Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Πήρα τηλέφωνο στο ΤΕΕ. Μού είπαν τα εξής:

  1. Δεν είναι δυνατόν να κόψει ένας Μηχανικός ΑΠΥ στον εαυτό του.
  2. Άρα υποχρεωτικά πρέπει να περάσει από τη διαδικασία της απαλλαγής μέσω ΤΕΕ.
  3. Στο σύστημα των αμοιβών βάζουμε "συμφωνηθείσα" αμοιβή = 0€
  4. Η εντολή πληρωμής που θα εκδώσει το σύστημα (με 0€ συμφωνηθείσα) θα είναι η νόμιμη (€1577)
  5. Με την εντολή ανά χείρας, πάει ο Μηχανικός στην αρμόδια ΔΟΥ, και παίρνει απαλλαγή από το ΦΕΜ, αν πρόκειται για την πρώτη κατοικία του.
  6. Με την απαλλαγή αυτήν πάει ο Μηχανικός στο ΤΕΕ (έχοντας και τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο tee.gr) και παίρνει την απαλλαγή από την προ-κατάθεση της αμοιβής μελέτης.
  7. Ο Μηχανικός κόβει μια απόδειξη στον εαυτό του, αξίας 30-50€, με αιτιολογία "έξοδα μελέτης για έργο (τάδε)". Επί αυτής της "αμοιβής" πληρώνει κανονικά το ΦΠΑ.
  8. Ο Μηχανικός πληρώνει κανονικά κρατήσεις "ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-χαρτόσημο", επί της νόμιμης αμοιβής.
  9. Το ΦΕΜ (λόγω της μηδενικής συμφωνηθείσας) είναι επί της νόμιμης αμοιβής. Άρα ο Μηχανικός "γλυτώνει" με την διαδικασία αυτήν €158.
  10. Επίσης, "γλυτώνει" από την υποχρέωση καταβολής της αμοιβής του στην Ε.Τ.Ε., στοιχείο που θα ήταν απαραίτητο για την περαίωση της διαδικασίας του ν.4014.
  11. Αν ο Μηχανικός έχει το σπίτι σε καθεστώς συνιδιοκτησίας με την (μη μηχανικό) σύζυγό του, μπορεί να αποφευχθεί όλη η παραπάνω διαδικασία. Ο "εργοδότης" μπορεί να είναι η σύζυγος που αναθέτει στον σύζυγό της την μελέτη τακτοποίησης του αυθαιρέτου. Απλά μού είπαν ότι δεν στέκει να δηλώσω αμοιβή π.χ. 20€, διότι υπάρχει μεγάλη δυσαναλογία της συμφωνηθείσας με την νόμιμη, και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα μελλοντικά με την Εφορία (σε πιθανό έλεγχο; ).

     

Δεν ξέρω αν "έπιασα" σωστά όλα όσα μού είπαν στο τηλέφωνο. :|  Θα αρχίσω σιγά-σιγά την διαδικασία και θα ενημερώσω.

Για το θέμα της λογιστικής διαδικασία που λέγεται "αυτοπαράδοση" δεν ξέρω. Ας μάς πει ένας λογιστής (π.χ. ο SOTHRIS που είπε παραπάνω ο dib).

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δε λες σε εναν συναδελφο-φιλο σου, να κανει την δηλωση στο δικο του κωδικο με μια "συμβολικη" αμοιβη? Πιο ευκολα...

 

 

.....και κάνε εσύ μια δική του "δουλειά" (σκάντζα δηλαδή).

Είδατε ρε παιδιά σε τι γραφειοκρατεία μάς βάζει το ΤΕΕ και το κράτος εν γένει... Αν είναι δυνατόν... 

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ: €32,30

Συμφωνηθείσα "με τον εαυτό μου" αμοιβή: €20,00

Πληρώνω: ΦΠΑ: €4,60 και ΦΕΜ: €1,00

Μαζί με το τσμεδε πληρώνεται και εισφορά ΕΜΠ, σύνολο 3,072% * νόμιμης.

Το φεμ είναι 10% επί της συμφωνηθείσας.

Να προσθέσω ότι και η ελάχιστη συμφωνηθείσα πρέπει να είναι μεγαλύτερη των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, διότι αλλιώς δεν θα αποδοθεί όλος ο ΦΠΑ που τις επιβαρύνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Εχω νοικιάσει ενα αγροτεμάχιο στο όποιο θα αναγειρω μια μικρή αποθήκη για λογαριασμό μου. Επισης θα κανω διαμορφώσεις με κάποια τοιχεια. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση με την απαλλαγή απο αμοιβή; Το τεε δέχεται συμφωνητικό μισθωσης; Να σημειώσω οτι το τεμάχιο το νοίκιασα από τον σύζυγό μου.

Link to comment
Share on other sites

σιγά να μην απαλλαχθείς!!

(αν ρωτήσεις στο ΤΕΕ αυτό ισχύει μόνο για την πρώτη κατοικία σου

πέραν του ότι θα σου ζητήσουν της... Παναγίας τα μάτια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Δες και εδώ όλες τις περιπτώσεις που δικαιούνται απαλλαγή και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ανά περίπτωση:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/FILES/DIKAIOLOGHTIKA_APALLAGHS_AMOIBHS_2.pdf

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Έχω την γνώμη

ότι δυστυχώς όλα αφορούν μόνο την προκατάθεση της αμοιβής στο ΤΕΕ

(που έτσι και αλλιώς καταργήθηκε)

 

Συν/φε πές μας αν την χρησιμοποίησες και πότε -πρόσφατα ή παλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα (προ δύο εβδομάδων) πήρα απαλλαγή από την προκατάθεση για ολόκληρη την αμοιβή μελέτης-επίβλεψης από το κεντρικό ΤΕΕ για την περίπτωση 3 χωρίς κανένα πρόβλημα είτε από ΤΕΕ, είτε από πολεοδομία. Μάλιστα στο ΤΕΕ δεν κράτησαν ούτε το 2%, κάτι που θα ήταν παράλογο να κάνουν, αφού έχει καταργηθεί.

Τώρα, για την περίπτωση του συναδέλφου που αφορά μίσθωση δεν είδα να αναφέρεται σε κάποια εκ των περίπτωσεων αλλά με ένα τηλέφωνο μπορεί να το μάθει.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.