Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Μπορείς να τσεκάρεις στη σελίδα "Κτίριο" την επιλογή "Θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων" και το πρόγραμμα θα κάνει από μόνο του την προσθήκη του 0,1 των θερμογεφυρών.

Link to comment
Share on other sites

Στην καινούργια έκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Πάντως νομίζω και εγώ ότι πρέπει να το προσθέσω το 0,1 οπότε προχωράω έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικά, εκεί που υπήρχε και στην παλιά έκδοση. Το βλέπω μπροστά μου και στο λέω...

Εννοείται πως μιλάμε για το λογισμικό των επιθεωρήσεων και όχι της μελέτης

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

κάπου υπήρχε μια απόφαση πού έλεγε ότι στα τ.μ μπαίνουν αυτά πού μετράνε ή πού θα έπρεπε να μετρήσουν (υπονοώντας τίς αυθαιρεσίες ανεξάρτητα αν είναι τακτοποιημένες ή όχι), και ο εν.επ. καταγράφει την πραγματική κατάσταση και ότι στα 50τ.μ είναι το συνολο καθαρών τ.μ αδειας και αυθαιρεσιών κυριας χρήσης.

Ξέρετε ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω, τι κανετε σε περιπτωσεις ενεργειακου πιστοποιητικου για το οποιο δεν εχετε απολυτως κανενα στοιχειο για τον ατομικο λεβητα πετρελαιου. Για την μαρκα του δεν μπορω να βρω κανενα απολυτως στοιχειο (Benetton pak 20) , ταμπελλακι δεν εχει, το τηλ. του συντηρητη δεν ειναι πανω, ο ιδιοκτητης δεν εχει την παραμικρη ιδεα γιατι λειπει χρονια ...

ΘΑ ηταν σωστο να το βαλω μια τυπικη ισχυ 30 kw και β.α. 0.67 ;

Link to comment
Share on other sites

Και η υπογραφή τυπική διαδικασία είναι αλλά έχει ευθύνες...Αυτό που λες είναι λάθος, γιατί είναι όπως λες στο περίπου. Δεν μπορεί δεν γίνεται συντήρηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση κεντρικού συστήματος 3πλης ενέργειας για παραγωγή ΖΝΧ σε πολυκατοικία τα τετραγωνικά των ηλιακών τα επιμερίζουμε και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή απορία συνάδελφε!Μου έχει συμβεί και μένα αυτή η περίπτωση και ΔΕΝ ξέρω πως να την χειριστώ!Ας ελπίσουμε κάποιος άλλος συνάδελφος να μας διαφωτίσει γιατί το σύστημα 3πλης συναντάται συχνά σε νεόδμητες κατασκευές!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.