Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

ποιος να τον τσεκαρει?

 

συσταση προφανως δεν υπαρχει. Στην αδεια υπαρχει ενας ενιαιος οροφος με δωματια γραφειων. ΚΑΕΚ δεν γνωριζω αλλα φανταζομαι οτι ειναι ενας αριθμος. Δεν μπορει εξαλλου να ειναι διαφορετικα.

 

Εγω για σωστοτερη λυση βλεπω ενα ΠΕΑ για ολον τον οροφο. Αλλα σιγα μην περασει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

για τα τετραγωνικά επειδή μου έτυχε σε πελάτη που ήρθε εκ των υστέρων για ΠΕΑ τσεκάρει η εφορία πως το δηλώνεις στην φορολογική σου δήλωση, τουλάχιστον στην ΔΟΥ ηλιούπολης.

 

Τώρα επειδή πιάσατε κάτι περιπτώσεις τραβηγμένες από τα μαλλιά....αφήστε και καμία δουλειά να υπογράψει κανένας χωρίς την αίσθηση του φόβου ή της ευθύνης :P

 

Και εμένα με πήρε πολ. μηχανικός για κατανομή σε πολυκατοικία που είχαν τσακωθεί ΟΛΟΙ με ΟΛΟΥΣ και είπα όχι (τα λεφτά τα ήθελα αλλά να τα φάω μετά σε φάρμακα και δικαστήρια; )

 

 

nick_nick εγώ λέω ένα ΠΕΑ δεν βλέπω το λόγο ειδικά αφού τα έχει τακτοποιήσει δεν θα έχεις και κανένα πρόβλημα (εκτός από τα δύο ΚΑΕΚ αλλά ποιος τα κοιτάει :P μικρό το κακό (στείλτων να δεις αν αλλάζει) )

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι γιατί πρόκειται για πώληση οπότε θα το ελέγξουν πολλοί και διάφοροι.. Μήπως έχει κάποιος άλλος διαφορετική γνώμη;;

Link to comment
Share on other sites

αφού τα έχει νομιμοποιήσει βάλε όνομα Α1Α2 (αν υποθέσουμε πως πριν ήταν Α1 το ένα και Α2 το άλλο) για το ΚΑΕΚ πάρε στο 1015 στο κτηματολόγιο και ρώτα (αν και δεν φαίνεται πουθενά στο ΠΕΑ με ότι συνεπάγεται αυτό).

 

Οι πωλήσεις πράγματι θέλουν πιο πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω διαμέρισμα γ ορόφου (τελευταίος) με εμβαδόν 96,5μ2 σε πολυκατοικία του 1979, και ισογειο και Α,Β όροφοι είναι όμοια διαμερίσματα. Είναι γωνιακό με τις δ΄θο όψεις σε Νότο και Δύση, πίσω έχει ακάλυπτο, ανάμεσα σε ισουψή κτίρια. Δεν έχει μελέτη θέρμανσης, ούτε μονώσεις. Στο δώμα έχουν βάλει θερμομόνωση, αλλα δεν αποδεικνύεται απο κανένα τιμολόγιο ή κάποιο άλλο έγγραφο. Απο το φύλλο ελεγχου δίνει λέβητα 80000kcal/h, θερμοκρασια καυσαεριων 214, θερμοκρασια χωρου 25 περίσσεια αερα 37%, διοξειδιο του ανθρακα 11,2%, β.α 91,5%, απώλειες καυσαεριων 8,5% και παροχη καυσιμου 7,5kg/h.Δεν λέει τίποτα για κυκλοφορητή.

Εχω ΖΝΧ κατανάλωση για 3 υπνοδωματια 81,9μ3 και διεισδυση 106μ3/h. Δωμα με u=3.05 και τοιχους με ποσοστιαια υπολογισμενο u=2,38.

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 220 ΑΝΤΙ 25 (ΚΤ.ΑΝΑΦΟΡΑΣ). ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΙΣΧΥ 0 KW KAI BGAZEI 68ΚW(37KW ΚΤΙΡΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ). Εχω κανει ΕΛΕΓΧΟ υπερδιαστασιολογησης, ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ Β.Α=0.686.

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ; ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Με αμόνωτο σπίτι και χάλια λέβητα, είσαι σε λογικά πλαίσια. Κάνε σενάριο με μόνωση και φυσικό αέριο για να δεις εάν τα υπόλοιπα τα έχεις βάλει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις σοβαρό και προφανή λόγο αμφισβήτησης της μελέτης ΘΜ και εφόσον αυτή για διάφορους λόγους δεν μπορεί να βρεθεί, βάζεις τις μέγιστες επιτρεπτές τιμές του κανονισμού ΘΜ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.