Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Άρα με την οικ. 9584/2011 (ΦΕΚ 492 Β) Απόφαση Υπουργού ΠΕΚΑ μπαίνει η εξωτερική θερμομόνωση στην ΕΕΜΚ.

Και με την Απόφαση Υπουργού ΠΕΚΑ στις 12/9/2011 για τις εργασίες μικρής κλίμακας που γίνονται για το εξοικονομώ, δεν απαιτείται ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Χρίζει διευκρίνησης η φράση "ανακαίνιση" εξωτερικού περιβλήματος του άρθρου 2 §12 του Ν.3661/08. Με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατί έχω προτείνει την εξωτερική θερμομόνωση σε ισόγεια κατοικία ενεργειακής κατάταξης Η.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Μια πολλή χαζή ερώτηση, αλλα κόλλησα! Όταν λέει έτος κατασκευής εννοεί το έτος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή το έτος που ξεκίνησε η κατασκευή ? Κόλλησα.................

Link to comment
Share on other sites

Στο έτος κατασκευής εγώ δηλώνω το έτος που ξεκίνησε η οικοδομή, γιατί σε άλλο σημείο σε ρωτάει και για το έτος ολοκλήρωσης και εκεί βάζω το έτος θεώρησης της άδειας για το πέρας των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, γι αυτό ρωτάω! Σαν έτος κατασκευής είχα βάλει το έτος έκδοσης της αδείας, αλλά όταν είδα ΄το έτος ολοκλήρωσης προβληματίστικα. Τελικά πιο είναι σωστ'ό να βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά δεν συμπίπτει το έτος έκδοσης της άδειας με το έτος κατασκευής, η άποψή μου όπως την ανέφερα είναι να βάζω έτος κατασκευής έτος έκδοσης άδειας και έτος ολοκλήρωσης το έτος θεώρησης της άδειας για το πέρας των εργασιών , αλλά στατιστικά στοιχεία είναι αυτά, ένα έτος πάνω ένα κάτω δεν παίζει ρόλο, εκτός και αν είσαι γύρο από το έτος 1980 που καθορίζει την εφαρμογή του ΚΘΚ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ετος εκδοσης της αδειας ειναι στα τελη δεκεμβρη (μου εχει τυχει) βαζω το επομενο...

Ειδαλλως το ετος εκδοσης κι εγω...

Αλλα μου εχει τυχει κιολας στο στελεχος να μην υπαρχει σφραγιδα περαιωσης εργασιων για να παρω το ετος...

Οχι πως εχει ιδιαικτερη σημασια στην εκσοδη του ΠΕΑ αυτο αλλα anyway...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μίλησα με το εξοικονομώ του Υπεκα και μου δώσανε άλλο τηλ για να μιλήσω. Τους πήρα τηλ και δεν μου απάντησαν αμέσως. Με πήρε τηλ η κοπέλα αφου το έψαξε και μου είπε οτι μπορούμε να κάνουμε εξωτερική θερμομόνωση χωρίς ΜΕΑ...τουλάχιστον αυτό ισχύει αν το κάνεις για το εξοικονομώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τους προβλημάτισε αρκετά το θέμα...

Το έτος κατασκευής μπορεί να είναι 1 ή 2 χρόνια μετά την έκδοση για συνήθεις κατασκευές.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

αν από Δευτέρα πέσει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για 10 μέρες, μπορώ για το Πεα να πάρω α/α ΤΕΕ την Κυριακή χωρίς οριστική υποβολή ώστε να το βάλω στο πεα την Δευτέρα για να μπορέσω να το εκδώσω, να κόψω και ΑΠΥ στον πελάτη,και εντολή πληρωμής να εκδώσω σε 10 μέρες και άρα και κατάθεση στην τράπεζα τότε? Υπάρχει πρόβλημα? μήπως για να εκδωθεί πεα ουσιαστικά απαιτείται να έχει κοπεί η εντολή πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.