Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


Recommended Posts

Σύμφωνα με πολεοδομική υπηρεσία στην οποία πρόκεται να καταθέσω τοπογραφικό για έκδοση οικοδομησιμότητας, το τοπογραφικό:

πρέπει να είναι ενταγμένο στο κρατικό σύστημα συν/νων ΕΓΣΑ87 γιατί πλέον όπου στην νομοθεσία αναφέρεται τοπογραφικό διάγραμμα νοείται ενταγμένο στο ΕΓΣΑ.

Επίσης, στο διάγραμμα πρέπει να αποτυπώνεται όλο το Ο.Τ., και να υπάρχει πίνακας αρχικών ιδιοκτησιών, ρυμοτομούμενων τμημάτων και εισφορών σε γη και χρήμα. Τελικά οικόπεδα δεν εμφανίζονται καθώς δεν μπορείς να προμηθευτείς τεύχος συν/νων κορυφών τελικών οικοπέδων πριν την κύρωση.

Πρέπει επίσης ο φάκελος να περιέχει: Απόσπασμα εγκεκριμένου ρυμοτομικού, πίνακα της πράξης εφαρμογής, τίτλο ιδιοκτησίας, πιστοποιητικό μεταγραφής και πιστοποιητικό βαρών από το υποθ/κειο καθώς και βεβαίωση πως έχει υποβληθεί δήλωση ιδιοκτησίας.

Τέλος, πρέπει να υπάρχει σύμφωνα γνώμη του μελετητή της πράξης εφαρμογής.

 

Στην περίπτωση σου, όσον αφορά την διαφορά ως προς το όριο, εξέτασε μήπως η πράξη εφαρμογής προέβλεπε τακτοποίηση των οικοπέδων με μετατόπιση του κοινού ορίου και σ αυτό οφείλεται η διαφορά σας. Τα εμβαδά που αναγράφονται στους πίνακες της πράξης εφαρμογής, ταυτίζονται με αυτά που προκύπτουν από την αποτύπωση της διαμορφωμένης κατάστασης?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε καταρχήν ευχαριστώ για την απόκριση σου

 

Σύμφωνα με πολεοδομική υπηρεσία στην οποία πρόκεται να καταθέσω τοπογραφικό για έκδοση οικοδομησιμότητας, το τοπογραφικό:

πρέπει να είναι ενταγμένο στο κρατικό σύστημα συν/νων ΕΓΣΑ87 γιατί πλέον όπου στην νομοθεσία  αναφέρεται τοπογραφικό διάγραμμα νοείται ενταγμένο στο ΕΓΣΑ. Ποιός νόμος είναι ? ο 4014 ή 4030 ?

Επίσης, στο διάγραμμα πρέπει να αποτυπώνεται όλο το Ο.Τ., και να υπάρχει πίνακας αρχικών ιδιοκτησιών, ρυμοτομούμενων τμημάτων και εισφορών σε γη και χρήμα. Τελικά οικόπεδα δεν εμφανίζονται καθώς δεν μπορείς να προμηθευτείς τεύχος συν/νων κορυφών τελικών οικοπέδων πριν την κύρωση. Και αυτός πως έβαλε στο τελικό (εναπομένον) οικόπεδο στις κορυφές τις συν/νες ? (πρόκειται για λαμόγιο ?)

Πρέπει επίσης ο φάκελος να περιέχει: Απόσπασμα εγκεκριμένου ρυμοτομικού, πίνακα της πράξης εφαρμογής, τίτλο ιδιοκτησίας, πιστοποιητικό μεταγραφής και πιστοποιητικό βαρών από το υποθ/κειο καθώς και βεβαίωση πως έχει υποβληθεί δήλωση ιδιοκτησίας.

Τέλος, πρέπει να υπάρχει σύμφωνα γνώμη του μελετητή της πράξης εφαρμογής.

 

Στην περίπτωση σου, όσον αφορά την διαφορά ως προς το όριο, εξέτασε μήπως η πράξη εφαρμογής (δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής στη ΠΕ γι' αυτό έβγαλε οικοδομισιμότητα) προέβλεπε τακτοποίηση των οικοπέδων με μετατόπιση του κοινού ορίου και σ αυτό οφείλεται η διαφορά σας. Τα εμβαδά που αναγράφονται στους πίνακες της πράξης εφαρμογής, ταυτίζονται με αυτά που προκύπτουν από την αποτύπωση της διαμορφωμένης κατάστασης? (δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής στη ΠΕ)

 

Συνεπώς αν καταλαβαίνω καλά, απαιτείται τοπογραφικό εξαρτημένο...τόσο στο αρχικό οικόπεδο όσο και στο τελικό.

 

Για το τελικό οικόπεδο με μπερδεύεις, γιατί λες παραπάνω ''.... Τελικά οικόπεδα δεν εμφανίζονται καθώς δεν μπορείς να προμηθευτείς τεύχος συν/νων κορυφών τελικών οικοπέδων πριν την κύρωση.''.... ναι το δεχτώ αυτό που λές αλλά ο σκοπός της οικοδομισημότητας αυτός δεν είναι ?

Αφού αποδοθεί η εισφορά σε γη (απο τα ρυμοτομούμενα) για το συγκεκριμένο οικόπεδο, στη συνέχεια δεν θα προκύψει ένα τελικό οικόπεδο ?

 

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει απο τα λίγα που γνωρίζω...

Ευχαριστώ και πάλι

 

edit

+1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το θέμα του εξαρτημένου τοπογραφικού πρακτικά δεν είναι θέμα του ποιός νόμος το επιβάλλει. Είναι θέμα ουσίας καθώς καλείσαι να εντάξεις την αποτύπωση σου σε ένα υπόβαθρο (το διάγραμμα της πράξης εφαρμογής) το οποίο υλοποιείται από σταθερά σημεία στα οποία έχουν αποδοθεί συντεταγμένες του κρατικού δικτύου (είτε ΕΓΣΑ87 είτε σε παλιότερες πράξεις ΤΜ3). Οπότε για να γίνει αυτό, είναι θέμα ουσίας το να δουλέψεις με συντεταγμένες του κρατικού δικτύου. Εντούτοις, ο 4030 επέβαλε τα εξαρτημένα τοπογραφικά, εάν έχει σημασία στην περίπτωση σου .

Συνεχίζοντας, τα τελικά οικόπεδα, δεν είναι απαραίτητο να διατηρούν τα πλευρικά τους όρια και να μεταβάλλονται ως προς το σχήμα τους μόνο ανάλογα με την ρυμοτόμηση τους. Μπορεί να μεταβάλλονται και τα πλάγια όρια (οπότε προκύπτουν προσκυρώσεις μεταξύ όμορων οικοπέδων), ή μπορεί ακόμα και να μεταφερθεί αυτούσιο το οικόπεδο σε άλλο Ο.Τ., να μπει ο ιδιοκτήτης συνιδιοκτήτης μαζί με άλλους ιδιοκτήτες σε μεγαλύτερο οικόπεδο κλπ κλπ..Οι δυνατότητες τακτοποίησης είναι πολλές.

Οπότε, ναι μεν δείχνεις στο διάγραμμα την ρυμοτόμηση, αλλά δεν δείχνεις το τελικό οικόπεδο στην περίπτωση που υπάρχουν μετατοπίσεις πλευρικών ορίων. Ανεπίσημα, ίσως να προμηθεύτηκε τις συν/νες ο συνάδελφος που προέβη στην οικοδομησιμότητα από τον μελετητή ώστε να διαμορφώσεις την περίφραξη του μια και καλή σύμφωνα με την οριστική κατάσταση που μελλοντικά θα παγιωθεί με την κύρωση της πράξης εφαρμογής.

Δεν ξέρω αν βοήθησα παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι

 

Ήσουν πολύ κατατοπιστικός... εντάξει και γω τα ήξερα αυτά που ανέφερες (περί μετατόπισης ορίων, προσκύρωση, κλπ) αλλά δεν ήξερα να τα διατυπώσω στο προηγούμενο μου μήνυμα γιατί όπως βλέπεις ...μηχανολόγος είμαι (ψάρι έξω απ' το νερό)

 

Νάσαι καλά και ευχαριστώ για τη βοήθεια ... +1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πολεοδομική υπηρεσία στην οποία πρόκεται να καταθέσω τοπογραφικό για έκδοση οικοδομησιμότητας, το τοπογραφικό:

πρέπει να είναι ενταγμένο στο κρατικό σύστημα συν/νων ΕΓΣΑ87 γιατί πλέον όπου στην νομοθεσία αναφέρεται τοπογραφικό διάγραμμα νοείται ενταγμένο στο ΕΓΣΑ.

Επίσης, στο διάγραμμα πρέπει να αποτυπώνεται όλο το Ο.Τ., και να υπάρχει πίνακας αρχικών ιδιοκτησιών, ρυμοτομούμενων τμημάτων και εισφορών σε γη και χρήμα. Τελικά οικόπεδα δεν εμφανίζονται καθώς δεν μπορείς να προμηθευτείς τεύχος συν/νων κορυφών τελικών οικοπέδων πριν την κύρωση.

Πρέπει επίσης ο φάκελος να περιέχει: Απόσπασμα εγκεκριμένου ρυμοτομικού, πίνακα της πράξης εφαρμογής, τίτλο ιδιοκτησίας, πιστοποιητικό μεταγραφής και πιστοποιητικό βαρών από το υποθ/κειο καθώς και βεβαίωση πως έχει υποβληθεί δήλωση ιδιοκτησίας.

Τέλος, πρέπει να υπάρχει σύμφωνα γνώμη του μελετητή της πράξης εφαρμογής.

 

Στην περίπτωση σου, όσον αφορά την διαφορά ως προς το όριο, εξέτασε μήπως η πράξη εφαρμογής προέβλεπε τακτοποίηση των οικοπέδων με μετατόπιση του κοινού ορίου και σ αυτό οφείλεται η διαφορά σας. Τα εμβαδά που αναγράφονται στους πίνακες της πράξης εφαρμογής, ταυτίζονται με αυτά που προκύπτουν από την αποτύπωση της διαμορφωμένης κατάστασης?

 

Να εξακριβωθεί πρώτα αν έχει ξεκινήσει οποιαδήποτε διαδικασία για πράξη εφαρμογής (αν υπάρχει μελετητής, αν έχει γίνει 1η ανάρτηση, κλπ).

 

Άλλο πράγμα η τελική ιδιοκτησία κατά την πράξη εφαρμογής, άλλο πράγμα αυτό που μπορεί να έχει δηλώσει ο γείτονας σαν τελική ιδιοκτησία κατά την οικοδομησιμότητα.

 

 

Συνάδελφοι επανέρχομαι...

Στη περίπτωση έκδοσης οικοδομισημότητας και σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και ακούσει περί σύνταξης τοπογραφικού...στη περίπτωση αυτή (οικοδομισιμότητας) το τοπογραφικό :

 

1) πρέπει να είναι εξαρτημένο και αν ναι απο ποιά νομοθεσία προκύπτει ?

2) Αν ναι, τόσο το αρχικό οικόπεδο όσο και το εναπομένον (μετά την αφαίρεση των ρυμοτομούμενων) οι κορυφές του οικοπέδου πρέπει να είναι με συντεταγμένες ΕΣΓΑ ή δεν είναι απαραίτητο ?

 

Τα ρωτάω γιατί ο μηχανικός του γείτονα έβγαλε οικοδομισιμότητα με περιγραφή του Αρχικού εμβαδού οικοπέδου (Α,Β,Γ,...,Α) = ... μ, Ρυμοτομούμενα = ....μ και Τελικό οικόπεδο (Α',Β',Γ',...,Α') = ... μ και μόνο εκεί έγραψε συντεταγμένες ΕΣΓΑ.

 

Ο όμορος γείτονας του θείου μου, πρέπει να του έχει ''φάει'' περί τα 10 τμ (6-7cm * 135m κοινό όριο), δηλαδή έχει πάρει σαν δικό του στο ΑΡΧΙΚΟ οικόπεδο 6-7cm, αν και υπήρχε μεταξύ τους κοινή αποδοχή περί οριοθέτησης των 2 κοινών σημείων

 

Μηπως να πάμε στην ΥΔΟΜ και να τραβήξουμε μια καταγγελία με εξώδικο στους υπαλλήλους που χειρίστηκαν την υπόθεση ?

 

Αλλά πρίν προχωρήσουμε σ' αυτό, καλό είναι να μου δώσετε τα φώτα σας στο πως θα έπρεπε να συνταχθεί το τοπογραφικό με τα νέα δεδομένα περί σύνταξης τοπογραγικών (ο μηχανικός του θείου μου λέει οτι θα έπρεπε να είχε συντεταγμένες και στο αρχικό οικόπεδο)..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εσύ περιγράφεις ένα θέμα ιδιοκτησιακό. Αν μπορούσες να σκανάρεις την οικοδομησιμότητα του γείτονα και να μας την δείξεις, θα μπορούσαμε να σου πούμε αν έχει μετακινηθεί το πλαϊνό όριο. Σαν γεγονός όμως είναι εντελώς απίθανο. Το πιθανότερο από τις περιγραφές σου είναι ότι απλά αφαιρούνται τα ρυμοτομούμενα. Σκέψου όμως και το άλλο, μιλάτε για μετακίνηση ενός ορίου κατά 6-7 πόντους. Πρέπει να είσαι πολύ αστέρι και να ξεκινήσεις την μελέτη με γερή βάση για να πεις για μία κορυφή ότι δεν είναι εδώ, αλλά 6-7 πόντους πιο πέρα. Και αν βγουν 10 μηχανικοί με GPS και αρχίζουν να ψάχνουν τους 7 πόντους, δεν θέλω να σου πω που θα καταλήξετε.

Edited by dsworks
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε o dsworks, φτιάξε 3 τοπογραφικά,προσάρμοσε βέλτιστη ευθεία και αν ακόμα υπάρχουν 6 ή 7 πόντοι απόκλιση θα το ξαναδούμε. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω απορία στο εξής: 

 

Σε εντός σχεδίου με κυρωμένη πράξη εφαρμογής, ως γνωστό υπάρχει ο πίνακας με τις συντ/νες της τελικής ιδιοκτησίας.

 

Υπάρχει ρυμοτομούμενο τμήμα και κατά την αποτύπωση όπως έιναι φυσικό έχω μικροδιαφορές με τον μελετητή. (φυσικά και πατάω πάνω στην εξάρτηση του, οι μικροδιαφορές αφορούν στις μετρήσεις).

 

Εγώ στο τοπογραφικό μου θα βάλω τις συντ/νες της πράξης για την τελική ιδιοκτησία αλλά για την υφιστάμενη κατάσταση τα μεγέθη που υπολογίζω είναι ελαφρώς διαφοροποιημένα( άλλο εμβαδό υπολογίζω εγώ στο ρυμοτομούμενο τμήμα μετά την εφαρμογή της Ρ.Γ, με πολύ μικρή διαφορά).

 

Πως μπορώ να τα αναφέρω όλα αυτά?  Ή δεν χρειάζεται και απλά αναφέρω τα μεγέθη απ το σεντόνι και τέλος; 

 

Με λίγα λόγια έχει νόημα σε τοπογραφικό  σε περιοχή με πράξη εφαρμογής να παρουσιάσω τις εντοπισμένες μικροδιαφορές?

 

Ή όπως είπε κάποιος εδώ μέσα "Αν είναι στραβός ο γιαλός στραβά θα αρμενίσεις";

Link to comment
Share on other sites

για τι διαφορές μιλάμε;

 

παρατήρηση: με κυρωμένη πράξη εφαρμογής, δεν έχεις ρυμοτομούμενο τμήμα. Είχες (πριν κυρωθεί).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν το κατάλαβα αυτό για το ρυμοτομούμενο τμήμα αφού έχεις κυρωμένη πράξη εφαρμογής Ασχολείσαι πλέον με το τελικό οικόπεδο βάση του πίνακα συντεταγμένων του νέου οικοπέδου και των κορυφών των ΟΤ   και δείχνεις την υφιστάμενη κατάσταση όπως την αποτύπωσες (πχ κτήρια , υφιστάμενους τοίχους , στύλους ΔΕΗ ΟΤΕ  κλπ ) Αν υπάρχουν διαφορές στο ρυμοτομούμενο τμήμα του αρχικού γηπέδου ή οικοπέδου και είναι σημαντικές , τότε αν αξίζει το κόπο , ενημερώνεις τον πελάτης σου και μπορεί να κάνει διορθωτικούς πίνακες πράξης εφαρμογής και να ζητήσει να αντικαταστήσουν τους παλαιούς και να μεταγραφούν οι καινούργιοι πίνακες 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο δεν το έθεσα σωστά.

 

Επειδή συνάδελφος τακτοποιεί αυθαίρετες προσθήκες εντός του οικοπέδου , ήθελε να τις δείξω τα όρια της Ρ.Γ και κατ επέκταση το ρυμοτομούμενο τμήμα του αρχικού οικοπέδου το οποίο βάσει υφιστάμενης κατάστασης το αποτυπώνω με διαφορές απ την πράξη, όχι σημαντικές όμως.  Για λόγους τακτοποίησης ήθελε να εξετάσει τι πέφτει εντός πρασιάς, τι εκτός κτλ κτλ. Η απορία μου ήταν γενικότερη, όταν εντοπίζεις μικρές διαφορές που δεν αξίζει τον κόπο να κινήσεις διαδικασίες διόρθωσης πινάκων, πορεύεσαι με τα μεγέθη και τις διαστάσεις της πράξης ή δείχνεις τις ελαφρά διαφοροποιημένες μετρήσεις σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.