Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Η ρύθμιση που έγινε σε τι ακριβώς αναφέρονταν (δηλαδή, τι χώρους ρύθμισες);;;

 

Οικία με Ο.Α (αυθαίρετα είχαν κλείσει το μπαλκόνι) κ 3 αποθήκες αυθαίρετες ..που ρυθμίστηκαν τώρα κ έχω το πρόβλημα με τους κωδικούς γιατί θα γίνει σύσταση οριζοντίου για τα 4 παιδιά της!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίτρεψέ μου για μια ακόμα φορά να γράψω το ίδιο.

Οι συμβολαιογράφοι συνεχίζουν να λένε ..."μπούρδες"!!!!

Έχεις 1 ιδιοκτησία, 1 ιδιοκτήτη, 1 ακίνητο (οικία με αποθήκες κ.,λπ.) και θέλεις να μεταβιβαστεί.

Κάνοντας οριστική υπαγωγή της δήλωσης εκδόθηκε 1 βεβαίωση για μεταβίβαση (που έχει ένα συγκεκριμένο κωδικό).

Με αυτή μπορούν να γίνουν συμβόλαια και να μεταβιβαστεί η συγκεκριμένη ιδιοκτησία σε 4.000.000 άτομα εξ αδιαιρέτου (ή όπως αλλιώς θέλει ο ένας και μοναδικός σημερινός ιδιοκτήτης).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου για μια ακόμα φορά να γράψω το ίδιο.

Οι συμβολαιογράφοι συνεχίζουν να λένε ..."μπούρδες"!!!!

Έχεις 1 ιδιοκτησία, 1 ιδιοκτήτη, 1 ακίνητο (οικία με αποθήκες κ.,λπ.) και θέλεις να μεταβιβαστεί.

Κάνοντας οριστική υπαγωγή της δήλωσης εκδόθηκε 1 βεβαίωση για μεταβίβαση (που έχει ένα συγκεκριμένο κωδικό).

Με αυτή μπορούν να γίνουν συμβόλαια και να μεταβιβαστεί η συγκεκριμένη ιδιοκτησία σε 4.000.000 άτομα εξ αδιαιρέτου (ή όπως αλλιώς θέλει ο ένας και μοναδικός σημερινός ιδιοκτήτης).

 

Και εγώ είμαι αυτής της άποψης αλλά δεν έχω επιχειρήματα να το στηρίξω ( έχω αλλά δεν καταλαβαίνει) διότι άλλοι μηχανικοί έχουν πάει τέτοιες βεβαιώσεις για να γίνει η μεταβίβαση ...

Link to comment
Share on other sites

έχω στο χωριό μέ τον αδελφό μου σπίτι από κληρονομιά πρίν το 1955 και θα το δώσουμε σε συγγενή(μεταβίβαση). Χρειάζονται και αυτά τα παλιά βεβαίωση πολεοδ.νομιμότητας και πώς θα βγεί χωρίς σχέδια χωρίς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι αυτής της άποψης αλλά δεν έχω επιχειρήματα να το στηρίξω ( έχω αλλά δεν καταλαβαίνει) διότι άλλοι μηχανικοί έχουν πάει τέτοιες βεβαιώσεις για να γίνει η μεταβίβαση ...

 

Ζήτησε από το συμβολαιογράφο να σου δώσει εγγράφως το τι ακριβώς θέλει για να ενεργήσεις "πες του" δεόντως με το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ ("τρίχες" δηλαδή, αλλά για να ψαρώσει). Δεν πρόκειται να σου δώσει τίποτα.

Επίσης πες στον ιδιοκτήτη να απευθυνθεί και σε άλλο συμβολαιογράφο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε από το συμβολαιογράφο να σου δώσει εγγράφως το τι ακριβώς θέλει για να ενεργήσεις "πες του" δεόντως με το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ ("τρίχες" δηλαδή, αλλά για να ψαρώσει). Δεν πρόκειται να σου δώσει τίποτα.

Επίσης πες στον ιδιοκτήτη να απευθυνθεί και σε άλλο συμβολαιογράφο....

 

Οκ thankss

Link to comment
Share on other sites

Για κτίσμα προ '55 μας αρκεί η βεβαίωση δημάρχου ή καλό είναι

να πάρουμε και Υ.Δ. από ιδιοκτήτη ότι είναι προϋφιστάμενο του ΄55;

Link to comment
Share on other sites

έχω στο χωριό μέ τον αδελφό μου σπίτι από κληρονομιά πρίν το 1955 και θα το δώσουμε σε συγγενή(μεταβίβαση). Χρειάζονται και αυτά τα παλιά βεβαίωση πολεοδ.νομιμότητας και πώς θα βγεί χωρίς σχέδια χωρίς τίποτα?

Για κτίσμα προ '55 μας αρκεί η βεβαίωση δημάρχου ή καλό είναι

να πάρουμε και Υ.Δ. από ιδιοκτήτη ότι είναι προϋφιστάμενο του ΄55;

 

Ενημερωθείτε από εδώ http://www.michanikos.gr/topic/1468-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%84%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF-1955/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται στην περίπτωση που χρειάζεται να δωθεί βεβαίωση σε διαμέρισμα που κατασκευάστηκε μικρότερο απότι λέει η άδεια;

Πιο συγκεκριμένα σε ιδιόκτητη πολυκατοικία το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου στα χαρτιά είναι 90 τμ αλλά πραγματοποιήθηκαν 75.

Τα τετραγωνικά αυτά δε χρησιμοποιήθηκαν κάπου αλλού. Υπάρχει δηλαδή υπόλοιπο δόμησης.

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να υπαχθεί στο 4014 σαν λοιπές παραβάσεις. Βέβαια αυτό δεν έχει λογική.

Καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με βάση την Ο.Α είναι 90 μετά την αυτοψία σου το μέτρησες 75?

Η κάλυψη του οροφου είναι ίδια σε σχέση με το εγκεκρικένο σχέδιο;

Μήπως τα τετραγωνικά του διαμερίσματος δώθηκαν ως κοινόχρηστος χώρος σε κλιμ/σιο, φρεάτιο, δίαδρομο ή σε άλλο διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.