Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

ΓΟΚ 55

Β.Δ. 9/30-9-1955

ΦΕΚ Α' 266

 

 

Άρθρο 81

4. Η ισχυς του παρόντος άρχεται δύο μήνας μετα την δημοσίευσιν αυτού.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά τους έμενε μόνο ο μήνας Δεκέμβρης του 55, αλλά μαζί με Χριστούγεννα και πρωτοχρονιές και ένα πιο κυριλέ επίπεδο που νομίζω τότε είχαν οι μηχανικοί ώστε να δουλεύουν στις γιορτές για να πάρουν άδειες, θα είναι σπάνιο να πέσεις πάνω σε άδεια για τον Δεκέμβριο του 55.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

θα ήθελα την εκτίμησή σας για το εάν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού για συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης της επικαρπίας και όχι της κυριότητας.

Η υψηλή κυριότητα ήταν και παραμένει στα τέκνα και γίνονται συμβόλαια για να περάσει και η επικαρπία από τους γονείς στα παιδιά. Χρειάζεται βεβαίωση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

θα ήθελα την εκτίμησή σας για το εάν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού για συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης της επικαρπίας και όχι της κυριότητας.

Η υψηλή κυριότητα ήταν και παραμένει στα τέκνα και γίνονται συμβόλαια για να περάσει και η επικαρπία από τους γονείς στα παιδιά. Χρειάζεται βεβαίωση?

 

Ευχαριστώ!

 

Ναι, η επικαρπία είναι εμπράγματο δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ κι εγώ ότι η επικαρπία είναι εμπράγματο δικαίωμα.

Τώρα μου δημιουργήθηκε η απορία.

Σε ακίνητο με ψιλή (όχι υψηλή) κυριότητα και επικαρπία, στην βεβαίωση νομιμότητας πρέπει να βάλουμε και τους δύο κύριους;

Αν ναι με τι ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ κι εγώ ότι η επικαρπία είναι εμπράγματο δικαίωμα.

Τώρα μου δημιουργήθηκε η απορία.

Σε ακίνητο με ψιλή (όχι υψηλή) κυριότητα και επικαρπία, στην βεβαίωση νομιμότητας πρέπει να βάλουμε και τους δύο κύριους;

Αν ναι με τι ποσοστό;

 

Ιδιοκτήτης είναι πάντα ο ψιλός κύριος κι όχι ο επικαρπωτής (αυτός ...."πίνει καφέ" - δεν φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες Ιάσονα, και μου δημιουργείται άγχος διότι σε μία περίπτωση εμφανίστηκε ο επικαρπωτής σαν ιδιοκήτης με τον 3843...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.