Α/Α εργου χρειαζεται για την οριστικη υποβολη ή απαιτειται και οταν πας για προσωρινη υπαγωγη??

Εχω 6-7 αιτησεις ετοιμες συμπληρωμενες (σχεδον) αλλα δεν εχω υποβαλλει καμια ακομα..

3. Η εντολη πληρωμης που προκυπτει χρειαζεται καπου? Μαλλον μονο σε περιπτωση που ζητηθει να καταβαλλεται η νομιμη στην ΕΤΕ ε? Δηλαδη η διαδικασια γινεται μονο για τον Α/Α εργου?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εργασία είναι αποτύπωση κτιρίου οπότε ναι, στα χωρίς ο.α.

Το α/α έργου το παίρνεις από τις αμοιβές ΤΕΕ οπότε τί σε νοιάζει; γράφ'το...

Η εντολή πληρωμής είναι αυτό που χρειάζεται βασικά για τη κατάθεση αμοιβής... είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ αλλά και άχρηστη ταυτόχρονα αφού καταθέτουμε πλέον ότι θέλουμε... βέβαια αν η αμοιβή σου βγαίνει μεγαλύτερη της νόμιμης προχωράς όπως παλιά... Τώρα εγώ που θα καταθέσω π.χ. 1000 ευρώ έγραψα την εντολή πληρωμής στο έντυπο ΕΤΕ αλλά δεν ξέρω τι νόημα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γτ δν κατάλαβα, στην αμοιβή αποτύπωσης θα βάλουμε τα τμ ΟΛΟΥ του κτιρίου ή μόνο του αυθαίρετου τμήματος???

 

Δλδ σε ένα διαμέρισμα 70τμ σύμφωνα με την άδεια έγινε προσθήκη 30 τμ, η αμοιβή αποτύπωσης θα είναι για τα 100 ή για τα 30τμ???

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

γιαυτα πουχουν οικοδομικη αδεια....κλειστα μπαλκονια-η/χ κατω απο 10 τ.μ δεν βαζω....70 ευρω βγαζει στα 10 τ.μ αποτυπωση..

Link to comment
Share on other sites

Για 5-10τμ δεν βάζω αποτύπωση αλλά για 30τμ βάζω ας έχει άδεια. Βγαίνει κάνα 250αρι. Και στην τελική θα χρειαστεί να κάνω όψεις, κατόψεις, τομές, ΔΚ κλπ. Και αναλόγως την περίπτωση αν θέλω δεν την χρεώνω και λέω στον πελάτη ότι του κάνω δώρο την αποτύπωση πχ αξίας 250 ευρώ και έτσι "ψήνεται" πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.