Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλησπέρα!


   Πρόκειται για εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο μη κυρωμένο στο οποίο έχει γίνει η φάση των ενστάσεων και βρίσκεται στην τελική ανάρτηση, ένα βήμα δηλαδή πριν την κύρωση.


   Σε οικόπεδο που δημιουργείται, βρίσκεται μια κεραία κινητής τηλ. που, ενώ προηγουμένως άνηκε στην εταιρεία, τώρα ανήκει σε ιδιώτη.


   Μπορεί ο εν λόγω ιδιώτης να αξιώσει ενοίκιο από την εταιρεία, ή πρέπει να προηγηθει η κύρωση?


    Ευχαριστώ!


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά κάποιος (ο πελάτης σου), όπως προκύπτει από το Γ’ κεφάλαιο της πράξης, Eφ.  θα πάρει ένα νέο (..Ν) οικόπεδο ((??) για πιο λόγο; Χάνει το δικό του;) στο οποίο υπάρχει κεραία τηλεφωνίας και θέλει να …κερδίσει! Το δικό του τεμάχιο το έχει ακόμη στην κατοχή του; Και αν δεν κυρωθεί ποτέ η πράξη?; Δεν θα γίνει ποτέ κύριος αυτού του οικοπέδου, αν δεν υπάρξει κύρωση, επειδή δεν θα μετεγγραφεί ποτέ στο υποθηκοφυλάκειο. «Κύριος» σε μια Π.Ε. γίνεσαι (αυτό συμβαίνει πάντα για όλα τα ακίνητα) με την μεταγραφή της κυριότητας και αφού φυσικά γίνει η κύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ!

 

Στον πελάτη μου,που μάλλον δεν θα γίνει πελάτης μου, έχει μετατοπιστεί το όριο του οικοπέδου του (σύμφωνα με το μη κυρωμένο εγκ. σχέδιο) και περιλαμβάνει πλέον και μία κεραία κινητής.

Ωστόσο εγώ θεώρησα (λανθασμένα, εξ ου και η ασυνεννοησία), ότι πλέον του ανήκει αυτό το κομμάτι και μπορεί να αξιώσει ενοίκιο , ενώ σύμφωνα με τα παραπάνω, ισχύει το προηγούμενο ιδιοκτησιακό καθεστώς μέχρις ότου κυρωθεί η πράξη και μετεγγραφεί στο υποθηκοφυλάκειο.

Σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι τακτοποιήσεις ορίων οικοπέδων έχουν ισχύ από την στιγμή που μεταγραφεί η πράξη εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε μη κυρωμένη πράξη εφαρμογής (έχει ολοκληρωθεί η Β΄ φάση και είναι για υπογραφή)

η διαφορά της αποτύπωσης μου με τον πίνακα της Π.Ε. είναι 3 μ² ή 0,5%.

Συντεταγμένες ανά ιδιοκτησία δεν δίνονται ακόμα.

 

Ως εμβαδόν αναγράφω το δικό μου (επειδή ακόμα δεν έχει γίνει η κύρωση) ή αυτό του πίνακα;

 

Στην δήλωση φαντάζομαι πως γράφω ότι

το οικόπεδο είναι άρτιο σύμφωνα με τους όρους δόμησης της μελέτης και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά από την κύρωση της πράξης εφαρμογής και την πληρωμή της εισφοράς σε χρήμα ή μετά από έκδοση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας από την υπηρεσία δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ΄όσο γνωρίζω οι πίνακες της πράξης δεν δίνονται στην δημοσιότητα παρά μόνο μετά την κύρωση της Π.Ε. Αφού έγινε το Β' κεφάλαιο ( υψομετρία δρόμων) σημαίνει πως οριστικοποιήθηκε η Ρυμ. Μελέτη. Διαβάζεις το διάταγμα αυτής της μελέτης για τον καθορισμό της αρτιότητας. Η οικοδομησιμότητα είναι όπως το αναφέρεις. Κτίζεις σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους (106/86 & 59/87) για δόμηση πριν την κύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου θέμα τώρα

είναι αν θα πρέπει να αναφέρω ως εμβαδόν το εμβαδόν του πίνακα της μη κυρωμένης προς το παρόν Π.Ε.

ή το εμβαδόν της δικής μου μέτρησης (διάφορα μεταξύ τους 0,5%).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γράφεις:...……Δηλώνω ότι το οικόπεδο με στοιχεία Α,Β.. κλπ (Ε=….  τμ της καταμέτρησης από μελέτη. Αφού έγινε και το Β’ κεφάλαιο άρα υπήρξε περίοδος ενστάσεων για τα εμβαδά-σχήμα κλπ. Την χάσατε). Αποτελεί Διαιρετό ή μη τμήμα του γηπέδου τάδε του αγροκτήματος τάδε (όταν ήταν εκτός σχ.) και ότι υπάγεται στις διατάξεις του Ν. 1337/83(?) διότι βρίσκεται εντός του εγκ. ρυμ. Σχεδίου της επέκτασης του δήμου …..Ο.Τ…. οικ. …. Συμφωνα με το Π.Δ. …τάδε ΦΕΚ τάδε. Επειδή εκκρεμεί η Π.Ε. Του Ρυμ Σχ. Οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα που θα υπολογισθεί με την περάτωση αυτής. Το οικόπ. Είναι / δεν είναι άρτιο (βλέπεις διάταγμα) και θα είναι οικοδ. Με την ολοκλήρωση της Π.Ε. Γράφεις αν κάποιο τμήμα αυτού ρυμοτομείται (Ερυμ.=… π.χ. από δρόμο-πλατεία) κλπ. Νομίζω χρειάζεται αντ. Αξία περιοχής και απόσταση από θάλασσα.

Για τις πράξεις το μεγεθος  της απόκλισης δεν παίζει κάποιο ρόλο. Δεν έπρεπε να χάσεις τις ημερομηνίες των ενστάσεων. Τώρα δύσκολα διορθώνεται. Δεν θα αλλάξει, νομίζω, τίποτα αν γράψεις το εμβαδόν που αποτύπωσες (γράψε και το δικό σου και της μελέτης). Ίσως με διορθωτική αργότερα, αν αξίζει τον κόπο.  Αλλά νομίζω δεν είναι πολλά τα τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.