Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Κατ αρχας, εχουμε αποσαφηνισει τι εννοουμε κααρα και τι μεικτα τετραγωνικα...?

Καθαρα προφανως και ειναι τα τετραγωνικα του σπιτιου, τα κατοικησιμα.... Με το μισο παχος του τοιχου. Οκ ως εδω,

Μεικτα ειναι μετα της αναλογιας κοινοχρηστων και κοινοκτητων, σκαλες, διαδρομοι. Οκ ως εδω.

9/10, λοιπον, σπιτια που βγαζω ΠΕΑ και μου δινουν συμβολαιο, ειτε για τα στοιχεια μονο ειτε για να βρω και κατοψη κλπ αναγραφουν ΜΟΝΟ τα μεικτα.

Το ποσοστο ιδιοκτησιας ειναι Χ% που αναλογει σε Χ τ.μ. μεικτα, μετα της αναλογιας κοινοχρηστων και κοινοκτητων μερων της ολης οικοδομης.

Ε, αυτο εγω δε μπορω να το χρησιμοποιησω. Θα κανω εκ νεου εμβαδομετρηση και θα βρω τα καθαρα του.

Η ακομα και οταν σε συσταση του 70 γραφεται το καθαρο εμβαδον ΠΕΡΙΠΟΥ, εχω πετυχει τρελες αποκλισεις απο αυτο το νουμερο, διχως να εχει την παραμικρη αυθαιρεσια το σπιτι...

Γι αυτο σε λεω, κανω την εμβαδομετρηση απο την αρχη και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

inzaghi,

Κανονικά τα συμβόλαια μιας συστασης αναγράφουν το ΚΑΘΑΡΟ εμβαδον κάθε δ/τος (μισος τοίχος αν συνορεύει με αλλη κυριαχρήση, ολόκληρος αν είναι εξωτερικός ή συνορεύει με κλιμ/σιο) και μετά τα ποσοστά επί του οικοπέδου, την αναλογία των κοινοχρήστων, το μεικτό με χιλιοστά επί του ολοκληρού και τα λοιπα.

Προσωπικά δεν έχω δει συμβόλαιο που ΔΕΝ γράφει το καθαρό εμβαδόν.

Όπως και να έχει οι ιδιοκτήτες δηλώνουν στο Ε9 τους, στην ΔΕΗ, στο ΔΗΜΟ, το ΚΑΘΑΡΟ και ποτε το μεικτό αναλογούν εμβαδόν τους.

Μου κάνει εντύπωση που μου το αναφέρεις αυτό, και ειλικρινά θα ήθελα και αλλοι συνάδελφοι να μου πουν αν έχουν αναλογη εμπειρία απο μεικτά εμβαδά.

Ο ιδιοκτήτης πάντα δηλώνει το καθαρό εμβαδόν και φορολογείται επί του καθαρου, θα φορολογηθεί για κάτι που δεν χρησιμοποιεί για σπίτι ?

Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως, εδω στη Θεσσαλονικη, οσα συμβολαια εχω πιασει στα χερια μου (και πιστεψε με, εχουν περασει παρα πολλα μεσα στο ετος) ηταν οπως σου περιγραφω.

Μοναδικος ενδοιασμος σε οσα γραφεις παραπανω ειναι ολο το παχος του τοιχου που συνορευει με ΜΘΧ, ειτε κλιμακοστασιο ειτε διαδρομο.

Οταν συνορευει με αλλη χρηση, ειτε ιδιωτικη ειτε κοινοχρηστη εχω την εντυπωση οτι σου αναλογει το μισο παχος ενω ολοκληρο ειναι σε φωταγωγους και εξωτερικους τοιχους.

Διορθωστε με αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Από παλιά στην Θεσσαλονίκη και γενικά Βόρεια Ελλάδα στα συμβόλαια ως καθαρά της ιδιοκτησίας «χρέωναν¨» και αναλογία από τα κοινόχρηστα του ορόφου.

Αντίθετα στην Αθηνά δεν υπήρχε ποτέ αυτό το φαινόμενο.

 

(κάτι σαν τον εννοιολογικό καβγά τυρόπιτας και μπουγάτσας)

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, κατοπιν συνομιλιων με συμβολαιογραφους, γνωριζω οτι δε γινοταν συσταση οριζοντιου εξ αρχης, με τη διανομη, αλλα οταν ο εργολαβος πωλουσε καποιο διαμερισμα γινοταν συσταση οριζοντιου και πωληση.

Αυτο το εμαθα οταν εψαχνα σχεδια συστασης οριζοντιου για να ρυθμισω αυθαιρετη καταληψη διαδρομου σε οικοδομη, ουτως ωστε στην περιπτωση που τα σχεδια της συστασης ηταν οπως και η πραγματικη κατασταση, να μπορουσα να προχωρησω χωρις συναινεση, δεδομενου οτι ολοι οι ιδιοκτητες συναινουσαν στην αρχικη συσταση.

Και μου ειπαν οτι καθε διαμερισμα που πουλιοτανε αρχικως απο τον εργολαβο, το κανανε και συσταση οριζοντιου με την πωληση και ετσι ειχαμε αυτοτελεις συστασεις οριζοντιου ιδιοκτησιας για καθε διαμερισμα ξεχωριστα.

Και οι συστασεις ηταν...αστα να πανε Μπανε...

Οτι ηθελε ο καθενας οριζε με νουμερα, οπως ηθελε τα εβγαζε. Ακομα και τα καθαρα να εγραφε στο σχεδιο, η εμβαδομετρηση δε συνεπιπτε με αυτο και γινοταν ενας μυλος...

Μακαρι καθε συμβολαιο να ειχε καθαρη και μεικτη εμβαδομετρηση ουτως ωστε να γλιτωσω τη διαδικασια της εμβαδομετρησης απο την αρχη

Αν και παντα στην πραξη κατι κατασκευαζοταν διαφορετικα οποτε φτου κι απο την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

...

Οτι ηθελε ο καθενας οριζε με νουμερα, οπως ηθελε τα εβγαζε. Ακομα και τα καθαρα να εγραφε στο σχεδιο, η εμβαδομετρηση δε συνεπιπτε με αυτο και γινοταν ενας μυλος...

...

 

είναι αυτό που σου είπα για εκεί...

άλλες φορές έπαιρναν τον διάδρομο του ορόφου και τον μοίραζαν αναλογικά σε πόσα διαμερίσματα είχε ο όροφος, και έβαζαν στα κοιν/στα κλιμ/σιο και ανελκυστήρα...

άλλοτε διαφορετικά...

ποτέ μου δεν κατάλαβα το τι και το πως....

 

 

μπουγάτσα σου λέω… δεν είσαι σίγουρος αν θα είναι γλυκό ή αλμυρό όπως εδώ στα νότια προάστια…

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει μάλλον με την χρέωση του τμ.

 

Σου λέει ο εργολάβος εδώ στα βόρεια: 1.000 ευρώ το τμ (μεικτά, μέσα και τα κοινόχρηστα), ακούγεται όμως πιο γλυκιά η μπουγάτσα.

 

Στα νότια σου λέει 1.150 ευρώ το τμ (εννοεί καθαρά), ακούγεται σαν μία με τυρί δηλαδή <<αλμυρή>>.

 

Στην πραγματικότητα σε κάθε περίπτωση η μπουγάτσα είναι ίδια γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχει γίνει αλλαγή αρίθμησης ή και ονομασίας στην οδό όπου βρίσκεται το ακίνητο, τι βάζετε στο ΠΕΑ;

 

1) Την διεύθυνση που έχει στο συμβόλαιο;

2) Την διεύθυνση που έχει στο Κτηματολόγιο;

3) Την διεύθυνση αλληλογραφίας (από λογαριασμό ΔΕΗ, ΟΤΕ, κτλ);

Link to comment
Share on other sites

hkamp[/b]' timestamp='1347727221' post='477641']

Σου λέει ο εργολάβος εδώ στα βόρεια: 1.000 ευρώ το τμ (μεικτά, μέσα και τα κοινόχρηστα), ακούγεται όμως πιο γλυκιά η μπουγάτσα.

 

Στα νότια σου λέει 1.150 ευρώ το τμ (εννοεί καθαρά), ακούγεται σαν μία με τυρί δηλαδή <<αλμυρή>>.

 

Αν είναι αυτός ο λόγος είναι τραγικό.

Και στην Εφορία δηλώνουν δηλαδή παραπάνω τετραγωνικά κατοικίας απ΄όσα έχουν στην πράξη?

Και στην ΔΕΗ (άρα και στο χαράτσι) και στα δημοτικά τέλη ?

Και δεν έχει ξεσηκωθεί ακόμη όλη η Θεσσαλονίκη ?

 

Inzaghi, για το αν μετρά ο μισός ή ολόκληρος τοίχος στο διαμέρισμα ή στο κλιμακοστάσιο, είναι θέμα περισσότερο εθιμικό, αφου δεν έχω καταφέρει εδώ και καιρό να βρω μια γραπτή νομική κατοχύρωση.

Προφανώς και επειδή γίνεται μια συμβολαιογραφική συμφωνία μέσω συστάσεως μεταξύ των ιδιοκτητών, μπορείς μάλλον να προσμετρήσεις τα εμβαδά όπως επιθυμείς.

Προσωπικά μετρώ ολόκληρους τοίχους σε επαφές με βοηθητικούς χώρους και μισούς σε επαφή με όμορες ιδιοκτησίες κυρίας χρήσης.

Ισως ένας λόγος είναι για να έχει δικαίωμα σε ολόκληρο τον τοίχο ο ιδιοκτήτης και να μην τρέχει να λύνει θέματα με όλους του ιδιοκτήτες επί των κοινοχρήστων.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.