Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι είναι η ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ??? Οικοδομική άδεια βάσει των δια- τάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985


Recommended Posts

Από που προκύπτει πως η ρύθμιση με Ο.Α. έχει β' φάση στο σύστημα του ΤΕΕ (όπως αυτή ορίζεται από τον ΥΠΕΚΑ και τον νόμο);

Αυτό είναι το ερωτημά μου. Όταν εκδοθεί η άδεια και εισάγεις τον αριθμό της στο σύστημα για την οριστική υπαγωγή και έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας, τι α/α έργου με αμοιβή θα δηλώσεις στο σύστημα,

Α) τη νόμιμη (4,5 ημ) για ν.4014,

β) της αδείας,

γ) και τα δύο,

δ) κάτι μικρότερο καθώς δεν έκανες τις εργασίες που προδιαγράφει το ΤΕΕ

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις μάλλον ως αμοιβή τα 1570Ε και δεν χρεώνεις άλλες μελέτες καθως έχουν πληρωθεί κατα τη διαρκεια έκδοσης της άδειας. Το γράφεις προφανώς και στα σχόλια παίρνεις α/α και κάνεις ολοκληρωμένη υπαγωγή. Αν ισχύει λοιπόν κάτι τετοιο, δεν αλλάζει και τιποτα σαυτα που γνωρίζαμε μέχρι τώρα για τις αμοιβες της άδειας νομιμοποιησης.Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας για έκδοση οικοδομικής άδειας στην πολεοδομία σε πιο στάδιο σταματάς την αίτηση σου στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στην προσωρινή ή οριστική επαγωγή? Γιατί σε μία πολεοδομία ο ελεκτής μου είπε στην προσωρινή αλλά έτσι δε θα μπορώ να δηλώσω την οικοδομική άδεια και υπάρχει ακόμα και το θέμα με τις αμοίβες. Υπάρχει κάποια απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δηλώσει στο σύστημα ότι πας για οικοδομική άδεια, και να θες δεν προχωράει στην οριστική υπαγωγή.Περιμένει κάτι αλλά δεν μας έχουν πει ακόμα.Ισως τον αριθμό της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν σε γήπεδο εκτός σχεδίου, με οικ. άδεια η οποία όμως έχει λήξει ( έληξε αρχές 2011 και δεν έχει γίνει η τελική αυτοψία), και το κτίριο 2ορόφου οικίας δεν κατασκευάσθηκε σύμφωνα με το περίγραμμα του κτιρίου της οικ. άδειας, αλλά έγινε διαφορετικό ως προς το σχήμα-όγκο-διαρρύθμιση-περίγραμμα κάλυψης κλπ, αλλά μετά από αυτές τις αλλαγές προκύπτει ότι είναι καθ' όλα νομιμοποιήσιμο, αφού τώρα προκύπτει μικρότερος ΣΔ και λιγότερο ποσοστό κάλυψης, άσχετα αν έγινε κι ένα υπόγειο (που δεν προσμετρά στον ΣΔ) που δεν υπήρχε στην εκδοθείσα οικ. άδεια ούτε παραβιάζει υποχρεωτικές αποστάσεις, κάτι τέτοιο πως το δηλώνουμε στα Φύλο Καταγραφής στο σύστημα των αυθαιρέτων του Ν-4014?

 

Α) Δηλώνουμε ότι έχει οικ. άδεια και πάει πάλι για έκδοση οικ. άδειας σύμφωνα με άρθρ 26, παρ 2? Γίνεται κάτι τέτοιο στο σύστημα?

Β) Δηλώνουμε μόνο ότι πάει για έκδοση οικ. άδειας σύμφωνα με άρθρ 26, παρ 2, και δεν αναφέρουμε την εκδοθείσα οικ. άδεια?

Γ) Δηλώνουμε ότι δεν έχει οικ. άδεια (αφού έχει λήξει) και το πάμε για τακτοποίηση όλο ως αυθαίρετο, πληρώνοντας παράβολο και τις πρώτες δώσεις μέχρι να βγει μετά η οικ. άδεια?

 

Τι κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις, έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανέναν?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου για έκδοση οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και προσθήκης χώρου Β.Χ κατ' επέκταση θα χρειαστεί και ύδρευση-αποχέτευση, παθητική ,θερμομόνωση ή με την αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών και έλεγχο στατικής επάρκειας είμαι εντάξει? Επίσης όσον αφορά τις αμοιβές μπορώ να βγάλω μια ενιαία εντολή πληρωμής ή οποία θα περιλαμβάνει τις μελέτες τις άδειας και τη δήλωση του αυθαιρέτου στο σύστημα του ΤΕΕ ή πρέπει να εκδώσω δύο ξεχωριστές εντολές...

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

1)Στην περίπτωση που ενα τμήμα νομιμοποιείται και καποιο άλλο τακτοποιείται σαν αμοιβή θα βάλουμε μονο την α φάση ή και τις αποτυπώσεις και τοπογραφικό??

2)Στην παραπάνω περίπτωση πρέπει τα σχέδια να τα υποβάλλουμε ηλεκτρονικά μέχρι 30/5/2012 επειδή ενα μέρος τακτοποιείται ή αφου βγάλουμε την άδεια νομιμοποίησης πρώτα και ύστερα τα υποβάλλουμε και ηλεκρονικά?

Link to comment
Share on other sites

συν. το ΤΕΕ δεν αναγνωρίζει Α και Β φάση όσον αφορά την αμοιβή, ασχέτως το τι έχουν γράψει στο site.

Προσπάθησα να πάρω εντολή πληρωμής μόνο για την Α' φάση και μου αρνήθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.